Chlorpropamid

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to bardzo długo działający (czas działania wynosi ok. 60 h), najsilniejszy doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej (typu 2). Działa przede wszystkim przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych. Jest stosowany wówczas, gdy nie są wystarczające niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny. Z powodu bardzo silnego i długotrwałego zmniejszenia stężenia glukozy jest najniebezpieczniejszym lekiem z grupy pochodnych sulfonylomocznika.

Stosowany jest w leczeniu cukrzycy u dorosłych.
Nadwrażliwość na lek i inne pochodne sulfonylomocznika, cukrzyca insulinozależna, cukrzyca powikłana, a także urazy, operacje i ciężkie choroby zakaźne u chorego na cukrzycę. Nie należy w czasie leczenia pić alkoholu, gdyż lek powoduje zespół jego nietolerancji. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę wątroby, nerek, tarczycy, niewydolność serca lub wrodzony niedobór w krwinkach czerwonych enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi można oczekiwać po spożyciu alkoholu oraz w trakcie jednoczesnego leczenia salicylanami, sulfonamidami, inhibitorami monoaminooksydazy, lekami beta-adrenolitycznymi, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, allopurinolem i fenylbutazonem. Z kolei osłabiają skuteczność chlorpropamidu: leki moczopędne (hydrochlorotiazyd, chlortalidon, furosemid, kwas etakrynowy i inne), kortykosteroidy, estrogeny, fenytoina, barbiturany i rifampicyna. Inne leki, w tym wydawane z apteki bez recepty, wolno przyjmować tylko za zgodą lekarza. 60 tabletek, 1 tabletka zawiera 250 mg chlorpropamidu. wzmacnia działanie leków nasennych.
Lek należy stosować według wskazań lekarza na 15-30 min przed jedzeniem, przestrzegając jednocześnie zaleconej diety.
brak danych
60 tabletek, 1 tabletka zawiera 250 mg chlorpropamidu.
Uwaga! Jednoczesne picie alkoholu może doprowadzić do hipoglikemii i objawów nietolerancji. Jeżeli wystąpią objawy zmniejszonego stężenia cukru we krwi, należy niezwłocznie zjeść 5 kostek cukru, 6-7 twardych cukierków albo wypić pół szklanki soku owocowego lub kubek mleka i skontaktować się z lekarzem. Nie należy w takich przypadkach jeść czekolady ani lodów, gdyż cukier wchłania się z tych produktów wolno.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia, bóle i zawroty głowy, wysypki skórne i nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Lek może powodować zwiększenie masy ciała. Poważnym działaniem niepożądanym jest nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi (hipoglikemia), co charakteryzuje się zimną, bladą skórą, zimnymi potami, lękiem i nerwowością, trudnością skupienia uwagi, zaburzeniami orientacji, mowy i widzenia, kołataniem serca, dreszczami i gwałtownymi wymiotami. Sprzyja temu przedawkowanie leku, wytężony wysiłek, opuszczenie posiłku i spożycie alkoholu. Hipoglikemia po chlorpropamidzie utrzymuje się 3-5 dni ze względu na długie działanie leku. Kontaktu z lekarzem wymaga wystąpienie: silnego bólu w nadbrzuszu, zażółcenia skóry i oczu, zmęczenia, zawrotów głowy, krwawień i siniaków, gorączki i dreszczy, zwiększenia masy ciała, obrzęków kończyn górnych, twarzy, bólów gardła i duszności.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Chlorpropamid a alkohol

Chlorpropamid u osób starszych(65 lat i więcej)
Chlorpropamid dla dzieci(do 18 lat)
Chlorpropamid w ciąży
Chlorpropamid a karmienie piersią
Chlorpropamid a prowadzenie pojazdów
Chlorpropamid refundacja

Chlorpropamid cena i opakowania

Chlorpropamid Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania