Cardin

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Acard
Biovital Zdrowie

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Cardin jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek z grupy statyn. Silnie hamuje wytwarzanie cholesterolu (zwłaszcza „złego” cholesterolu LDL i triglicerydów) w wątrobie na drodze wybiórczego hamowania jednego z enzymów (reduktazy 3-hydroksy-3-metylo-glutarylo-koenzymu A – HMG-CoA), podwyższa
poziom „dobrego” cholesterolu HDL. Zmniejsza ryzyko schorzeń układu krążenia (w tym ryzyko zawału serca, ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca, oddala konieczność rewaskularyzacji, czyli mechanicznego udrażniania naczyń wieńcowych, także u pacjentów ze współistniejącą cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym), działa jako przeciwutleniacz (wymiatacz wolnych rodników – szkodliwych produktów przemiany materii); przeciwdziała rozwojowi, a być może także i powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Przez skojarzenie statyn z dietą można kontrolować ilość spożywanego cholesterolu oraz ilość cholesterolu wytwarzanego w organizmie. Statyny działają także przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwagregacyjnie (hamują zlepianie się płytek krwi), hamują przerost mięśnia sercowego, przeciwdziałają niebezpiecznym zaburzeniom rytmu serca, wywierają korzystny wpływ na układ odpornościowy (badanajest ich przydatność w leczeniu odrzucania przeszczepów) i nasilają tworzenie się nowej tkanki kostnej (zwłaszcza u kobiet po menopauzie), mogą działać hamująco na rozwój chorób otępiennych (choroby Alzheimera) oraz w zwalczaniu niektórych zakażeń (żółtaczki zakaźnej, czyli WZW typu C) – wszystkie wymienione działania statyn nie stanowią jednak na razie oficjalnego wskazania do ich stosowania.


Lek jest wskazany w celu zmniejszenia zwiększonego stężenia cholesterolu, zmniejszenia ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej i zdarzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, u osób których odpowiedź na dietę i inne niefarmakologiczne metody jest niedostateczna. 
patrz ANLOSTIN
ze względu na wzrost ryzyka wystąpienia miopatii i rabdomiolizy nie stosować łącznie (lub stosować z dużą ostrożnością, pod ścisłą kontrolą lekarza, w obniżonych dawkach; patrz DAWKOWANIE) z lekami z grupy fibratów (gemfibrosil, bezofibrat, fenofibrat, ciprofibrat, etofibrat), kwasem nikotynowym (niacine), cyklosporyną (ciclosporine), mibefradilem, nefazodonem, antybiotykami makrolidowymi, w tym szczególnie z erytromycyną(erythromycin) i klarytromycyną (cłarithromycine), azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi (ketoconazole, itraconazole) werapamilem(verapamil) i amiodaronem; podczas leczenia nie należy także pić soku grejpfrutowego (ponad 11 na dobę). Lek może nasilać działanie doustnych środków antykoncepcyjnych (zawierających noretisteron i etinyloestradiol), digoksyny (digoxine) i acenokumarolu (acenocoumarol). Kolestipol (colestipol) osłabia działanie leku poprzez zmniejszenie jego wchłaniania z przewodu pokarmowego (podawanie fluwastatyny jest możliwe minimum 1 godz. przed lub 4 godz. po przyjęciu kolestipolu).
Przyjmować w jednorazowej dawce wieczorem lub w 2 – 3 porcjach w przypadku wyższego dawkowania. Początkowo zazwyczaj 1 x na dobę 20 mg; w razie konieczności dawkowanie może być zwiększone do 40 mg (2 x na dobę po 20 mg), a następnie – przy obecności czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – do 80 mg na dobę (20 mg rano + 20 mg w południe + 40 mg wieczorem). W przypadku jednoczesnego stosowania leków wymienionych w INTERAKCJACH dawkowanie nie powinno przekraczać 5 -10 mg na dobę. UWAGI: patrz ANLOSTIN.
Tabletki powlekane po 5 mg (-); tabletki powlekane po 10 mg, cena od 10 do 20 zł, tabletki powlekane po 20 mg, cena od 20 do 30 zł, tabletki powlekane po 40 mg, cena od 20 do 30 zł
30 tabletek powlekanych, 1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg simwastatyny.
Działania niepożądane
Zaburzenia gastryczne, bóle głowy, wysypki skórne i inne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Cardin a alkohol

Cardin u osób starszych(65 lat i więcej)
Cardin dla dzieci(do 18 lat)
Cardin w ciąży
Cardin a karmienie piersią
Cardin a prowadzenie pojazdów
Cardin refundacja

Cardin cena i opakowania

Cardin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania