Polecane leki i suplementy na: choroba Raynauda

Provasan

Jest to lek rozszerzający naczynia krwionośne, co wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, które powstają na tle ich zwężenia.

Sadamin prolongatum

Lek obniża napięcie mięśni gładkich naczyń – głownie skórnych, kończyn i mózgowych. Poprawia ukrwienie, utlenowanie i odżywianie tkanek przez poprawienie przepływu obwodowego krwi. Obniża ciśnienie tętnicze krwi i stężenie glukozy oraz wpływa korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu.

Sadamin

Jest to lek rozszerzający naczynia krwionośne, co wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób, które powstają na tle ich zwężenia. Jego skuteczność kliniczna nie jest w pełni potwierdzona. Stosowany jest także w leczeniu zaburzeń lipidowych (w celu zmniejszania stężenia cholesterolu we krwi, co ma hamować postęp miażdżycy).

Flunarizinum

Jest to lek rozszerzający naczynia krwionośne, poprawiający przepływ krwi. Jest stosowany w przewlekłym leczeniu zawrotów głowy w przebiegu zaburzeń krążenia mózgowego, a także w chorobach błędnika, np. chorobie Méničre'a. Jest również stosowany w zapobieganiu migrenowym i naczynioruchowym bólom głowy. Jego skuteczność jest wątpliwa.

Cinnarizinum

Jest to lek poprawiający krążenie mózgowe przez rozkurczanie naczyń krwionośnych zwężonych pod wpływem różnych substancji wytwarzanych w organizmie. Ma przez to poprawiać zaburzone funkcje ośrodkowego układu nerwowego, w tym zdolność koncentracji uwagi i zapamiętywania u osób z cechami otępienia, co jest wątpliwe klinicznie. Nie poprawia funkcji intelektualnych u osób zdrowych. Bywa także stosowany w zaburzeniach krążenia obwodowego.