Deprim forte

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Depresja jest poważną chorobą psychiczną objawiająca się przewlekłym stanem obniżonego nastroju. Jest spowodowana zmniejszoną ilością neuroprzekaźników w mózgu, głównie serotoniny, ale także noradrenaliny, dopaminy i acetylocholiny.
Składniki zawarte w zielu dziurawca (głównie hiperycyny) powodują zmniejszony wychwyt neuroprzekaźników (głównie serotoniny) w mózgu, inne składniki obecne w surowcu hamują także rozkład i zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników. Wszystko to wpływa na poprawę nastoju i napędu (energii i chęci do życia) u chorego. Udowodniono także, że dziurawiec nieznacznie łagodzi stany lękowe.
Tabletki czy herbatki z dziurawca?
Często zdarza się, że pacjenci w próbach samoleczenia łagodnych depresji sięgają po herbatki z dziurawca. Niestety wyciągi wodne nie wykazują działania przeciwdepresyjnego, a jedynie zwiększają wydzielanie i transport żółci poprawiając tym samym trawienie. Podczas zaparzania z ziela dziurawca uwalniają się flawonoidy i kwasy fenolowe, które są rozpuszczalne w wodzie. Nie uwalniają się natomiast pochodne hiperycyny, hiperforyny i ksantony odpowiadające za działanie przeciwdepresyjne. Przechodzą one jedynie do roztworów alkoholowych, bądź olejowych. Dlatego jeśli zależy nam na działaniu przeciwdepresyjnym musimy sięgnąć po tabletki z ziołem poddanym ekstrakcji etanolem, ewentualnie po alkoholową nalewkę z dziurawca. Powinno się także unikać tabletek ze sproszkowanym zielem (bardzo niewielka ilość substancji czynnych).
Wykonano wiele badań na dziurawcu. Udowodniono jego skuteczność w leczeniu łagodnych i średnich postaci depresji. Jest zwykle dobrze przyswajalny, powoduje niewiele działań niepożądanych co jest jego przewagą nad lekami syntetycznymi. Działanie pojawia się jednak z opóźnieniem (po ok. 2 tygodniach). Czasami wcześniej pojawiają się klasyczne objawy niepożądane jak suchość w jamie ustnej i zaparcia. Świadczy to o początku działania surowca i można oczekiwać, że w krótkim czasie zacznie on działać także na przekaźnictwo mózgowe.

Leczenie łagodnych i średnich postaci depresji.
Nadwrażliwość lub uczulenie na ziele dziurawca, stosowanie inhibitorów proteazy wirusa HIV (terapia AIDS), nadwrażliwość na światło, ciężkie postaci depresji.
Hiperforyna zawarta w zielu dziurawca jest induktorem enzymatycznym. Oznacza to, że będzie przyspieszać metabolizm wielu leków. Należy unikać połączeń z lekami:

1x dziennie, po posiłku, popijając szklanką wody
brak danych
1 tabletka zawiera 425 mg suchego ekstraktu z ziela dziurawca ekstrahowanego 60% alkoholem etylowym.
Pierwsze efekty dziłania preparatu powinny być widoczne po 2 tygodniach przyjmowania. Jeżeli po 4-6 tygodniach nie nastepuje złagodzenie objawów należy zgłosić się do lekarza.
Ze względu na właściwości fotouczulające dziurawca zaleca się ostrożne przyjmowanie leku w miesiącach letnich najlepiej razem z filtrem UV.
Działania niepożądane
Uczulenie na światło (objawy przypominające poparzenie słoneczne): zaleca się unikanie nadmiernego kontaktu z promieniami słonecznymi i stosowanie filtrów UV.Możliwe reakcje alergiczne, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zmęczenie, niepokój.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Deprim a alkohol

Deprim u osób starszych(65 lat i więcej)
Deprim dla dzieci(do 18 lat)
Deprim w ciąży
Deprim a karmienie piersią
Deprim a prowadzenie pojazdów
Deprim a antykoncepcja
Deprim a słońce i solarium ☼
Deprim refundacja

Deprim cena i opakowania

Deprim Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania