Duphaston

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Duphaston jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Duphaston zawiera w swoim składzie dydrogesteronprogestagen otrzymywany syntetycznie, wykazujący zbliżone działanie do występującego w organizmie kobiety progesteronu. W stanach, kiedy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości progesteronu, Duphaston uzupełnia tę ilość i przywraca organizmowi hormonalną równowagę. Duphaston może być stosowany w monoterapii lub z estrogenem, w zależności od wskazań. Jeśli pacjentka przyjmuje estrogeny, może to prowadzić do przerostu błony śluzowej macicy a przyjmowanie dydrogesteronu w odpowiednim momencie cyklu zapobiega temu przerostowi.  

Duphaston to lek stosowany w terapii:

Nie należy przyjmować leku w przypadku, jeśli pacjentka jest uczulona na którykolwiek ze składników preparatu, jeśli istnieje lub istniało u niej podejrzenie występowania nowotworu którego wzrost uzależniony jest od stężenia progesteronu lub jeśli występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Należy poinformować lekarza w przypadku stosowania następujących leków:

  • ziołowych zawierających dziurawiec lekarski, korzeń waleriany, szałwię, miłorząb;
  • przeciwdrgawkowych;
  • przeciwbakteryjnych (ryfampicya, ryfabutyna, newirapina, efawirenz);
  • przeciwwirusowych (rytonawir, nelfinawir).

Leki te mogą powodować zmniejszenie skuteczności dydrogesteronu. 

Tabletki należy połykać popijając wodą. Jeśli konieczne jest przyjmowanie większej ilości tabletek niż jedna na dobę, należy rozłożyć zażywanie leku równomiernie w ciągu dnia i starać się przyjmować tabletki o stałej porze dnia. Ilość tabletek i dni, kiedy należy je przyjąć zależy od wskazania.
Leczenie bolesnego miesiączkowania: 1lub 2 tabletki na dobę, od 5 do 25 dnia cyklu.
Leczenie endometriozy: 1 do 3 tabletek na dobę, każdego dnia cyklu lub od 5 do 25 dnia cyklu.
Leczenie zatrzymania miesiączkowania przed menopauzą: 1 lub 2 tabletki na dobę, przez 14 dni drugiej połowy cyklu.
Leczenie nieregularnego miesiączkowania: 1 lub 2 tabletki na dobę, od drugiej połowy cyklu do pierwszego dnia następnego cyklu.
Leczenie nieprawidłowych krwawień z macicy: w celu zatrzymania krwawienia: 2 lub 3 tabletki na dobę, przez 10 dni; w leczeniu ciągłym: 1 lub 2 tabletki w drugiej połowie cyklu.
Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego: 2 tabletki a dobę od drugiej połowy cyklu do pierwszego dnia następnego cyklu.
Stosowanie w celu zmniejszenia ryzyka poronienia: jeśli pacjentka nie poroniła w przeszłości: jedna dawka zawierająca do 4 tabletek, następnie 2 lub 3 tabletki na dobę aż do ustąpienia objawów; jeśli pacjentka poroniła w przeszłości: 2 tabletki na dobę (stosować do 12 tygodnia ciąży).
Leczenie niepłodności spowodowanej zbyt niskim stężeniem progesteronu: 1 lub 2 tabletki na dobę, od drugiej połowy cyklu do pierwszego dnia następnego cyklu; leczenie kontynuować przez co najmniej 3 kolejne cykle.
Leczenie objawów menopauzy (HTZ): w przypadku, gdy pacjentka stosuje HTZ „sekwencyjny” – 1 tabletka na dobę, przez 14 ostatnich dni każdego 28-dniowego cyklu; gdy pacjentka stosuje HTZ „cykliczny” – 1tabletka na dobę, przez ostatnie 12-14 dni terapii estrogenem. Istnieje możliwość zwiększenia dawki do 2 tabletek na dobę.
20 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg dydrogesteronu.
 Duphaston może być stosowany sam lub z estrogenem. Równoczesne przyjmowanie estrogenu jest uzależnione od wskazania do stosowania.  
Działania niepożądane
Krwawienia międzymiesiączkowe.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Duphaston a alkohol

Duphaston u osób starszych(65 lat i więcej)
Duphaston dla dzieci(do 18 lat)
Duphaston w ciąży
Duphaston a karmienie piersią
Duphaston a prowadzenie pojazdów
Duphaston refundacja

Duphaston cena i opakowania

Duphaston Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 0.0/5 (0 opinie pacjentów)2 komentarze Duphaston

  1. Aaankaaa

    Zaczynam zazywac ten lek, poczatkowo czuje sie ospala i mam problemy z ukladem pokarmowym, zaparcia, jakby przestal pracowac.

    Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania