Diuramid

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Diuramid jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Obniżające ciśnienie śródgałkowe w oku; obniżające ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego i przeciwobrzękowe; także słabe moczopędne i przeciwdrgawkowe – lek z grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej (enzymu odpowiedzialnego za produkcję cieczy wodnistej oka).

Zmniejszaja resorpcję zwrotną sodu, doprowadzając do zwiększonego wydalania wody(moczopędne). Preparat stosowany jest w leczeniu jaskry, pomocniczo w padaczce, w obrzękach, w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Jaskra z wąskim kątem przesączania. Choroby przebiegające ze zwiększeniem ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, padaczki.
Ciężka niewydolność nerek lub wątroby; niewydolność nadnerczy, niedoczynność tarczycy, kwasica (spadek pH krwi), obniżone stężenie potasu, sodu lub magnezu we krwi.
Nasila działanie metotreksatu (methotrexate), doustnych leków przeciwzakrzepowych i przeciwcukrzycowych, chinidyny (quinidine), fenytoiny (phenytoine) oraz amitryptyliny (amitryptiline). Jednoczesne stosowanie acetazolamidu i kwasu acetylosalicylowego (acetylsalicylic acid, znany jako „aspiryna”) może powodować ciężką kwasicę i nasilić objawy toksyczne ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Podczas jednoczesnego stosowania glikozydów nasercowych (digoxin, metildigoxin) lub leków podwyższających ciśnienie tętnicze należy zmienić dawkowanie acetazolamidu. Nie stosować z lekami zwężającymi lub rozszerzającymi źrenicę. Acetazolamid zwiększa wydalanie soli litu (lithium carbonicum) z moczem (osłabienie działania soli litu stosowanych w zaburzeniach psychicznych).
Ciąża. Nie należy stosować ze względu na możliwość działania teratogennego. Karmienie piersią. Przenika do mleka matki, ale dotychczas nie stwierdzono jego toksycznego działania dla noworodka. Dzieci. Nie należy stosować do 5. rż.
Ostry atak jaskry: dorośli: początkowo 2 tabletki, a następnie co 4 godziny pół do 1 tabletki; jaskra pierwotna otwartego kąta: początkowo 4 razy na dobę po 1 tabletce, następnie redukcja dawki do 1-3 razy na dobę po 1 tabletce; leczenie powinno trwać ok. 4 dni (dłuższe leczenie powoduje osłabienie jego działania, czyli rozwój tolerancji na lek). Dzieci: zazwyczaj 5 mg na kg masy ciała na dobę w 1-2 równych dawkach.
cena do 5 zł, Rf
20 tabletek, 1 tabletka zawiera 250 mg acetazolamidu.
Zaczerwienienie twarzy, nadmierne pragnienie, bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie, nadmierna pobudliwość nerwowa, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty, tworzenie kryształów i kamieni w drogach moczowych, hiperkaliemia z kwasicą metaboliczną, śpiączka wątrobowa u chorych z marskością wątroby. Stosowany miejscowo może powodować rumień i świąd skóry.
UWAGI: może powodować uczulenie na światło słoneczne. Podczas leczenia należy oznaczać poziom elektrolitów (sodu i potasu) oraz morfologię krwi. Podczas leczenia konieczna jest stała kontrola obrazu morfologicznego i stężenia elektrolitów we krwi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Diuramid a alkohol

Diuramid u osób starszych(65 lat i więcej)
Diuramid dla dzieci(do 18 lat)
Diuramid w ciąży
Diuramid a karmienie piersią
Diuramid a prowadzenie pojazdów
Diuramid a doping
Diuramid a słońce i solarium ☼
Diuramid refundacja

Diuramid cena i opakowania

Diuramid Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Diuramid uzyskał ocenę 4.0 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.0/5 (1 opinia pacjentów)2 komentarze Diuramid

 1. ewitka

  mój syn od około 6 lat ma problemy z widzeniem z powodu cukrzycy. Diuramid spowodował u niego wygląd buzi, jak u chorego na trąd. dermatolog zaleciła leki zawierające sterydy, ale efekt był bardzo mierny. odstawił diuramid i do dziś jest dla niego lekiem zakazanym

  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 23 letnim mężczyzną chorującym na jaskra. Diuramid brałem kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 1 dni w dawce: 250 mg(miligram). Choruje na Jaskrę wrodzoną, od czasu do czasu jak pry wieczornj kontroli na oddziale, moje ciśnienie w gałce ocznej z 18 stopni wzrośnie do 28~38 to dostaje doraźnie 1 lub 2 tabletki Diuramidu. Lek działa szybko 20~40 mint spada ciśnienie. Aczkolwiek z godziny na godzinę, następny dzień, fizycznie czuję się jak trup, jak po zajściu np, amfie. Ból wszystkiego, ogromne osłabienie. Coś za coś, trwa to dwa do trzech dni. Pozdrawiam. Ilość skutków ubocznych oceniam na bardzo wyraźną. Lek spowodował u mnie poważne skutki uboczne na tyle, że byłem zmuszony go odstawić. Diuramid w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania