Atenolol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Obniża ciśnienie tętnicze krwi, zwalnia czynność serca zarówno w spoczynku, jak i po wysiłku, a także obniża zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, przez co poprawia przepływ krwi przez naczynia wieńcowe serca i zmniejsza częstość występowania bólu w klatce piersiowej (dławicy piersiowej) u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową); przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca (lek przeciwarytmiczny). Zaliczany do grupy wybiórczych (selektywnych) leków beta-adrenolitycznych („beta-blokerów”; beta-adrenolityków; LBA), czyli leków blokujących beta receptory dla noradrenaliny, czyli norepinefryny i adrenaliny, czyli epinefryny, które są odpowiedzialne za skurcz naczyń, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie czynności serca. W porównaniu z beta-blokerami niewybiórczymi (nieselektywnymi – propranolol, sotalol) beta-blokery wybiórcze (selektywne) odznaczają się mniejszą częstością występowania działań niepożądanych (m.in. znacznie słabsze działanie zwężające oskrzela i kurczące naczynia krwionośne, praktycznie – brak wpływu na poziom lipidów we krwi).

Nadciśnienie tętnicze – zarówno jako lek pojedynczy, jak i w skojarzeniu z innymi lekami obniżającymi ciśnienie; przewlekłe leczenie niewydolności wieńcowej (dławicy piersiowej); zaburzenia rytmu serca, pochodzenia nadkomorowego i komorowego, zwłaszcza przebiegające z przyspieszeniem czynności serca; ostra faza zawału serca i wtórna profilaktyka zawału serca (zapobieganie kolejnemu zawałowi serca u chorych, którzy zawał już przebyli).
Zwolnienie czynności serca (bradykardia), zaburzenia rytmu serca przebiegające ze zwolnieniem akcji serca (bradyarytmia); zaburzenia przewodnictwa w obrębie serca (bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia); szczególna postać choroby niedokrwiennej serca – angina Prinzmetala, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia obwodowego (w tym miażdżyca zarostowa naczyń kończyn dolnych, choroba Raynauda – beta-blokery nasilają skurcz naczyń krwionośnych, powodując dalsze zmniejszenie przepływu krwi i nasilenie objawów niedokrwienia), astma oskrzelowa, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy (feochromocytoma). Dużej ostrożności wymaga stosowanie leku w cukrzycy (może maskować stany hipoglikemii – gwałtowne spadki poziomu cukru we krwi) i zaawansowanej postaci niewydolności krążenia.
Nasila działanie innych leków obniżających ciśnienie tętnicze, glikozydów naparstnicy (digoxin, metildigoxin), opioidowych (narkotycznych) leków przeciwbólowych (morphinum, codeinum) oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych i insuliny. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym dostępne bez recepty (ibuprofen, naproxen) mogą osłabić obniżające ciśnienie działanie leku; może być on jednak stosowany z kwasem acetylosalicylowym – (aspiryną) w dawkach kardiologicznych (do 150 mg na dobę). Chlorpromazyna i inne neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny mogą nasilać działanie leku w zakresie obniżania ciśnienia tętniczego. Nie stosować (lub stosować z wielką ostrożnością, pod ścisłą kontrolą) z lekami przeciwarytmicznymi (m.in. amiodarone, disopiramide, quinidine, propafenon), klonidyną (clonidine), moksonidyną (moxonidine) oraz niektórymi antagonistami wapnia stosowanymi w leczeniu zaburzeń rytmu serca (diltiazem, werapamil) ze względu na możliwość nasilenia zaburzeń rytmu i objawów niewydolności krążenia; przeciwwskazane jest także łączne stosowanie tiorydazyny (thioridazine) z powodu możliwości wystąpienia poważnych działań niepożądanych ze strony serca. Lek osłabia działanie leków rozszerzających oskrzela z grupy sympatykomimetyków (działanie antagonistyczne – leki te rozszerzają oskrzela, natomiast beta-blokery – zwężają). Jednoczesne stosowanie leków wywierających działanie zwężające naczynia (leki alfaadrenomimetyczne – m.in. krople do nosa: oxymetazoline, xylometazolin i inne, w większości dostępne bez recepty) może być przyczyną nawet znacznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi – należy zdecydowanie unikać takich połączeń.
Ściśle indywidualne; w zależności od wskazań lek należy zażywać w jednorazowej dawce (rano lub wieczorem) lub niekiedy w 2 równych dawkach na dobę. Zwiększanie dawki dobowej powyżej 100 mg nie przynosi nasilenia efektu leczniczego. Nadciśnienie tętnicze: początkowo 1 x na dobę 25-50 mg (w razie konieczności, po tygodniu, dawka może być podniesiona do 1 x na dobę 100 mg). Dławica piersiowa: l x na dobę 50 mg (w razie konieczności – możliwe zwiększenie dawki do 100 mg na dobę). Zaburzenia rytmu serca: 1 x na dobę 50-100 mg lub 2 x na dobę po 25-50 mg. Wtórna profilaktyka zawału serca: 2 x na dobę po 50 mg.
Cena do 5 zł.
60 tabletek, 1 tabletka zawiera 25 mg atenololu; 20 tabletek, 28 tabletka, 30 tabl., 50 tabl. lub 60 tabl., 1 tabl. zawiera 50 mg atenololu; 20 tabletek, 30 tabletka lub 60 tabletka, 1 tabl. zawiera 100 mg atenololu.
Leków beta-adrenolitycznych nie należy nagle odstawiać; takie zakończenie leczenia jest niebezpieczne dla pacjenta – może prowadzić do zaostrzenia choroby (wystąpienie niebezpiecznych zaburzeń rytmu serca, gwałtownego zaostrzenia choroby wieńcowej – dławicy piersiowej). Odstawianie leku polegające na stosowaniu coraz mniejszych dawek powinno trwać co najmniej 7-14 dni i odbywać się zawsze pod kontrolą lekarską. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u chorych na cukrzycę – może występować zjawisko maskowania hipoglikemii (obniżonego poziomu cukru), a także w nadczynności tarczycy (maskowanie objawów nadczynności tarczycy). Podczas leczenia, zwłaszcza na początku, mogą wystąpić objawy niepożądane ze strony ośrodkowego układu nerwowego (m.in. senność, zaburzenia koncentracji), co nakazuje szczególną ostrożność w prowadzeniu pojazdów mechanicznych. Uznany jako środek dopingujący w niektórych dyscyplinach sportu (lista Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego).
Działania niepożądane
Spadki ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, bradykardia, zaburzenia krążenia obwodowego, skurcz oskrzeli, zawroty głowy i inne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Atenolol a alkohol

Atenolol u osób starszych(65 lat i więcej)
Atenolol dla dzieci(do 18 lat)
Atenolol w ciąży
Atenolol a karmienie piersią
Atenolol a prowadzenie pojazdów
Atenolol refundacja

Atenolol cena i opakowania

Atenolol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Atenolol uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)4 komentarze Atenolol

 1. nieLekarz

  metoprolol, atenolol, bisoprolol, esmolol, nebiwolol, celiprolol, acebutolol, betaksolol

  Te 3 pierwsze brałem a pozostałych nie to nie mam porównania, Atenolol słabo przenika do mózgu (nie jest lipofilny) inne dość dobrze i tam też odziaływuja. Jak macie nadal tachykardię po innych betablokerach to zapewne zbyt małą dawkę bierzecie i dlatego. Nie trzeba chodzić po prywatnych lekarzach i wydawać pieniędzy, powinien pomóc zwykły lekarz pierwszego kontaktu żeby mniej więcej oszacował dawkowanie i ewentualnie można sobie samemu też spróbować tą dawkę jeszcze wyregulować aby było dobrze, żeby nie była za mała i nie była za duża.

  Odpowiedz
 2. nieLekarz

  Proszę napisać jaką dawkę atanololu zazywacie i jak macie ją rozbitą w ciągu doby. Proawdopodobnie zazywacie Atenolol 2 razy dziennie , tak? Trzeba dobrać odpowiednia dawkę innego leku i stosować ją z odpowiednią częstotliwościa. Jedne leki szybciej inne wolnije są wydalane z organizmu. Atenolol dzynciej jest wydalany. Można mniej więcej obliczyć jaka dawka jakiego lekuy jest równowazna jakiej dawce innego leku ale dochodzą jeszcze indywidualne reakcje. Jest np. taki lek jak bisoprolol, czy jeszcze inne betablokery jak nebiwolol ale tego nie brałem ale brał ojciec kolegi i pomagał. Może Atenolol ma jeszcze jakieś inne poboczne działania oprucz bycia betablokerem? I tych pobocznych działań nie mają inne betablokery? Atenolol nie jest rozpuszczalny w tłuszczach , nie jest lipofilny tak jak inne betablokery dlatego jest szybciej wydalany z organizmu. Z tego co czytałem to taki antydepresant jak sertralina powoduje osłabiuenie działania betareceptorów ale po 2 tygodniach…. Lekarz jakby był lekarzem to by potrafił wyleczyć pacjenta tak aby brał jakiś lek jakiś krótki czas i jak pacjent jest wyleczony to lek nie potrzebny tak jak z antybiotykami jest. Nikt nie zazywa latami codziennie antybiotyków. A oni co? faszeruja nas lekami w nieskończoność i nazywają to leczeniem

  Ten Atenolol to zauwazyłem że obkurcza mi naczynia krwionośne na rękach czy nogach, Brałme je

  Nie czujecie się zmęczeni czy ospali po tych betablokerach, depresyjni? Nie szkodzą wam na pamięć i ogólne osłabienie organizmu? Jakie macie próby wątrobowe po atenololu – ALAT czyli aminotransferazę alaninową? Nie jest wam czasem zimno po tych betablokerach? Nie zatyka Wam nosa , nie macie jakiśalergi kichania częstrzego itp?

  Odpowiedz
 3. Agnieszka W.

  Atenolol został wycofany i nie ma zamienników. Bez atenololu umieram!!!! Byłam prywastnie u 3 lekarzy każdy zapisywał inny betabloker żaden nie pomaga. Od miesiaca praktycznie neie mogee funjkcjonować!!!!!! Mam cieżka tachykardie spoczynkowa Chyba niedlugo umre!!

  Odpowiedz
 4. Marek, Wrocław

  Od 26 lat zażywałem Atenolol na ciężką tachykardię, arytmię oraz w celu zmniejszenia siły skurczu serca. ATENOLOL TO LEK DOSKONAŁY na serce a obecnie zaprzestano jego produkcji i NIE MA ZAMIENNIKÓW. Lekarz zmienił mi lek na inny też betablker, niby nowej generacji ale mam taką arytmię że nie mogę oddychać a w nocy wybudzam się z tętnem w okolicach 150 uderzeń na minutę. W poniedziałek trafiłem na SOR z podejrzeniem zawału serca. Nie wiem jak długo jeszcze wytrzymam bez Atenololu. Czy znają Państwo jakieś leki działające podobnie ??

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania