Nazwa łacińska
ValpromidumDziałanie
przeciwpadaczkoweprzeciwpsychotyczneProducent
Sanofi WinthropKategoria
Ośrodkowy układ nerwowyPostać
Specjalności
Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Przeciwdrgawkowe, psychotropowe (silniejsze od kwasu walproinowego i walproinianu sodu): uspokajające, stabilizujące nastrój (przeciwdziała zarówno stanom depresyjnym jak i stanom nadmiernego pobudzenia) – pochodna kwasu walproinowego (valproic acid).
Lek hamujący nieprawidłowe wyładowania w mózgu. Stosowany jest w leczeniu napadów padaczki oraz w zapobieganiu i leczeniu stanów depresyjnych.
Padaczka z towarzyszącymi zaburzeniami psychicznymi; zapobieganie nawrotom w chorobie afektywnej dwubiegunowej (szczególnie przebiegającej z częstymi nawrotami i szybką zmianą faz); patrz także: DANOPTIN – WSKAZANIA.
Uczulenie na kwas walproinowy. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu. Przed rozpoczęciem leczenia koniecznie poinformuj lekarza, jeśli chorujesz na choroby nerek, wątroby i trzustki, choroby krwi (skazę krwotoczną), porfirię. Nadwrażliwość na lek, kobiety w ciąży i karmiące piersią, cukrzyca, choroby wątroby, trzustki i szpiku.
patrz APILEPSIN. Walpromid osłabia działanie doustnych środków antykoncepcyjnych (wskazane stosowanie niehormonalnych metod antykoncepcji). Nie stosować jednocześnie z karbamazepiną (carbamazepine). Lek nasila działanie alkoholu, barbituranów i leków przeciwdepresyjnych. Stosowany łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi i kwasem acetylosalicylowym może nasilać skłonność do krwawień.
Ściśle indywidualne. Zaburzenia psychotyczne: stany maniakalne’, zazwyczaj 2 razy na dobę po 600-900 mg; dawka podtrzymująca: 2 razy na dobę po 300-600 mg; stany depresyjne: 2 razy na dobę po 300-600 mg; padaczka: 2 razy na dobę po 600-900 mg.; stany wzmożonej agresywności: 2 razy na dobę po 600-900 mg. Ściśle według wskazań lekarza. Nie należy nagle przerywać leczenia, ponieważ może to wywołać napad drgawkowy. Zapomnianą dawkę leku należy przyjąć jak najszybciej, jeżeli nie zbliża się czas zażycia następnej; nie należy przyjmować na raz podwójnej dawki leku.
cena do 5 zł, Rf
30 draż., 1 draż. zawiera 300 mg amidu kwasu walproinowego.
UWAGI: walpromidu (podobnie jak innych leków przeciwpadaczkowych) nie wolno odstawiać nagle (niebezpieczeństwo wystąpienia napadu padaczki)! Przed rozpoczęciem oraz podczas przewlekłego leczenia należy okresowo wykonywać badania wydolności wątroby (oznaczenie poziomu aminotransferaz AST i ALT), trzustki (oznaczenie poziomu GTP i amylazy) oraz pełną morfologię krwi (z rozmazem). terapii nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.
Działania niepożądane
Częściej zdarzają się przemijające nudności, bóle brzucha, senność, uczucie zmęczenia, zwiększone łaknienie i zwiększenie masy ciała, nadmierne wydzielanie śliny, wypadanie włosów (zwykle przemijające bez potrzeby odstawiania leku), drżenia rąk, biegunka. Rzadziej występują wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, niepokój i zdenerwowanie. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy skontaktować się z lekarzem, a zwłaszcza wówczas, gdy wystąpi żółtaczka, skłonność do krwawień i tworzenia się siniaków, silne wymioty i bóle brzucha, obrzęk twarzy, podwójne widzenie, niekontrolowane ruchy ciała lub jeśli zwiększy się liczba napadów padaczkowych.
Dowiedz się więcej o składzie: amid kwasu walproinowego.
Dodaj opinię