Polecane leki i suplementy na: cukrzyca typu 2

Humavit Morwa Biała

Suplement diety zawierający ekstrakt z liści morwy białej. Stosowany w celu zmniejszenia wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego.

Galvus

Galvus jest lekiem przeznaczonym dla diabetyków. Stosuje się go najczęściej w połączeniu z terapią innym lekiem przeciw cukrzycy.

Avamina

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidyny, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny.

Glucarb

Akarboza blokuje enzymy powodujące zwolnienie szybkości rozkładu węglowodanów, a przez to zwolnienie wchłaniania glukozy. Lek wykazuje działanie hipoglikemizujące, ale wpływa także na zmniejszenie stężenia trójglicerydów w osoczu.

Adeksa

Adeksa to preparat zawierający jako substancję czynną akarbozę, doustny lek przeciwcukrzycowy. Akarboza hamuje działanie alfa-glukozydazy, enzymu który odpowiada za rozkład węglowodanów do monosacharydów.

Onglyza

Lek zawierający substancję czynną – saksagliptynę. To doustny lek przeciwcukrzycowy, wspomagający utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Diazidan

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny.

Januvia

Januvia to lek zawierający jako substancję czynną sitagliptynę, substancję należącą do grupy inhibitorów dipeptydylopeptydazy 4. Gliptyny hamują rozkład endogennych inkretyn i zwiększają w ten sposób wydzielanie insuliny indukowane glukozą. 

Irbesartan Pfizer

Lek hamuje aktywność angiotensyny II, a także wykazuje działanie moczopędne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Gliclada

Lek zawierający substancję czynną – gliklazyd, redukujący poziom cukru we krwi.

Chlorpropamid

Jest to doustny lek przeciwcukrzycowy, pobudzający komórki trzustki do wydzielania insuliny.

Avaron

Jest to doustny lek przciwcukrzycowy, pochodna sulfonylomocznika.

Acomplia (wycofano)

Wybiórczo blokuje swoiste receptory w mózgu i tkance tłuszczowej, zwane receptorami kannabinoidowymi CB1. Układ kannabinoidowy jest obecny w mózgu i tkankach obwodowych – w tym w komórkach tłuszczowych (adipocytach); wpływu na równowagę energetyczną, przemianę (metabolizm) glukozy i lipidów oraz masę ciała; normalizuje spożycie pokarmów bardzo smacznych, słodkich lub tłustych.

Novonorm

Jest to lek przeciwcukrzycowy o szybkim początku działania i krótkim czasie działania, należący do nowej grupy związków, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej.

Starlix

Jest to lek przeciwcukrzycowy o szybkim początku i krótkim czasie działania, należący do nowej grupy związków, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej. Działa przede wszystkim przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych, czyli podobnie do pochodnych sulfonylomocznika (ale ma rzadziej powodować nadmierne obniżenie cukru we krwi). Jest stosowany, jeśli nie są wystarczające niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny. Może być łączony z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Glurenorm

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny. Lek może być stosowany u chorych na cukrzycę, u których stwierdza się zaburzenia czynności nerek.