Leki chemioterapeutyk

Urolin

Jest to lek z grupy chinolonów wykazujący działanie bakteriobójcze wobec wielu drobnoustrojów chorobotwórczych najczęściej powodujących zakażenia dróg moczowych i narządów płciowych.

Levoxa

Jest to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów o szerokim zakresie działania bakteriobójczego.

Xyvelam

Xyvelam zawiera jako substancję czynną lewofloksacynę, chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów. Lewofloksacyna wykazuje działanie bakteriobójcze na bakterie takie jak: Haemophilus influenza, Escherichia coli, Salmonella i Shigella.

Nitroxolin forte

Lek zawierający substancję czynną – nitroksolinę. Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Chemioterapeutyk.

Tavanic

Silne bakteriobójcze – lek z grupy fluorochinolonów II generacji o szerokim spektrum działania; pochodna ofloksacyny (ofloxacine). Fluorochinolony blokują replikację DNA bakterii przez wiązanie się z enzymem – gyrazą (topoizomerazą II); dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego bakterii i zahamowania ich rozmnażania się.

Palin

Przeciwbakteryjne; blokuje replikację DNA bakterii przez wiązanie się z enzymem – gyrazą (topoizomerazą II) – lek z grupy chinolonów I generacji.

Norsept

Lek należy do chemioterapeutyków z grupy fluorochinolonów. Wykazuje działanie zwłaszcza w kierunku bakterii Gram-ujemnych (Neisseria spp., Haemophilus influenzae,Vibrio cholerae, Moraxella, Enterobacteriacae), z Gram-dodatnich najsilniej działa na gronkowce, nie działa na bakterie beztlenowe.

Nolicin

Jest to chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów działający bakteriobójczo na większość bakterii powodujących zakażenia dróg moczowych.

Cifran

Silne bakteriobójcze – lek z grupy fluorochinolonów nowej (II) generacji o szerokim spektrum działania. Fluorochinolony blokują kopiowanie materiału genetycznego czyli DNA bakterii przez wiązanie się z bakteryjnym enzymem gyrazą (topoizomerazą II); w ten sposób dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego bakterii i zahamowania ich rozmnażania się.

Abaktal tabletki

Silne bakteriobójcze – lek z grupy fluorochinolonów drugiej generacji o szerokim spektrum działania (niszczy różnorodne szczepy bakterii). Fluorochinolony blokują kopiowanie DNA bakterii poprzez wiązanie się z enzymem zwanym gyrazą (topoizomerazą II); w ten sposób dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego bakterii i zahamowania ich rozmnażania się.

Chibroxin krople do oczu

Miejscowe silne bakteriobójcze – lek z grupy fluorochinolonów nowej (II) generacji o szerokim zakresie (spektrum) działania. Fluorochinolony blokują replikację DNA bakterii przez wiązanie się z enzymem gyrazą – topoizomerazą II bakterii; w ten sposób dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego bakterii i zahamowania ich rozmnażania się.