Aspiryna i ibuprofen? Nigdy jednocześnie!

Opis leku:

Oba te leki, kwas acetylosalicylowy i ibuprofen są powszechnie stosowane w Polsce bez recepty. Warto jednak pamiętać, że wzajemnie znoszą swoje działanie przeciwbólowe, a niskodawkowa aspiryna traci swoje działanie przeciwkrzepliwe. Nie należy stosować ich jednocześnie!

Kwas acetylosalicylowy, popularnie nazywany aspiryną, jest powszechnie stosowany przez miliony pacjentów na całym świecie. W wyższych dawkach (500 mg) wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe przy bólach o małym lub umiarkowanym nasileniu [1]. Zaś w niższych dawkach (30, 50, 75, 150 mg) jest równie powszechnie stosowany w prewencji zawałów serca i udarów mózgu, zwłaszcza u pacjentów już po przebytych incydentach sercowo- naczyniowych w ramach tzw. ‘prewencji wtórnej’ [2]. Działanie ochronne kwasu acetylosalicylowego podawanego w małych dawkach na serce i naczynia wynika z tego, iż przeciwdziała ona tworzeniu się zakrzepów krwi. Ich powstawanie uniemożliwia dopływ krwi do serca (w przypadku zawału) lub mózgu (w przypadku udaru) [3].

NALEŻY absolutnie pamiętać o tym, że jednoczesne stosowanie ibuprofenu (innego leku przeciwbólowego z tej samej grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych), znosi pozytywne ochronne działanie kwasu acetylosalicylowego [1,2]. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów po przebytym zawale / udarze, którzy cierpią np. na migrenę lub reumatoidalne zapalenie stawów i sięgają często po ibuprofen. Poznaj Swoje Leki i dzięki temu lepiej chroń swoje serce i naczynia! Teraz już wiesz o wzajemnej niekorzystnej interakcji kwasu acetylosalicylowego i ibuprofenu.

Niektórzy zdrowi pacjenci przyjmują aspirynę profilaktycznie, przed zawałem lub udarem z uwagi na liczne czynniki ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych [2]. Działanie takie nazywa się ‘prewencją pierwotną’. Amerykańska Agencja Leków (FDA) nie zaleca jednak profilaktycznego stosowania aspiryny. Nie istnieją dane dowodzące słuszności takiego postępowania. Z kolei Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) zaleca stosowanie aspiryny profilaktycznie w określonych przypadkach (np. u cukrzyków). Potrzeba kolejnych, bardziej obszernych badań jest jak widać konieczna. Poznaj Swoje Leki podsumowuje to w sposób następujący – reakcja na zastosowaną terapię może być odmienna u różnych pacjentów, dlatego decyzja o zastosowaniu powinna leżeć w ostatecznej gestii Twojego lekarza [2].

W niedalekiej przyszłości temat ten omawiany będzie dokładniej przy udziale polskich kardiologów i specjalistów w tej dziedzinie.

Źródła:

1 – Charekterystka Produktu Leczniczego, Aspirin®
2 – Use of Aspirin for Primary Prevention of Heart Attack and Stroke, FDA website, http://www.fda.gov/Drugs/ResourcesForYou/Consumers/ucm390574.htm
3 – Charekterystka Produktu Leczniczego, ACESAN®
4 – Pignone et al, Aspirin for Primary Prevention of CV Events in Diabetes, ADA/AHA/ACCF Scientific Statement

Aspiryna Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)1 opinia o Aspiryna i ibuprofen? Nigdy jednocześnie!

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania