Opis leku:
Działanie leku i ulotka
Dovprela, poprzednia nazwa leku Pretomanid FGK; zawiera substancję czynną pretomanid. Pretomanid jest pochodną metronidazolu(antybiotyku należącego do grupy pochodnych nitroimidazolu) wykazującego aktywność wobec bakterii beztlenowych oraz pierwotniaków. Lek Devprela stosuje się w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej(MDR) definiowanej jako zakażenie oporne wobec dwóch powszechnie stosowanych leków w pierwszym etapie leczenia, czyli izonia zydu i rifampicyny oraz gruźlicy o rozszerzonej oporności na leki(XDR), czyli te stosowane w drugim etapie leczenia. Pretomanid stosowany jest w skojarzeniu z bedakiliną i linezolidem. Mechanizm działania leku jest dwuetapowy. U prątków o aktywnym metabolizmie lek powoduje hamowanie syntezy białek i lipidów, z których zbudowana jest ściana komórkowa bakterii. W przypadku prątków o uśpionym metabolizmie pretomanid, jako prolek ulega aktywacji, w wyniku czego jako produkty uboczne zostają uwolnione tlenki azotu wykazujące działanie toksyczne wobec bakterii.
Należy unikać stosowania leków, które mogą uszkadzać wątrobę(innych niż stosowane w skojarzeniu z pretomanidem), a więc: metotreksat: lek stosowany w leczeniu ciężkiego zapalenia stawów, raka i choroby skóry – łuszczycy; benzylopenicylina, cyprofloksacyna: leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych; indometacyna: lek stosowany w leczeniu bólu i stanu zapalnego; rytonawir: lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV.
W związku z tym, że lek Dovprela stosowany jest w skojarzeniu z bedakiliną i linezolidem, należy zapoznać się z ulotkami pozostałych leków.
Ciąża i karmienie piersią
Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią oraz poniżej 18 r.ż
Występujące rzadko: zakażenie grzybicze (w tym grzybami drożdżopodobnymi z gatunku candida) w jamie ustanej
lub gardle przejawiające się białymi plamami; zakażenie grzybicze; zbyt duża utrata płynów, zmniejszona objętość płynów w organizmie; lęk, depresja; powiększenie wątroby; zażółcenie skóry, narządów wewnętrznych i (lub) białek oczu (żółtaczka); zaburzenia soczewki oka, suche oko; pogorszenie zdolności wyraźnego widzenia skupiając wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko; świąd oka, obrzęk oka; obrzęk tarczy nerwu wzrokowego (prowadzący do utraty wzroku); głuchota; uczucie przyspieszonego bicia serca; przyspieszone bicie serca; niskie ciśnienie krwi; kaszel; krwawienie z nosa; uczucie wzdęcia; pieczenie języka, powiększenie niewielkich, sutkowatych struktur znajdujących się na górnej powierzchni języka; egzema, nadmierna pigmentacja skóry; sztywność mięśniowo-szkieletowa; niezdolność do erekcji lub utrzymania erekcji; nieregularne krwawienia z pochwy, zwłaszcza między spodziewanymi krwawieniami
menstruacyjnymi; złe samopoczucie ogólne; nieprawidłowa obecność albuminy w moczu; wymioty z krwią; zakwaszenie krwi; zmniejszona eliminacja kreatyniny (produkt rozpadu w tkance mięśniowej) przez nerki; niedobór krwinek białych i czerwonych oraz płytek krwi; zmniejszenie stężenia we krwi: wapnia, magnezu; zwiększenie stężenia we krwi: kreatyniny i fosfokinazy kreatynowej, kwasu moczowego.
Dodaj opinię