Asertin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Asertin to lek o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym, którego substancją czynną jest sertralina. Należy do leków grupy SSRI, co oznacza, że selektywnie blokuje wychwyt zwrotny serotoniny do komórki nerwowej. W konsekwencji serotonina (która jest ważnym neuroprzekaźnikiem w mózgu, a jej niedobór uważany jest za jedną z przyczyn depresji) pozostaje dłużej w synapsie (miejsce między komórkami nerwowymi, przez które przesyłają sobie sygnały) i wydajniej przenosi bodźce nerwowe. Łagodzi to objawy niektórych typów depresji i lęków. W dawkach leczniczych sertralina blokuje także wychwyt serotoniny w płytkach krwi ludzi. Asertin jest określany jako lek o zrównoważonym profilu działania.

Lek Asertin może być stosowany u dorosłych w leczeniu epizodów dużej depresji, zapobieganiu nawrotom epizodów dużej depresji, lęku napadowym z towarzyszącą (lub nie)agorafobią, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K), zespole lęku pourazowego (PTSD), zespole lęku społecznego.
U dzieci i młodzieży w wieku 6-17lat Asertin jest przeznaczony do stosowania w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych.
Przeciwwskazaniem do stosowania leku Asertin jest nadwrażliwość na substancję czynną (chlorowodorek sertraliny) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie leku z substancjami będącymi inhibitorami MAO (np. Moklar, Aurorix – stosowane w leczeniu depresji, Deprenyl, Jumex – stosowane w chorobie Parkinsona, Zyvoxyd- antybiotyk) ze względu ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Między odstawieniem leczenia nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy a wdrożeniem leczenia sertraliną musi upłynąć co najmniej 2 tygodnie. Przeciwwskazane jest również jednoczesne przyjmowanie pimozydu. Nie należy stosować u chorych na padaczkę i chorobę Parkinsona.
Stosowanie preparatu Asertin z innymi lekami może prowadzić do interakcji. Jednoczesne stosowanie z inhibitorami MAO (patrz: Przeciwwskazania) może prowadzić do zespołu serotoninowego. Sertralina może powodować zwiększenie stężenia pimozydu. Należy zachować ostrożność podczas łącznego stosowania leku Asertin z: litem (ryzyko nasilenia drżeń), fenytoiną, lekami stosowanymi w migrenie – tryptanami (mogą wystąpić objawy zespołu serotoninowego), lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, np. warfaryną, aspiryną, tiklopidyną (może nastąpić wydłużenie czasu krzepnięcia, ryzyko krwawień), cymetydyną (lek ten może obniżać klirens sertraliny), lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6, np. propafenenonem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwpsychotycznymi (Asertin może zwiększać ich stężenie, a w konsekwencji siłę działania i objawy niepożądane).  
Tabletki Asertin należy przyjmować raz na dobę, rano lub wieczorem.
Dawkowanie dla osób dorosłych w depresji i zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych: Dawka początkowa leku Asertin wynosi 50 mg (1 tabletka) na dobę. W przypadku braku poprawy, dawka może być zwiększona przez lekarza. Zmiany dawkowania powinny być wprowadzane w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę. Pacjenci chorzy na depresję wymagają leczenia przez okres co najmniej 6 miesięcy w celu wyeliminowania objawów.
Dawkowanie u osób dorosłych w zespole lęku scenicznego, zespole lęku pourazowego, lęku napadowym: Leczenie rozpoczyna się od dawki 25 mg (pół tabletki) raz na dobę. Po upływie jednego tygodnia dawkę należy zwiększyć do 50mg (1 tabletka) raz na dobę. W przypadku braku poprawy, dawkę początkową można zwiększyć. Zmiany dawkowania należy wprowadzać w odstępach co najmniej jednego tygodnia, każdorazowo o 50 mg, aż do osiągnięcia dawki maksymalnej 200 mg na dobę.
Dawkowanie dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi: Dzieci w wieku 6-12 lat: dawka początkowa to pół tabletki (25 mg) raz na dobę. Po upływie tygodnia dawkowanie można zwiększyć do 50 mg raz na dobę. Dla młodzieży w wieku 13-17 lat dawka początkowa to 1 tabletka (50 mg) raz na dobę. W przypadku niewystarczającej odpowiedzi na leczenie, lekarz może zwiększać dawkę jednorazowo o 50 mg/dobę, jednak dawkowania nie wolno zmieniać częściej niż raz na tydzień. Maksymalna dawka wynosi 200 mg na dobę.
brak danych
chlorowodorek sertraliny 50mg
Terapii nie należy przerywać w sposób nagły, ze względu na ryzyko wystąpienia objawów odstawienia.
Pierwsze efekty działania leku Asertin obserwowane są zazwyczaj po 1-2 tygodniach, a pełne działanie po 4-6 tygodniach, dlatego nie należy się zniechęcać początkowym brakiem efektów terapii.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Asertin a alkohol

Asertin u osób starszych(65 lat i więcej)
Asertin dla dzieci(do 18 lat)
Asertin w ciąży
Asertin a karmienie piersią
Asertin a prowadzenie pojazdów
Asertin a grejpfrut
Asertin refundacja

Asertin cena i opakowania

Asertin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Asertin uzyskał ocenę 3.3 z 5 na podstawie 6 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.3/5 (6 opinie pacjentów)9 komentarzy Asertin

 1. Anonim

  Asertin biorę od 4miesiecy ze względu na depresję. Po miesiącu leki zaczęły działać. Początkowo skutki uboczne były bardzo silne, zawroty głowy, nudności, brak sił, pocenie się w nocy. Bałam się prowadzić samochód, dlatego unikałam tego. Po jakimś czasie negatywne skutki ustały. Po nagłym odstawieniu (trudności w otrzymaniu recepty) skutki uboczne ponownie pojawiły się, zwłaszcza bardzo silne zawroty głowy.

  Odpowiedz
  • aga

   witam ja dziś też dostałam te leki ale jeszcze nie biorę boje się tych skutków ubocznych troche ich za dużo

   Odpowiedz
   • Mama

    Moja 18-letnia córka dostała asertin na ciężką depresję, lek społeczny, samookaleczenia, bezsenność. Starała się bardzo, aby dać szansę temu lekowi – niestety dominowały koszmarne skutki uboczne: nieustanny, silny ból i zawroty głowy, mdłości, niepokój… Nadal bezsenność, inne objawy też nie ustępowały. Próbowała zmniejszać dawkę (pół tabletki) lub zarzywać co drugi dzień, niestety po blisko dwóch miesiącach męki z tym lekiem zrezygnowała z kuracji i jeszcze bardziej straciła wiarę, że cokolwiek może jej pomó

    Cena
    Skuteczność
    Czas działania
    Odpowiedz
 2. Magix257

  Biorę ten lek już wiele lat kolo 5-6 może dłużej. Uważam ze jest naprawdę skuteczny. Jeżeli chodzi o prowadzenie nie zauważyłem wpływu. Jeżeli chodzi o alkohol to jesli z rana bierzesz to wieczorem możesz się napić ale jesli bierzesz rano i wieczorem to lepiej nic nie pij. Ja sie napilem po tym jak oprócz tabletki z rana wziąłem pol wieczorem i po kilku lykach aljoholu po ok. 5 min miałem efekt tzw. Splątania bardzo źle się poczułem chwilowo nie wiedziałem gdzie jestem aż do zwymiotowania. Jeżeli chodzi o samo właściwe działanie leku to lepiej zacząłem spać przestałem się bać. Zmieniło się u mnie nastawienie do życia na bardziej pozytywne radosne. Nie polecam odstawiać tego leku nagle bo wtedy łatwo popaść w głęboką depresję. Pozdrawiam.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jestem 34 letnim mężczyzną chorującym na nerwica. Asertin brałem podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 118 dni w dawce: 2 tabletek. Przez dwa tygodnie czekałem na poprawę skutki uboczne miałem o umiarkowanym nasileniu, teraz czuje się zdecydowanie lepiej i niech tak pozostanie. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 34 letnią kobietą chorującą na nerwica. Asertin brałam podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 91 dni w dawce: 50 mg(miligram). Biore rano tabletki, bo w nocy koszmary, na poczatku miałam wszystko co napisano w ulotce biegunke wymioty, potem to przechodzi,od 4 tygodni jestem jak nowo narodzona. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 5. Anonim

  Jestem 29 letnim mężczyzną chorującym na nerwica. Asertin brałem podczas jednej kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 90 dni w dawce: 50 mg(miligram). Spada libido po tym leku, co powiedziec dziewczynie. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 6. Anonim

  Jestem 25 letnią kobietą chorującą na depresja. Asertin brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 210 dni w dawce: 50 mg(miligram). Brałam ten lek dość długo, przez 2 tygodnie miałam lekki szczekościsk,chodziłam senna i zmęczona,potem było lepiej, mysli samobójcze minęły. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Asertin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania