Witamina B12

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Vitaminum B12 tabletki ampułki
Cerutin
Beta-Karoten Complex
Witamina B17 Amigdalina

Przechowywanie

Czy Witamina B12 jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Niezbędny czynnik dla prawidłowego tworzenia krwi oraz funkcjonowania komórek nerwowych; enzym zawierający kobalt – witamina z grupy B. Witamina B12 wchłania się jedynie w niewielkim stopniu z przewodu pokarmowego (poniżej 1 proc. podanej doustnie dawki), toteż podawana jest głównie w postaci wstrzyknięć domięśniowych i rzadziej podskórnych. Gdy lek jest stosowany doustnie, należy go podawać dawce co najmniej 100 razy wyższej od dawki stosowanej we wstrzyknięciach.

Stany niedoboru witaminy B12 niezależnie od przyczyny (m.in. niedokrwistość złośliwa typu Addisona – Biermera (jedna z najczęściej spotykanych niedokrwistości, zwłaszcza w wieku podeszłym, polegająca na uszkodzeniu komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie tzw. „czynnika wewnętrznego’ niezbędnego do wchłaniania witaminy B12 z przewodu pokarmowego), wrodzona niedokrwistość megaloblastyczna (powstająca wskutek niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego; efektem jest zaburzenie dojrzewania komórek krwi i zmniejszenie liczby krwinek czerwonych; w postaci zaawansowanej występują także zaburzenia czynności układu nerwowego), stany po usunięciu żołądka, zespoły złego wchłaniania, także wywołane stosowaniem niektórych leków – patrz INTERAKCJE); zapalenia jelit, zakażenia pasożytami jelitowymi, pomocniczo w zapaleniu korzonków nerwowych.
(patrz UWAGI niżej), także uczulenie na kobalt. Dziedziczny zanik nerwu wzrokowego (choroba Lebera); ostrożnie w niewydolności krążenia (możliwość zaostrzenia objawów na początku leczenia).
Leki zmniejszające wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego (możliwość powstania niedoborów): kwas paraaminosalicylowy (PAS), neomycyna, metformina, kolchicyna (colchicine), duże dawki witaminy C (ascorbic acid) mogą rozkładać witaminę B12, dlatego obu witamin nie należy stosować jednocześnie, co jest często pikowane; podczas długotrwałego leczenia powyższymi lekami, a także u osób nadużywających alkoholu wskazane jest zapobiegawcze podawanie witaminy B12.
Podawać wyłącznie domięśniowo; zespoły(choroby)neurologiczne: początkowo 1 raz na dobę 1 mg; po uzyskaniu poprawy -1 do 2 razy w tygodniu po 0,5 mg; inne wskazania: dawkowanie leku zależne jest od rozpoznania i stanu chorego; może wahać się w szerokich granicach; powinno być ustalane indywidualnie przez lekarza. W niedokrwistości Addisona – Biermera początkowo (przez 7 do 14 dni) podaje się codziennie lub co drugi dzień po 0,1 do 1 mg (w zależności od stopnia niedokrwistości); następnie przez kolejne 14 do 21 dni -1 razy dziennie 0,1 mg; dawka podtrzymująca w wieloletnim leczeniu wynosi 1 raz w miesiącu 0,l do 0,2 mg.
brak danych
Cyjanokobalamina; witamina B12.
Przed podaniem domięśniowym witaminy B12 u chorych, u których podejrzewa się nadwrażliwość na lek, należy wykonać próbę, podając lek śródskórnie. Ze względu na możliwość wystąpienia znacznego spadku poziomu potasu (hipokaliemii) przed leczeniem należy oznaczyć stężenie potasu we krwi.
Dowiedz się więcej o składzie: .

Witamina a alkohol

Witamina u osób starszych(65 lat i więcej)
Witamina dla dzieci(do 18 lat)
Witamina w ciąży
Witamina a karmienie piersią
Witamina a prowadzenie pojazdów
Witamina refundacja

Witamina cena i opakowania

Witamina Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania