Augmentin

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Skojarzone działanie składników: amoksycyliny, czyli antybiotyku beta-laktamowego (Amotaks) i kwasu klawulanowego – związku blokującego działanie beta-laktamaz, enzymów produkowanych przez niektóre szczepy bakterii (oporność na penicyliny powstaje właśnie w wyniku wytworzenia przez szczepy bakteryjne enzymu z tej grupy, który rozkłada penicylinę do substancji niewykazujących już właściwości przeciwbakteryjnych); kwas klawulanowy podawany osobno wykazuje słabą aktywność przeciwbakteryjną, jednak łączne stosowanie z amoksycyliną poszerza zakres działania amoksycyliny o bakterie wytwarzające beta-laktamazy.

Lek dobrze przenika do większości tkanek i narządów (z wyjątkiem ośrodkowego układu nerwowego), znajduje bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu chorób, których przyczyną jest zakażenie wrażliwymi drobnoustrojami, m.in.: w zakażeniach górnych dróg oddechowych (ropnie okołomigdałkowe, ostre i przewlekłe zapalenie zatok, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego), dolnych dróg oddechowych (zapalenie płuc, oskrzeli – jest tutaj lekiem z wyboru w przypadkach, gdy konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia, a nie jest znany drobnoustrój będący przyczyną zakażenia), dróg żółciowych (w tym przy bakteryjnym zapaleniu pęcherzyka żółciowego), układu moczowego, skóry i tkanek miękkich (ropnie, ropowica, czyraczność, róża, różyca), oraz w zakażeniach w stomatologii (ropień okołozębowy) i ginekologii.
Także uczulenie na inne penicyliny i antybiotyki beta-laktamowe (m.in. cefalosporyny). Występowanie w przeszłości żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby związanych ze stosowaniem preparatów zawierających amoksycylinę z kwasem klawulanowym lub innych antybiotyków z grupy penicylin. Nie stosować w przypadku mononukleozy zakaźnej (możliwość wystąpienia rozlanych zmian skórnych pod postacią odropodobnej wysypki). Szczególna ostrożność w stosowaniu leku u pacjentów z uszkodzoną wątrobą lub uszkodzeniem nerek średniego i ciężkiego stopnia (konieczność zmniejszenia dawek).
Równoczesne podawanie allopurinolu (allopurinol) znacznie zwiększa częstość występowania zmian skórnych u pacjentów. Może nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol) oraz metotreksatu (methotrexate). Sulfonamidy (m.in. co-trimoxazole, znany powszechnie jako Biseptol) – nasilają i wydłużają działanie leku. Podobnie jak inne antybiotyki o szerokim zakresie działania lek osłabia działanie estrogenów i doustnych środków antykoncepcyjnych (podczas leczenia wskazane rozważenie innych skutecznych metod antykoncepcji).
Lek należy przyjmować na początku posiłków. Długość leczenia nie powinna przekraczać 14 dni. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 2 razy na dobę po 1 tabletce 1000 mg.
brak danych
15 lub 21 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 250 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego; 500 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego lub 875 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego,; substancja do przygotowania zawiesiny po dopełnieniu odpowiednią ilością wody, 5 ml zawiera 125 mg amok­sycyliny i 31,25 mg kwasu klawulanowego lub 250 mg amoksycyliny i 62,5 mg kwasu klawulanowego, lub 400 mg amoksycyliny i 57 mg kwasu klawulanowego.
Stosowanie leku może powodować fałszywie dodatni wynik testów na obecność glukozy w moczu (metody Benedicta, Fehlinga).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Augmentin a alkohol

Augmentin u osób starszych(65 lat i więcej)
Augmentin dla dzieci(do 18 lat)
Augmentin w ciąży
Augmentin a karmienie piersią
Augmentin a prowadzenie pojazdów
Augmentin a antykoncepcja
Augmentin refundacja

Augmentin cena i opakowania

Augmentin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Augmentin uzyskał ocenę 5.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 5.0/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Augmentin

 1. Anonim

  Jestem 64 letnim mężczyzną chorującym na antybiotyk. Augmentin brałem podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 7 dni w dawce: 1 tabletek. Bardzo popularny antybiotyk ja go używałem bo miałem ropień przy jedynce, bardzo to było bolesne i strasznie opuchłem, jak przeszedł już stan zapalny to i tak musiałem wyleczyć zęba, podczas używania antybiotyku nie miałem skutków ubocznych. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Augmentin w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania