Często boli Cię głowa? Prowadź dzienniczek!

Opis leku:

Zapisuj w jakich okolicznościach pojawia się ból, w której części głowy, porę dnia i inne szczegóły. Dzienniczek pomoże ustalić prawdopodobną przyczynę bólu, co może przyczynić się do wyeliminowania przyczyny. Obserwacjami podziel się z lekarzem i farmaceutą.

Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z bólem głowy jest przyjęcie tabletki przeciwbólowej. Są one bezpieczną formą leczenia, o ile przyjmowane są sporadycznie, a w ich wyborze pomaga farmaceuta (w przypadku leków bez recepty) lub lekarz (w przypadku leków na receptę). Jeśli jednak bóle głowy pojawiają się dosyć często, należy zastanowić się nad jego przyczyną. Może okazać się, że bóle głowy spowodowane są np. zmęczeniem, zmieniającą się pogoda, wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, wysiłkiem fizyczny, czy konkretnym rodzajem pokarmu.

W ustaleniu przyczyny bólów głowy pomocne jest prowadzenie dzienniczka. Zebranie odpowiednich danych ułatwi lekarzowi postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Może się również okazać, że ból jest wywoływany przez czynnik, który możemy wyeliminować (np. konkretne pokarmy, lub bezpośredni albo pośredni kontakt z konkretnymi substancjami chemicznymi).

W dzienniczku należy zapisać datę oraz godzinę wystąpienia bólu, co pomoże ustalić jak często nawraca. Waży jest również czas trwania napadu bólu oraz okolica głowy, która boli. Należy zapisać, czy jest to ból obejmujący całą głowę lub jej obszar (np. czoło, skronie, potylica), czy tylko część (prawa, lewa strona) oraz charakter bólu (np. uczucie zaciskającej się obręczy, kłucie, tępy ból). Jeśli w trakcie napadu bólu, lub przed jego wystąpieniem, odczuwasz mdłości, nadwrażliwość na światło lub dźwięk, albo pojawiają się mroczki przed oczami, również zaznacz to w dzienniczku. Na tej podstawie możliwa jest identyfikacja rodzaju bólu – czy jest to np. ból migrenowy czy napięciowy. Kluczową sprawą jest zapisanie wszystkich czynników, które mogły przyczynić się do wystąpienia dolegliwości bólowych. U każdej osoby ból mogą wywoływać różne czynniki jednak są to najczęściej:

Jeśli zauważysz, że bóle głowy są poprzedzone wystąpieniem tego samego czynnika, spróbuj go wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Pamiętaj, że leki przeciwbólowe to nie zawsze najlepsze rozwiązanie, a w wielu przypadkach bóle głowy ustępują lub zmniejszają swoją częstotliwość, dzięki zmianie trybu życia! Pomóc może uregulowanie długości snu, wyeliminowanie konkretnego pokarmu, czy regularne spożywanie posiłków. Dzienniczek możesz stworzyć sam, lub użyć specjalnie przez nas przygotowanego, który opublikujemy niebawem.

W tym miejscu podkreślamy, iż leczenie niefarmakologiczne powinno zawsze wyprzedzać decyzje o zastosowaniu leków. Jeżeli lekarz stwierdzi, że podanie leku jest koniecznie – wtedy wypisze odpowiednią receptę. W przypadku leków bez recepty, farmaceuta służy fachową poradą czy dana sytuacja kwalifikuje się do leczenia farmakologicznego. Leki nie są substytutami zdrowego trybu życia. Należy o tym pamiętać!

Piśmiennictwo:

1. http://www.ptp.na1.pl/pliki/PatientTalk/PT3.pdf
2. A. Stępień; Napięciowy ból głowy; Nowa Medycyna 2/2003
3. D. D’Amico, A. Solari, S. Usai, P. Santoro, P. Bernardoni, F. Frediani, R. De Marco, N. Massetto, G. Bussone, Poprawa jakości życia i aktywności chorych na migrenę po leczeniu profilaktycznym. Wieloośrodkowe, długotrwałe badanie prospektywne; Cephalalgia 2006; 26: 691–696

Często Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.



Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania