Curantyl

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Dipirydamol hamuje zlepianie się płytek krwi, rozszerza naczynia wieńcowe i sprzyja powstawaniu dodatkowych połączeń między nimi. Przyjmowany długotrwale może zmniejszać stężenie cholesterolu we krwi. Obecnie jest rzadko stosowany, niekiedy pomocniczo razem z innymi lekami przeciwzakrzepowymi i diagnostycznie w ocenie niedotlenienia naczyń wieńcowych w chorobie niedokrwiennej serca.

Stosowany jest w leczeniu profilaktycznym stanów zakrzepowych łącznie z kwasem acetylosalicylowym.
Nadwrażliwość na lek, ciąża i laktacja, niedociśnienie, niewydolność nerek, zaburzenia rytmu serca i zawał.
Leki przeciwzakrzepowe nasilają działanie preparatu, kofeina zmniejsza działanie leku, niektóre antybiotyki (np. tetracykliny, penicyliny, cefalosporyny) nasilają działanie przeciwkrzepliwe dipirydamolu.
Ściśle według wskazań lekarza. Tabletki należy przyjmować co najmniej na 1 h przed posiłkiem, nie rozgryzać, popijać niewielką ilością wody lub innego płynu.
brak danych
Dipirydamol
Uwaga! Stosowanie leku przez dłuższy okres powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu. Wiele leków nasila lub osłabia działanie dipirydamolu, prowadząc do zmian krzepliwości krwi. W niektórych przypadkach może to być powodem nieskuteczności leczenia przeciwzakrzepowego lub prowadzić do powikłań w postaci krwawień. Przy rozpoczęciu leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje, a bez jego wiedzy i zgody nie wolno sięgać po żadne inne preparaty. Podczas stosowania leku nie wolno pić alkoholu.
Działania niepożądane
Niekiedy powoduje nudności i bóle w nadbrzuszu, biegunkę, osłabienie, bóle i zawroty głowy, skórne reakcje uczuleniowe (wysypki i zaczerwienienie skóry). Dipirydamol może powodować tzw. zespół podkradania, w którym rozszerzone działaniem leku zdrowe naczynia wieńcowe "podkradają" krew naczyniom zmienionym przez miażdżycę (objawia się to głównie w czasie wysiłku lub zdenerwowania dusznością, bólem w klatce piersiowej oraz złym samopoczuciem).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Curantyl a alkohol

Curantyl u osób starszych(65 lat i więcej)
Curantyl dla dzieci(do 18 lat)
Curantyl w ciąży
Curantyl a karmienie piersią
Curantyl a prowadzenie pojazdów
Curantyl refundacja

Curantyl cena i opakowania

Curantyl Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania