Leki układu oddechowego

Dupixent(dupilumab)

Dupilex stosowany jest do leczenia ogólnego atopowego zapalenia skóry, niekiedy z miejscowymi kortykosteroidami. Lek ten nie jest immunosupresantem.

Alecensa(alektynib)

Terapia lekiem Alecensa jest rodzajem terapii celowanej ukierunkowanej na ALK kinazę tyrozynową. Zaletą tego rodzaju terapii jest mniejsze ryzyko działania substancji aktywnej na prawidłowe komórki oraz większa skuteczność w porównaniu do chemioterapii.

Peyona(Nymusa)

Cytrynian kofeiny jest stosowany w celu pobudzenia ośrodków oddechowych w mózgu do zwiększenia częstości i głębokości oddechów. U wcześniaków różne ośrodki w mózgu, w tym również odpowiedzialny za oddychanie, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Za spowalnianie działania ośrodków mózgowych odpowiada adenozyna, której aktywność ogranicza cytrynian kofeiny.

Kalydeco(iwakaftor)

Iwakaftor zwiększa aktyywność wadliwego białka CFTR, w wyniku czego następuje rozrzedzenie śluzu i soków trawiennych prowadząc tym samym do łagodzenia objawów mukowiscydozy. Lek Kalydeco może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przyczynowymi, w zależności od rodzaju występującej mutacji genetycznej.

Budezonid LEK-AM

Budezonid LEK-AM jest wziewnym kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Budezonid poprawia czynność płuc oraz łagodzi objawy astmy, zmniejsza nadreaktywność oskrzeli oraz zapobiega zaostrzeniom astmy oskrzelowej.

Zinnat

Antybiotyk o szerokim spektrum działania. Przepisywany w leczeniu infekcji bakteryjnych dróg oddechowych.

Noverban

Syrop z kwiatów dziewanny. Stosowany w leczeniu kaszlu suchego i mokrego.

DexaPini

Syrop o działaniu przeciwkaszlowym zalecany w suchym, męczącym kaszlu. Główną substancją czynną jest dekstrometorfan.

PectoDrill

Lek w postaci syropu i tabletek do ssania rozrzedzający wydzielinę w górnych drogach oddechowych i ułatwiający wykrztuszanie. Często stosowany w stanach zapalnych płuc razem z antybiotykami.

Fosidal

Syrop dostępny bez recepty zawierający fenspiryd. Ma działanie przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela i zwalczające kaszel, zarówno suchy, jak i mokry.

Deslodyna

Lek zawierający desloratadynę – substancję przeciwalergiczną blokującą działanie histaminy. Występuje w postaci roztworu doustnego i tabletek.

INOVOX Express

Często w przebiegu przeziębienia, grypy lub w wyniku działania klimatyzacji pojawia się stan zapalny gardła. Najczęstszym objawem stanu zapalnego jest zaczerwienienie i ból gardła. W celu łagodzenia tych objawów stosuje się różnego rodzaju preparaty przeciwbólowe, odkażające i miejscowo znieczulające.

Ibum Grip

Jest to połączenie ibuprofenu i pseudoefedryny w tabletkach. Skojarzone działanie dwóch składników aktywnych leku jest wykorzystywane w terapii objawów grypy i przeziębienia.

Bronchosol

Syrop wykrztuśny na bazie surowców roślinnych i tymolu. Stosowany w mokrym kaszlu i zalegającej w płucach wydzielinie.

DexaCaps

Kapsułki o działaniu przeciwkaszlowym. Substancją aktywną jest dekstrometorfan wspomagany zawartością wyciągów z lipy i melisy.

Farfaron

Jest to syrop na bazie surowca roślinnego: liści podbiału pospolitego. Stosowany w kaszlu, chrypce i stanach zapalnych dróg oddechowych.

Pectonarex

Płyn doustny stosowany w mokrym kaszlu i stanach zapalnych dróg oddechowych. Łączy w sobie wyciągi z tymianku, mydlnicy lekarskiej i babki lancetowatej.

Flegamina Mite

Syrop o działaniu mukolitycznym i wykrztuśnym. Zawiera bromheksynę, której stężenie jest mniejsze niż w klasycznej Flegaminie.

Flavamed max

Jest to syrop o działaniu mukolitycznym i wykrztuśnym zawierający zwiększoną dawkę ambroksolu. Stosowany w terapii mokrego kaszlu.