Contix ZRD

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Anesteloc Max
Gaviscon

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Contix ZRD bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek Contix ZRD zawiera w swoim składzie substancję czynną – pantoprazol (20mg) zaliczaną do grupy związków organicznych blokujących działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie kwasu solnego na obszarze żołądka. W ten sposób lek Contix ZRD zmniejsza ilość kwasu solnego obecnego w żołądku, tym samym łagodząc uciążliwe objawy choroby refluksowej przełyku – refluksu – u osób dorosłych.
Choroba refluksowa przełyku(refluks) jest schorzeniem dotyczącym procesu cofania się kwasu solnego obecnego w żołądku na teren przełyku, który tym samym prowadzi do jego stanu zapalnego. Dodatkowymi uciążliwymi objawami występującymi przy chorobie refluksowej przełyku są bolesne pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła(zgaga) oraz kwaśny smak w ustach(kwaśne odbijanie).
U większości pacjentów spadek produkcji kwasu solnego na terenie żołądka prowadzi do ustąpienia zgagi i objawów choroby refluksowej przełyku w ciągu 1 tygodnia od podjęcia kuracji lekiem Contix ZRD.
Pantoprazol metabolizowany jest na terenie wątroby. Około 80% substancji czynnej leku Contix ZRD wydalana jest poprzez czynność nerek w postaci metabolitów. Pozostała część (20%) – z kałem.

Lek Contix ZRD zawiera w swoim składzie substancje czynną – pantoprazol, – która zmniejsza wydzielanie kwasu solnego wytwarzanego przez komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka. Krótkotrwała kuracja lekiem Contix ZRD polecana jest zarówno przy objawowym leczeniu choroby refluksowej przełyku (refluksu) jak i przy zapobieganiu nawrotom refluksu oraz długotrwałym leczeniu choroby refluksowej przełyku. Lek Contix ZRD stosowany jest w celu ochrony błony śluzowej żołądka i dwunastnicy przed powstawaniem owrzodzeń u pacjentów długotrwale przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Lek Contix ZRD nie powinien być stosowany, jeżeli występuje wrażliwość organizmu na substancję czynną bądź jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w składzie leku Contix ZRD.
Wykluczone jest przyjmowanie leku Contix ZRD, jeżeli pacjent stosuje lek Atazanawir (stosowany w przypadku leczenia zakażeń wirusa HIV). Produkt nie powinien być stosowany, jeżeli pacjent nie ukończył 18 roku życia. Równocześnie należy skonsultować kurację lekiem Contix ZRD z lekarzem lub farmaceutą w przypadku kobiet w ciąży oraz tych znajdujących się w okresie karmienia piersią.
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć występowanie nowotworu przełyku lub żołądka. Substancja czynna – pantoprazol – może maskować objawy choroby nowotworowej. Długotrwałe stosowanie pantoprazolu może powodować zmniejszenie wchłaniania witaminy B12.
Leczenie pantoprazolem może powodować niewielkie zwiększenie ryzyka zakażeń żołądkowo-jelitowych powodowanych przez bakterie takie jak Salmonella oraz Campybacter.
Jeżeli po 4 tygodniach stosowania leku Contix ZRD objawy nie ustępują należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykonania ponownych badań lekarskich.
Możliwe jest stwierdzenie załagodzenia objawów refluksu i zgagi już po jednym dniu stosowania leku Contix ZRD. Nie jest to jednak produkt przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów. Leku Contix ZRD nie należy stosować zapobiegawczo.
Wykluczone jest przekraczanie zalecanej do spożycia dziennej dawki leku Contix ZRD. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci.
W przypadku kuracji lekiem Contix ZRD należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych w ostatnim czasie lekach. Pantoprazol zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku zmniejszając tym samym odczyn kwasowy soku żołądkowego. Równocześnie pantoprazol zmniejsza wchłanianie niektórych leków takich jak azole przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol) oraz erlotynib.
Leku Contix ZRD nie należy stosować z lekiem o nazwie Atazanawir.
Równoległe stosowanie produktu Contix ZRD z lekami przeciwzakrzepowymi bądź pochodnymi kumaryny (warfaryna, fenprokumon) wymaga przeprowadzenia oznaczeń czasu protrombinowego oraz parametru INR na początku leczenia, w jego tracie oraz w razie nieregularnego przyjmowania substancji czynnej – pantoprazolu.
Nie stwierdzono interakcji pantoprazolu z lekami zobojętniającymi sok żołądkowy oraz z antybiotykami takimi jak klarytomycyna, amoksycylina czy metronizadol.
Lek Contix ZRD wyprodukowany został w postaci tabletek dojelitowych. Produkt przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Zalecana do spożycia dzienna dawka leku Contix ZRD określona została, jako 1 tabletka na dobę przyjmowana, co najmniej na godzinę przed posiłkiem. Pora przyjmowania leku Contix ZRD powinna być stała. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Tabletki nie należy rozgryzać ani dzielić. Nie należy stosować dawki większej niż 20 mg odpowiadającej 1 tabletce leku Contix ZRD.
Od 4,60 zł.
1 tabletka leku Contix ZRD zawiera 20 mg substancji czynnej – pantoprazolu.
Rdzeń tabletki: skrobia kukurydziana żelowana, stearylofumaran sodu, krzemiona koloidalna bezwodna, krospowidon, mannitol, celuloza krystaliczna, hydroksypropyloceluloza, wodorowęglan sodu.
Otoczka: alkohol poliwinylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350, talk, kopolimer kwasu metakrylowego typu C, cytrynian tretylu, krzemionka koloidalna bezwodna, wodorowęglan sodu, laurylosiarczan sodu, czerowny tlenek żelaza, żółty tlenek żelaza.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Contix a alkohol

Contix u osób starszych(65 lat i więcej)
Contix dla dzieci(do 18 lat)
Contix w ciąży
Contix a karmienie piersią
Contix a prowadzenie pojazdów
Contix refundacja

Contix cena i opakowania

Contix Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Contix ZRD uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Contix ZRD

 1. Anonim

  Jestem 34 letnią kobietą chorującą na zgaga. Contix ZRD brałam podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 9 dni w dawce: 1 tabletek. Tabletki te pomogły mi przy zgadze, często miałam z tym problem, aż w aptece poradzono mi ten preparat i się sprawdził jest rewelacyjny, polecam w 100% będziecie zadowoleni. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Contix ZRD w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania