Clemastinum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Clemastinum jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Przeciwuczuleniowe, przeciwświądowe, przeciwobrzękowe, także uspokajające – lek przeciwhistaminowy I generacji.

Choroby uczuleniowe (alergiczne): katar sienny, pokrzywka (występowanie na skórze różowych lub porcelanowobiałych bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni, często z towarzyszącym obrzękiem błon śluzowych jamy ustnej i dróg oddechowych) , świąd skóry i kontaktowe alergiczne zapalenie skóry (drobne grudki lub pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem, pojawiające się na skórze w miejscu jej kontaktu z substancją uczulającą – alergenem, ale z pewnym opóźnieniem, zwykle po 2-3 dniach), rumień, obrzęk Quinckego (wybitnie nasilona reakcja alergiczna występująca głównie w obrębie twarzy i szyi, przejawia się obrzękiem tkanki podskórnej – bez świądu skóry); ostry i przewlekły wyprysk kontaktowy (objawy są zbliżone jak przy alergicznym zapaleniu skóry, ale pojawiają się po kontakcie z czynnikiem drażniącym, który wnika przez skórę w miejscach, gdzie zniszczono jej ochronną barierę lipidową, w przeciwieństwie do alergii czynnikiem wy-zwalającym mogą być rozmaite substancje, a reakcja może zajść także przy pierwszym kontakcie, podczas gdy przy uczuleniu silniejsza jest przy kolejnych zetknięciach z alergenem), naczynioruchowy nieżyt nosa (związany z nieprawidłową przepuszczalnością drobnych naczyń nosa).
Zaburzenia w oddawaniu moczu związane z łagodnym rozrostem stercza (gruczołu krokowego); jaskra z wąskim kątem przesączania; padaczka. Można stosować z dużą ostrożnością w ciężkich przypadkach astmy, zakażeń układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego, chorób układu sercowo-naczyniowego, nadczynności tarczycy.
Klemastyna nasila działanie alkoholu, leków uspokajających, przeciwlękowych i nasennych, a osłabia działanie butapirazolu, doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol).
Tabletki: (nie należy stosować tabletek u dzieci poniżej 6. roku życia); dorośli i dzieci powyżej 13. roku życia: 2 razy na dobę po 1 mg podczas posiłków; możliwe zwiększenie dawki do 3-4 razy na dobę po 1 mg; zapobiegawczo w alergicznych nieżytach nosa: 2 razy na dobę po pół mg; dobowa dawka maksymalna: 4 mg. Dzieci pomiędzy 6-12. rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,5-1 mg. Syrop: dzieci pomiędzy 6-12. rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,75 mg (2 x 7,5 ml); dzieci pomiędzy 3-6. rokiem życia: 2 razy na dobę po 1 mg (=2 x 5 ml); dzieci pomiędzy 1-3 rokiem życia: 2 razy na dobę po 0,25-0,5 mg (=2 x 2,5-5 ml); dzieci pomiędzy 6-12. miesiącem życia: 2 razy na dobę po 0,1-0,25 mg (=2 x 1-2,5 ml); dorośli: 2 razy na dobę po 1 mg (=2 x 10 ml).
Cena od 5 do 10 zł.
100 ml syropu, 10 ml zawiera 1 mg klemastyny; 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 1 mg klemastyny.
Lek może zagęszczać wydzielinę w drogach oddechowych, w związku z tym powinien być stosowany z dużą ostrożnością w astmie oskrzelowej i zapaleniach dolnych dróg oddechowych (oskrzeli i płuc) – zarówno ostrych, jak i przewlekłych. W czasie leczenia należy unikać opalania. Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych. Uczucie senności zmniejsza się po wypiciu napojów kofeinizowanych (kawa, herbata), a także jeżeli lek jest stosowany długotrwale.
Działania niepożądane
Najczęściej występuje uczucie senności, które nasila się po spożyciu alkoholu. U małych dzieci może wystąpić bardzo silna senność lub paradoksalne pobudzenie. Lek może także powodować zagęszczenie wydzieliny w drogach oddechowych, a przez to trudności z jej odkrztuszeniem, zaburzenia widzenia, utrudnione oddawanie moczu i suchość w jamie ustnej. Rzadziej występują zawroty głowy, bóle brzucha, nadwrażliwość skóry na słońce i wysypki skórne. Rzadkim działaniem niepożądanym jest niedokrwistość hemolityczna, przebiegająca z zażółceniem skóry i błon śluzowych, powiększeniem śledziony i wątroby. Działania niepożądane częściej występują u dzieci i osób starszych.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Clemastinum a alkohol

Clemastinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Clemastinum dla dzieci(do 18 lat)
Clemastinum w ciąży
Clemastinum a karmienie piersią
Clemastinum a prowadzenie pojazdów
Clemastinum refundacja

Clemastinum cena i opakowania

Clemastinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Clemastinum uzyskał ocenę 3.9 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.9/5 (3 opinie pacjentów)2 komentarze Clemastinum

 1. Sylwia 32

  Dostałam uczulenie na słońce po tabletkach antykoncepcyjnych. Lek działał dobrze dopóki nie było słońca, po skończeniu opakowania natychmiastowy nawrót swiadu skóry. Nie pomogły nawet maści sterydowe. Dobry lek ale na chwilę. Żadnych ubocznych skutków, jedynie się troszkę uspokoilam 🙂

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 41 letnią kobietą chorującą na uczulenia. Clemastinum WZF (tabletki) brałam podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 14 dni w dawce: 1 mg(miligram). Byłam w lesie, przyczepił mi sie kleszcz, 2 tygodnie bolała mnie głowa, i miałam stan podgorączkowy,lekarka nie przepisała mi antybiotyku tylko ten specyfik, poczułam sie po jakimś tygodniu dobrze,objawy moje to chyba był jakiś wstrząs po kleszcu. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Clemastinum WZF (tabletki) w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania