DexaPini

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Syrop ma działanie przeciwkaszlowe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup musimy określić z jakim typem kaszlu mamy do czynienia.
Kaszel dzieli się na mokry i suchy. Mokry jest powodowany przez gromadzenie się w płucach wydzieliny, często gęstej i trudnej do usunięcia. W tym wypadku podajemy leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę. Kaszel suchy nie jest związany z produkowaną wydzieliną. Może być powodowany np. przez drobinki kurzu, stan zapalny, nadwrażliwość organizmu. Nie jest on korzystny i powinien być hamowany przez leki o działaniu przeciwkaszlowym, jak np. syrop DexaPini.
Głównym składnikiem syropu jest dekstrometorfan. Ta syntetyczna pochodna morfiny blokuje ośrodek kaszlowy w mózgu tym samy blokując odruch kaszlu. Przy znacznym przedawkowaniu może wywoływać objawy morfino-podobne (upojenie narkotyczne), a nawet bardzo utrudnić proces oddychania. Dlatego należy ściśle przestrzegać zalecanego w ulotce dawkowania.
W syropie znajdują się również wyciąg sosnowy i nalewka koprowa. Oba ta składniki mają delikatne działanie wykrztuśne, rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach (jeśli taka jest obecna), a także przeciwbakteryjne i rozszerzające oskrzela. Wspomagają one i uzupełniają działanie syropu.
Syrop może być stosowany zarówno w dzień jak i w nocy, a jego działanie utrzymuje się długo, bo aż do 8h po podaniu. Efektu leczniczego możemy się spodziewać już 30 min od podania.
Przed podaniem warto upewnić się, że zwalczamy rzeczywiście kaszel suchy. W razie wątpliwości nie zaszkodzi konsultacja z farmaceutą, który pomoże ustalić rodzaj kaszlu i zaproponuje odpowiedni dla niego lek.

Suchy kaszel w przebiegu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Uczulenie na dekstrometorfan lub pozostałe składniki syropu.
Kaszel mokry (z dużą ilością wydzieliny), astma, ciężkie schorzenia wątroby, przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych z grupy MAO (minimum 2 tygodnie przerwy po odstawieniu), leczenie chinidyną, substancjami wykrztuśnymi.

  • z chininą, chinidyną: zwiększenie stężenia dekstrometorfanu we krwi i nasilenie możliwych działań niepożądanych
  • inhibitorami MAO (leki przeciwdepresyjne): ryzyko wystąpienia senności, nudności, wysokiej gorączki, podwyższonego ciśnienia krwi
  • hormony tarczycy: osłabienie ich działania

Dzieci 6-11 lat: 5 ml (1 łyżeczka) 3x dziennie
Młodzież od 12 lat i dorośli: 15 ml (1 łyżka) 3x dziennie
brak danych
100 g syropu zawiera:
Płynny wyciąg sosnowy: 6,6 g
Nalewka koprowa: 1,0 g
Bromowodorek dekstrometorfanu: 0,1 g
Preparat zawiera alkohol (ok 7%).
Działania niepożądane
Rzadko mogą pojawić się reakcje nadwrażliwości (wysypka, zaczerwienienie), senność, zawroty głowy, mdłości i nudności.

DexaPini a alkohol

DexaPini u osób starszych(65 lat i więcej)
DexaPini dla dzieci(do 18 lat)
DexaPini w ciąży
DexaPini a karmienie piersią
DexaPini a prowadzenie pojazdów
DexaPini refundacja

DexaPini cena i opakowania

DexaPini Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania