Chloropernazinum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Silne przeciwwymiotne; słabsze przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i uspokajające; także przeciwuczuleniowe i rozkurczowe – lek z grupy neuroleptyków. (Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu patrz DZIAŁANIE w FENACTIL).

Nudności i wymioty różnego pochodzenia (m.in. pooperacyjne oraz występujące w związku z chemioterapią nowotworów); zawroty głowy w chorobie Meniere’a, innych chorobach błędnika, stanach pourazowych i pooperacyjnych; migrena. Schizofrenia; psychozy alkoholowe.
Padaczka; choroba Parkinsona; jaskra z wąskim kątem przesączania; miastenia; przerost gruczołu krokowego; niedoczynność tarczycy; ciężka niewydolność nerek lub wątroby; chorobach układu krążenia, astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu. Ostrożnie w zaburzeniach rytmu serca i w niskim ciśnieniu tętniczym. Nie stosować w wymiotach o nieustalonej przyczynie.
Chloropernazyna wzmacnia działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, przeciwpadaczkowych, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych, moczopędnych. Jednoczesne stosowanie leków uspokajających, nasennych, przeciwdepresyjnych, alkoholu nasila działanie depresyjne na układ nerwowy. Lek działa antagonistycznie do insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych. Prochlorperazyna nasila działanie leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających, alkoholu), doksazosyny (doxazosine), prazosyny (prazosin), a osłabia działanie klonidyny (clonidine), lewodopy (levodopa).
Ściśle według wskazań lekarza. Nie należy opuszczać dawek leku, przyjmować na raz podwójnej dawki ani przerywać leczenia. Przeciwwymiotnie: 1-3 razy na dobę po 10 mg; zawroty głowy, choroba Meniere’a: 3 razy na dobę po 5-10 mg. Dawki prochlorperazyny stosowane w psychiatrii są zazwyczaj znacznie wyższe (do 200 i więcej mg na dobę).
Cena do 5 zł, Rf.
20 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg prochlorperazyny.
Lek może zaburzać wyniki testów ciążowych. W czasie terapii nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn będących w ruchu. Regularnie należy kontrolować obraz krwi i czynność wątroby. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym należy powiadomić lekarza o przyjmowaniu leku.
Działania niepożądane
Najczęściej występują zawroty głowy, senność, suchość w jamie ustnej, zaparcia, obrzmienie i bóle piersi. Rzadko zdarzają się poważniejsze objawy wymagające natychmiastowej interwencji lekarza. Są to: zaburzenia poruszania się z uczuciem sztywności kończyn górnych i dolnych, drżenia, kurcze szyi, twarzy, trudności w mówieniu i połykaniu, nasilone osłabienie, widzenie za mgłą, zwiększona wrażliwość na światło, trudności w oddawaniu moczu, omdlenia, wysypka skórna, ból gardła, zażółcenie skóry i oczu. Objawy, które mogą być niebezpieczne dla życia, to: szybkie bicie serca, duszność i przyspieszone oddychanie, nasilona sztywność mięśni, gorączka, bladość skóry, drgawki. Długotrwałe leczenie prochlorperazyną może również wywołać niekontrolowane ruchy twarzy, języka i kończyn górnych i dolnych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Chloropernazinum a alkohol

Chloropernazinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Chloropernazinum dla dzieci(do 18 lat)
Chloropernazinum w ciąży
Chloropernazinum a karmienie piersią
Chloropernazinum a prowadzenie pojazdów
Chloropernazinum refundacja

Chloropernazinum cena i opakowania

Chloropernazinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania