Nazwa łacińska
Acidum valproicumMagnesii valproasDziałanie
przeciwpadaczkoweProducent
ICN POLFA RZESZOWKategoria
Ośrodkowy układ nerwowyPostać
Specjalności
Inne nazwy
Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Lek o działaniu przeciwdrgawkowym, hamującym nieprawidłowe wyładowania w mózgu.Czytaj również: APILEPSIN.
Stosowany jest w leczeniu napadów padaczki oraz w zapobieganiu i leczeniu stanów depresyjnych.
Leku nie przyjmuje się w przypadku uczulenia na 40 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg kwasu walproinowego. i jego sole. Należy poinformować lekarza, jeśli choruje się na choroby nerek, wątroby i trzustki, choroby krwi (skaza krwotoczna), porfirię. W czasie leczenia nie należy pić alkoholu. Ciąża, okres karmienia piersią, choroby szpiku.
Lek nasila działanie barbituranów i leków przeciwdepresyjnych. Stosowany łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi i kwasem acetylosalicylowym może nasilać skłonność do krwawień. Należy powiadomić lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach, również kupowanych bez recepty, doustnych środkach antykoncepcyjnych.
Ściśle według wskazań lekarza; nie należy nagle przerywać przyjmowania leku, ponieważ może to wywołać napad drgawkowy. Nie opuszczać dawek leku ani nie przyjmować na raz podwójnej dawki. Patrz: APILEPSIN
Dipromal, tabletki powlekane, 200 mg, 40 szt – lek refundowany, sprawdź cenę poniżej.
40 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg kwasu walproinowego.
W czasie stosowania leku należy kontrolować obraz krwi, czynność wątroby oraz trzustki. Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn. Przed zabiegiem chirurgicznym wymagającym znieczulenia trzeba powiadomić lekarza o tym, że przyjmuje się 40 tabletek, 1 tabletka zawiera 200 mg kwasu walproinowego..
Działania niepożądane
Częściej zdarzają się przemijające nudności i bóle brzucha, senność, uczucie zmęczenia, zwiększone łaknienie i zwiększenie masy ciała, nadmierne wydzielanie śliny, wypadanie włosów (zwykle przemijające bez potrzeby odstawiania leku), drżenia rąk, biegunka. Rzadziej występują wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, niepokój i zdenerwowanie. Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli pojawi się żółtaczka, skłonność do krwawień i tworzenia się siniaków, silne wymioty i bóle brzucha, obrzęk twarzy, podwójne widzenie, niekontrolowane ruchy ciała lub zwiększy się liczba napadów padaczkowych.
Dowiedz się więcej o składzie: kwas walproinowy.
Dodaj opinię