Czy w ciąży można farbować włosy?

Dostępne w drogeriach farby do włosów zawierają wiele substancji, które uznane zostały za potencjalnie szkodliwe, chociaż składniki obecnie dostępnych na rynku farb do włosów są znacznie mniej niebezpieczne niż dawniej.

Toksyczne składniki, znajdujące się w niektórych farbach, poprzez bezpośredni kontakt z dobrze ukrwioną skórą głowy lub wydzielane opary mogą wchłonąć się do krążenia ogólnego. Dla rozwijającego się płodu groźny jest zwłaszcza amoniak. Bardziej godne polecenia są zatem środki niezawierające tej substancji.

Należy także pamiętać, że farby do włosów mogą powodować wystąpienie reakcji alergicznych, a nawet spowodować wstrząs anafilaktyczny. Taki stan jest zagrozeniem dla życia plodu, a także zdrowia i życia matki.

Niebezpieczne składniki farb do włosów

W aptekach dostępne są farby, których bezpieczeństwo dla kobiet w ciąży zostało potwierdzone. Wyeliminowano z ich składu najbardziej szkodliwe i alergizujące substancje chemiczne takie jak:

  • Amoniak, który niszczy włosy i sprawia, że są przesuszone, słabe i łamliwe oraz odpowiedzialny jest za drażniący zapach farby
  • rezorcyna, która powoduje alergie i uczulenia, podrażnia skórę głowy
  • parabeny, które mogą działać rakotwórczo jak i również wywoływać podrażnienia i alergiczne stany zapalne skóry
  • perfumy i sztuczne substancje zapachowe, które wykazują silnie działania alergizujące
  • nikiel, który wykazuje działanie alergizujące i rakotwórcze
  • hydrochinon, który na skórę głowy działa wysoce drażniąco, wysusza i uszkadza tkanki,
  • silikon, który powoduje zatykanie porów skóry i obciążanie włosów
  • SLS, który silnie wysusza i podrażnia skórę głowy, w nadmiarze często wywołuje swędzenie, wysypki i uczulenia oraz łamliwość i rozdwajanie włosów.

Farby do włosów dostępne w aptekach są szczególnie zalecane dla osób, u których występują reakcje alergiczne na tradycyjne farby do włosów. Ponadto mogą stosować je również kobiety ciężarne i karmiące oraz osoby po przebytej chemioterapii. Przykładem takiej marki jest Color & Soin.

Podsumowując, przy stosowaniu jakiekolwiek farby do włosów bezwzględnie należy zachować środki ostrożności. W tym celu należy dokładnie przestudiować załączoną ulotkę i wykonać próbę alergiczną na kilkanaście godzin przed planowanym farbowaniem. Zabieg należy prowadzić używając rękawiczek ochronnych, a pomieszczenie powinno być wietrzone w trakcie farbowania.

Czy Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania