Codeinum phosphoricum

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to lek uzyskiwany z opium. Należy do grupy narkotycznych leków przeciwbólowych i ma działanie ok. 10 razy słabsze niż morfina. Jest głównie stosowany jako lek przeciwkaszlowy. W praktyce istnieje niewiele wskazań do jego stosowania, ponieważ odruch kaszlowy jest najczęściej mechanizmem obronnym organizmu i nie należy go hamować. Do wyjątkowych sytuacji, w których zastosowanie leku ma uzasadnienie, należą: męczący kaszel w zakażeniach dróg oddechowych utrudniający zasypianie lub u osób z niewydolnością krążenia, suchy kaszel utrzymujący się po wyleczeniu zakażeń układu oddechowego, kaszel po urazie lub operacji klatki piersiowej i jamy brzusznej, kaszel wywołany przez ciało obce w tchawicy czy oskrzelach. Lek ma względnie słabe działanie uzależniające. Czytaj również: kodeina.

Lek jest najczęściej stosowany do leczenia uporczywego, bolesnego kaszlu.
Nadwrażliwość na lek. Nie należy go też stosować u dzieci. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie astmę, inną przewlekłą chorobę układu oddechowego, chorobę wątroby lub nerek, niedoczynność tarczycy, padaczkę. Większe zagrożenia wiążą się ze stosowaniem leku u osób odwodnionych, po urazie czaszki, u osób w podeszłym wieku i jeśli występują reakcje nadwrażliwości na inne narkotyczne leki przeciwbólowe, np. morfinę. Nie wolno w czasie leczenia pić alkoholu ani łączyć leku z lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwhistaminowymi, przeciwlękowymi, antydepresyjnymi i innymi narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Leków przeciwkaszlowych nie łączy się z podawanymi w leczeniu kaszlu lekami wykrztuśnymi i sekretolitycznymi. Ciąża, nie stosować u dzieci.
Kodeina nasila działanie przeciwbólowe salicylanów oraz działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych.
Według wskazań lekarza; przyjmować łącznie z pokarmem w celu zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: 1-2 tabletki 60 mg lub 1 tabletka 90 mg lub 1 tabletka 120 mg doustnie co 12 godzin. Leczenie należy rozpoczynać od niższych dawek u pacjentów z uszkodzeniem wątroby lub nerek, niedoczynnością tarczycy oraz u osób w podeszłym wieku.
brak danych
100 tabletek, 1 tabletka zawiera 20 mg kodeiny.
Uwaga! Podczas kuracji nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn. W dawkach leczniczych praktycznie nie wpływa na czynność ośrodka oddechowego; jego stosowanie rzadko prowadzi do powstania lekozależności.
Działania niepożądane
Częstymi działaniami niepożądanymi są nudności, wymioty i zaparcia. Rzadko występują skórne reakcje alergiczne. Po przedawkowaniu występuje duża senność i zwolnienie oraz utrudnienie oddychania, co wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Codeinum a alkohol

Codeinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Codeinum dla dzieci(do 18 lat)
Codeinum w ciąży
Codeinum a karmienie piersią
Codeinum a prowadzenie pojazdów
Codeinum refundacja

Codeinum cena i opakowania

Codeinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania