Dolomit

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Produkty podobne

Prostamer

Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Dolomit bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Dolomit jest naturalnym minerałem składającym się głównie z węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz mniejszych ilości związków cynku, żelaza, glinu i miedzi. Wapń jest podstawowym biopierwiastkiem organizmu: buduje kości i zęby, wpływa na prawidłową czynność układu nerwowego, reguluje pracę serca, wpływa na procesy krzepnięcia krwi i czynność naczyń krwionośnych. Niedobór soli wapnia w młodym wieku prowadzi do powstania krzywicy i rozmiękania kości, w wieku podeszłym zaś do zrzeszotnienia i częstych złamań. Powszechnie uważa się, że wapń ma właściwości uszczelniania śródbłonków naczyń krwionośnych i łagodzenia procesów alergicznych.W rzeczywistości brak jest jakichkolwiek dowodów potwierdzających to działanie i jest ono zupełnie bez znaczenia pod względem klinicznym. Magnez jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu wapnia, fosforu, sodu i potasu, bierze udział w przemianach węglowodanów, wpływa na czynność nerwów i mięśni szkieletowych, reguluje procesy krzepnięcia i odporności organizmu. Niedobór magnezu charakteryzuje się wzmożonym napięciem mięśni, drżeniem i skurczami mięśni, prowadzi do drażliwości, zaburzeń snu. Może również powodować zaburzenia czynności serca, omamy, stany lękowe, zaburzenia psychiczne. Preparat może być stosowany w stanach niedoboru wapnia, magnezu i innych biopierwiastków w organizmie oraz ich zwiększonego zapotrzebowania w okresie wzrostu, ciąży, karmienia piersią. Pomocniczo w leczeniu zaburzeń rytmu serca.

Preparat stosowany jest w stanach niedoboru magnezu (np. przy zapaleniu trzustki, w chorobach wątroby, w przypadku długotrwałej biegunki), które mogą prowadzić m.in. do niektórych chorób serca.
Hipermagnezemia, miastenia, niewydolność nerek, fenyloketonuria, choroby serca.
Preparat osłabia wchłanianie antybiotyków tetracyklinowych, związków żelaza, fluoru, doustnych leków przeciwzakrzepowych. W skojarzeniu z antybiotykami aminoglikozydowymi występuje zwiększone ryzyko blokady nerwowo-mięśniowej. Wykazuje antagonizm do preparatów wapnia i fosforanów.
1-2 razy dziennie pół łyżeczki do herbaty granulatu lub 1-2 tabl. 250 mg lub 1 tabl. 500 mg. Preparat należy przyjmować po jedzeniu, popijać dużą ilością wody lub innego płynu.
Cena Dolomit, tabletki, 108 mg Ca2+, 64 mg Mg2+, 100 szt – ok 12zł. Dolomit, tabletki, 54 mg Ca2+, 32 mg Mg2+, 72 szt cena ok 8zł.
100 g 28% granulatu, pół łyżeczki do herbaty granulatu zawiera 152 mg wapnia i 92 mg magnezu; 100 g 50% granulatu, pół łyżeczki do herbaty granulatu zawiera 270 mg wapnia i 160 mg magnezu; 72 tabletek, 1 tabletka zawiera 250 mg dolomitu (zawiera ok. 54 mg wapnia i 32 mg magnezu); 100 tabletek, 1 tabletka zawiera 500 mg dolomitu (zawiera ok. 108 mg wapnia i 64 mg magnezu).
Preparaty zawierające wapń zmniejszają wchłanianie wielu różnych leków. Należy zapytać lekarza, czy można je przyjmować z innymi przepisywanymi przez niego lekami. Szczególne znaczenie mają interakcje z glikozydami naparstnicy i w każdym przypadku należy informować lekarza o ich przyjmowaniu.
Działania niepożądane
Może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, odbijanie, gorzki, metaliczny smak w jamie ustnej).

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Dolomit a alkohol

Dolomit u osób starszych(65 lat i więcej)
Dolomit dla dzieci(do 18 lat)
Dolomit w ciąży
Dolomit a karmienie piersią
Dolomit a prowadzenie pojazdów
Dolomit refundacja

Dolomit cena i opakowania

Dolomit Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania