Polecane leki i suplementy na: mukowiscydoza

Neo-Pancreatinum forte

Neo-Pancreatinum Forte jest lekiem zawierającym w swoim składzie pankreatynę. Pankreatynę stanowi mieszanina enzymów trzustkowych, czyli: lipaza, amylaza i proteaza. Enzymy te ułatwiają trawienie, regulują przemianę materii, zmniejszają objawy zaburzeń trawienia.

Fluimucil Muko

Jest to lek mukolityczny, który przez zmianę składu wydzieliny zmniejsza jej lepkość i ułatwia odkrztuszanie.

Ambroksol Takeda

Ambroksol Takeda to lek zawierający jako substancję czynną chlorowodorek ambroksolu, substancję o działaniu wykrztuśnym. Preparat zmniejsza lepkość śluzu i zwiększa jego wydzielanie. 

Cipronex

Cipronex to lek zawierający jako substancję czynną ciprofloksacynę, chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Fluorochinolony hamują działanie enzymu biorącego udział w syntezie DNA, w konsekwencji powodując hamowanie rozmnażania i śmierć komórek.

Ambrosan tabletki

Ambrosan zawiera jako substancję czynną chlorowodorek ambroksolu – lek o działaniu mukolitycznym. Ambroksol rozrzedza wydzielinę w układzie oddechowych i ułatwia jej usunięcie.

Flegamina (syrop)

Jest lekiem wykrztuśnym i upłynniającym wydzielinę dróg oddechowych. Ułatwia także penetrację antybiotyku do rozrzedzonej wydzieliny oskrzelowej.

Merinfec

Lek zawierający substancję czynną – meropenem, będący antybiotykiem z grupy karbapenemów. Posiada szerokie spektrum przeciwbakteryjne, działa bakteriobójczo.

Colistin

Jest to antybiotyk peptydowy z grupy polimyksyn o działaniu bakteriobójczym. Powoduje uszkodzenie błony cytoplazmatycznej drobnoustroju, działa na Klebsiella pneumoniae, Salmonella spp., Escherichia coli, Shigella spp., Pseudomonas aeruginosa.

Ciphin

Lek należy do chemioterapeutyków z grupy fluorochinolonów. Wykazuje działanie bakteriobójcze zwłaszcza w kierunku bakterii Gram-ujemnych (Neisseria spp., Haemophilus influenzae, Vibrio cholerae, Moraxella, Enterobacteriacae), z Gram-dodatnich najsilniej działa na gronkowce, słabo działa na bakterie beztlenowe.

Aflegan

Aflegan to lek wykrztuśny oraz upłynniający wydzielinę dróg oddechowych. Zawarta w nim substancja czynna – ambroksol, powoduje zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej, zwiększenie jej ilości, poprawia funkcjonowanie rzęskowego nabłonka oddechowego.

Mukolina syrop

Mukolityczne i sekretolitycz­ne (zwiększające ilość wydzieliny w oskrzelach, a zarazem ułatwiające jej upłynnianie i wykrztuszanie).

Combizym

Preparat uzupełnia niedobory enzymów trawiennych w żołądku i jelitach.

Tussicom

Lek o działaniu upłynniającym i ułatwiającym odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w układzie oddechowym.

Mucosolvan

Ambroksol jest lekiem wykrztuśnym i upłynniającym wydzielinę dróg oddechowych. Ułatwia także penetrację antybiotyku do roz­rzedzonej wydzieliny oskrzelowej.