Cromogen EB

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

W drogach oddechowych, skórze, spojówkach, błonie śluzowej nosa i przewodzie pokarmowym, a więc strukturach mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, są umiejscowione tzw. komórki tuczne. W nich znajdują się mediatory reakcji alergicznej i zapalnej, które uwalniają się pod wpływem alergenów. Lek hamuje uwalnianie tych mediatorów. Znajduje zastosowanie w zapobieganiu napadowi astmy, zwłaszcza u dzieci i osób młodych, ale nie w leczeniu napadu duszności.

Zapobieganie astmie oskrzelowej i alergicznemu zapaleniu oskrzeli. Zapobieganie atakom astmy wysiłkowej.
Ostry napad astmy oraz ostry stan zapalny dróg oddechowych; ostrożnie w niewydolności nerek, wątroby. Nie stosuje się leku w napadzie duszności.
Korzystne współdziałanie z innymi lekami stosowanymi w astmie (rozszerzającymi oskrzela, miejscowo podawanymi glikokortykosteroidami).
Według wskazań lekarza. Aerozol stosować tylko do inhalacji dooskrzelowych. Lek w postaci wziewnej działa tylko przy zastosowaniu właściwej techniki inhalacji (synchronizacji ręka-wdech): 1) wstrząsnąć pojemnik przed użyciem, 2) wykonać maksymalny wydech, 3) utrzymywać ustnik w odległości ok. 4 cm od warg i uruchomić inhalator (ręka) na początku wdechu (wdech), 4) wykonać powolny (ok. 5 s), głęboki wdech, 5) na szczycie wdechu wstrzymać oddech na 10 s, 6) między kolejnymi inhalacjami należy zachować co najmniej 30 s przerwę. Technikę inhalacji można uprościć, stosując tzw. przedłużacz wysokoobjętościowy, czyli prosty aparat, który łączy inhalator i usta. Aby uzyskać jego pełną skuteczność, należy stosować lek przez ok. 4 tygodni. Dorośli i dzieci: 4 razy na dobę po 2 inhalacje (co 6 godzin); zapobieganie skurczom oskrzeli powodowanym przez wysiłek fizyczny lub zimne powietrze (astma wysiłkowa): 2 inhalacje aerozolu na 15 do 30 minut przed wystąpieniem czynnika wyzwalającego (lek powinien być dodatkowo podany na 15 do 30 minut przed spodziewanym wysiłkiem lub gwałtowną zmianą temperatury – np. przed wyjściem mroźną zimą z domu).
Cena od 20 do 30 zł.
CROMOGEN EB: aerozol wziewny, zawiesina w 1 dawce inhalacyjnej: 5 mg.
Pełny efekt leczniczy występuje po około 4 tygodniach ciągłego przyjmowania leku. Leczenia nie należy odstawiać nagle. Całkowicie nieskuteczny w ostrym napadzie astmy (może go nasilić). Kapsułek nie należy połykać (brak skuteczności), lecz stosować do wziewania przy pomocy aparatu wielokrotnego użytku (turboinhalator), który powinien zostać zapisany na receptę lekarską na początku leczenia. Skuteczność leczenia postaciami aerozolowymi można zwiększyć, używając specjalnej nakładki – przedłużacza wysokoobjętościowego, który można kupić bez recepty w aptece.
Działania niepożądane
Lek jest dobrze znoszony, choć mogą wystąpić łagodne działania niepożądane: chrypka, kaszel, suchość w jamie ustnej i nieprzyjemny smak po inhalacji. Bardzo rzadko obserwuje się działania niepożądane wymagające kontaktu z lekarzem: podrażnienie gardła, nudności i wymioty, uczucie blokady nosa, łzawienie, kichanie, bóle i zawroty głowy, bóle w trakcie oddawania moczu, bóle mięśni i stawów, trudności w połykaniu, wysypki skórne i bóle w klatce piersiowej, u dzieci opisano stany bezsenności i pobudzenia.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Cromogen a alkohol

Cromogen u osób starszych(65 lat i więcej)
Cromogen dla dzieci(do 18 lat)
Cromogen w ciąży
Cromogen a karmienie piersią
Cromogen a prowadzenie pojazdów
Cromogen refundacja

Cromogen cena i opakowania

Cromogen Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)1 opinia o Cromogen EB

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania