Działanie leku i ulotka
Podstawowym składnikiem leku jest kwas acetylosalicylowy wywierający działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Laktoglukonian wapnia jest źródłem łatwo przyswajalnego jonu wapnia, pierwiastka biorącego udział w procesach krzepnięcia krwi oraz budującego kości. Nie udowodniono, aby wapń wykazywał właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, działanie przeciwwysiękowe lub przeciwalergiczne. Wodorowęglan sodu neutralizuje nadmiar kwasu solnego w treści żołądkowej, przynosząc krótkotrwałą ulgę w przypadku nadkwaśności. Rozpuszczalna postać leku ułatwia wchłanianie i zmniejsza jego działanie drażniące błonę śluzową żołądka.
Choroba przeziębieniowa,
gorączka, dolegliwości bólowe związane z grypą i przeziębieniem, bóle o lekkim i średnim nasileniu (bóle
głowy, mięśni, kręgosłupa, zębów),
choroby reumatoidalne.
Czynna
choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
stany zapalne przewodu pokarmowego,
uczulenie na kwas acetylosalicylowy i jego pochodne, skazy krwotoczne i
zaburzenia krzepnięcia krwi. Ostrożnie należy stosować u osób z polipem nosa, chorych na astmę i cukrzycę. Ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a (zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowego oraz ostrego stłuszczenia wątroby) nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży w przebiegu ospy wietrznej i grypy, a w przypadku innych chorób gorączkowych wskazania do podania kwasu acetylosalicylowego oraz dawkowanie muszą być ustalone przez lekarza. Równoczesne picie alkoholu zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego łącznie z krwawieniem z błony śluzowej żołądka i jelit.
Ze względu na zawartość wodorowęglanu sodu oraz soli wapnia lek nie powinien być stosowany przez chorych na kamicę nerkową, leczonych dużymi dawkami
witaminy A lub D i ze zwiększonym stężeniem wapnia w surowicy krwi. Sole wapnia zmniejszają wchłanianie antybiotyków z grupy tetracyklin, powodując
osłabienie skuteczności terapii oraz mogą wywoływać zaburzenia czynności serca u osób przyjmujących glikozydy nasercowe. W przypadku równoczesnego stosowania antybiotyków między kolejno przyjmowanymi lekami należy zachować co najmniej 1,5-godzinną przerwę.
Tabletkę lub saszetkę rozpuścić w pół szklanki wody. W grypie lub przeziębieniu, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 3 razy na dobę po 1-2 tabletki (saszetki), maksymalnie 6 tabletek (saszetek) na dobę. W chorobach reumatycznych: dorośli: zazwyczaj 3 razy na dobę po 1-2 tabletki (maksymalnie 12 tabletek lub 8 saszetek na dobę w dawkach podzielonych). Dzieci powyżej 12. roku życia: pół dawki dorosłych.
Cena do 5 zł.
6 lub 12 tabletek musujących, 1 tabletka zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 775 mg laktoglukonianu wapnia, 875 mg wodorowęglanu sodu.
Działania niepożądaneMoże powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci
nudności, wymiotów, pieczenia w żołądku, zaostrzenia (nawrotu) choroby wrzodowej, smolistych stolców. Ponadto powoduje
zawroty głowy,
szum w uszach, zaburzenia równowagi,
nadmierne pocenie się, zmiany na skórze (
pokrzywka i zaczerwienienie skóry), zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia z nosa, zwiększone krwawienia miesiączkowe.
Dodaj opinię