Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Depresja jest poważną chorobą psychiczną objawiająca się przewlekłym stanem obniżonego nastroju. Jest spowodowana zmniejszoną ilością neuroprzekaźników w mózgu, głównie serotoniny, ale także noradrenaliny, dopaminy i acetylocholiny.
Składniki zawarte w zielu dziurawca (głównie hiperycyny) powodują zmniejszony wychwyt neuroprzekaźników (głównie serotoniny) w mózgu, inne składniki obecne w surowcu hamują także rozkład i zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników. Wszystko to wpływa na poprawę nastoju i napędu (energii i chęci do życia) u chorego. Udowodniono także, że dziurawiec nieznacznie łagodzi stany lękowe.
Tabletki czy herbatki z dziurawca?
Często zdarza się, że pacjenci w próbach samoleczenia łagodnych depresji sięgają po herbatki z dziurawca. Niestety wyciągi wodne nie wykazują działania przeciwdepresyjnego, a jedynie zwiększają wydzielanie i transport żółci poprawiając tym samym trawienie. Podczas zaparzania z ziela dziurawca uwalniają się flawonoidy i kwasy fenolowe, które są rozpuszczalne w wodzie. Nie uwalniają się natomiast pochodne hiperycyny, hiperforyny i ksantony odpowiadające za działanie przeciwdepresyjne. Przechodzą one jedynie do roztworów alkoholowych, bądź olejowych. Dlatego jeśli zależy nam na działaniu przeciwdepresyjnym musimy sięgnąć po tabletki z ziołem poddanym ekstrakcji etanolem, ewentualnie po alkoholową nalewkę z dziurawca. Powinno się także unikać tabletek ze sproszkowanym zielem (bardzo niewielka ilość substancji czynnych).
Wykonano wiele badań na dziurawcu. Udowodniono jego skuteczność w leczeniu łagodnych i średnich postaci depresji. Jest zwykle dobrze przyswajalny, powoduje niewiele działań niepożądanych co jest jego przewagą nad lekami syntetycznymi. Działanie pojawia się jednak z opóźnieniem (po ok. 2 tygodniach). Czasami wcześniej pojawiają się klasyczne objawy niepożądane jak suchość w jamie ustnej i zaparcia. Świadczy to o początku działania surowca i można oczekiwać, że w krótkim czasie zacznie on działać także na przekaźnictwo mózgowe.
- stosowanymi w otępieniu (donepezil, galantamina, flunaryzyna, nimodypina)
- przeciwatmatycznymi (teofilnia, montelukast)
- glikokortykosteroidami
- immunosupresyjnymi (cyklosporyna A, takrolimus, sirolimus)
- przeciwwirusowymi (terapia HIV)
- innymi środkami przeciwdepresyjnymi (citalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, moklobemid, paroksetyna, sertralina, trazodon)
- blokerami kanałów wapniowych (werapamil, diltiazem, nifedypina)
- hormonami płciowymi i antykoncepcją hormonalną
Ze względu na właściwości fotouczulające dziurawca zaleca się ostrożne przyjmowanie leku w miesiącach letnich najlepiej razem z filtrem UV.