Polecane leki i suplementy na: udar mózgu

Anacard protect

Tabletki dojelitowe zawierające kwas acetylosalicylowy. Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowaniu u osób po i z ryzykiem zawału oraz chorobami sercowo-naczyniowymi.

Vastan

Vastan jest lekiem obniżającym stężenie cholesterolu we krwi. Znalazł zastosowanie w leczeniu hipercholesterolemi oraz w celu zmniejszenia ryzyka chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego.

Crestor

Crestor jest lekiem obniżającym poziom cholesterolu we krwi. Pomaga zapobiegać zawałom serca oraz udarom mózgu.

Cardiofil

Kwas acetylosalicylowy podawany w dawkach zawartych w preparacie powoduje zmniejszenie krzepliwości krwi, zapobiegając zatorom, udarom niedokrwiennym mózgu i wtórnym zawałom serca.

Tritace

Lek należy do tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny, czyli grupy związków hamujących aktywność enzymu przekształcającego angiotensynę I w aktywnie działającą w organizmie angiotensynę II, substancję o udowodnionym niekorzystnym działaniu w niektórych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego i nerek.

Polsart

Lek hamujący aktywność angiotensyny II (antagonista receptora angiotensynowego AT1), co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Enerbol

Lek o działaniu psychostymulującym, wzmaga metabolizm mózgu. Nie posiada właściwości uspokajających.

Curantyl

Lek powoduje zwiększenie stężenia adenozyny, co prowadzi do rozszerzenia naczyń wieńcowych i hamowania agregacji płytek krwi.

Efient

Lek zawierający substancję czynną – prasugrel. To inhibitor agregacji płytek krwi. Zmniejsza ryzyko epizodów sercowo-naczyniowych jak np. zawał serca, udar mózgu poprzez zahamowanie pobudzenia trombocytów i ich agregacji.

Aspifox

Aspifox zawiera jako substancję czynną kwas acetylosalicylowy –  niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) działający przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Actelsar

Actelsar zawiera telmisartan – lek należący do grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Angiotensyna II powoduje skurcz naczyń krwionośnych, a w konsekwencji wzrost ciśnienia tętniczego. Actelsar hamuje działanie angiotensyny II, powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych i spadek ciśnienia tętniczego.

Agregex

Agregex zawiera lek przeciwpłytkowy – klopidogrel. Zapobiega on zlepianiu się płytek krwi, uniemożliwiając tworzenie się zakrzepów krwi. Klopidogrel hamuje agregację płytek krwi indukowanej przez ADP.

Aspimag

Kwas acetylosalicylowy z dodatkiem tlenku magnezu, Dodatek tlenku magnezu ma na celu ograniczenie bezpośredniego działania drażniącego kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.

Nicergolin

Preparat jest syntetycznym analogiem alkaloidów sporyszu rozszerzającym naczynia mózgowe, a także hamującym agregacie płytek krwi.

Iclopid

Lek o działaniu antyagregacyjnym stosowany w zakrzepach naczyń obwodowych, w profilaktyce udaru mózgu, zawału serca w pro­filaktyce retinopatii cukrzycowej, w hemodializie.

Adavin

Rozszerza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi oraz zużycie tlenu i glukozy przez mózg; hamuje zlepianie się płytek krwi (działanie antyagregacyjne), a przez to zmniejsza krzepliwość, obniża ciśnienie tętnicze zwłaszcza u chorych na nadciśnienie – lek z grupy syntetycznych pochodnych alkaloidów sporyszu.

Diprophyllinum

Lek (był) stosowany w celu rozkurczenia oskrzeli w astmie, przewlekłym zapaleniu oskrzeli i rozedmie. Jednak jego działanie jest znacznie słabsze niż działanie teofiliny. Lek nie powinien być zalecany w ostrych stanach skurczowych oskrzeli.

Vinpocetine

Jest to syntetyczna pochodna alkaloidu wyizolowanego z barwinka mniejszego. Lek poprawia mikrokrążenie mózgowe, zmniejsza lepkość krwi, poprawia metabolizm tkanki nerwowej.

Nootropil

Lek nootropowy o działaniu energizującym na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia mózgowe.