Leki obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Rozalin

Lek zmniejsza ciśnienie śródgałkowe przez zahamowanie wytwarzania cieczy wodnistej oka i jest stosowany jako lek uzupełniający w leczeniu jaskry otwartego kąta. Działanie leku trwa 8-12 h.

Xaloptic

Syntetyczny analog prostaglandynowy, który powoduje długotrwałe zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego przez nasilenie odpływu cieczy i zmniejszenie oporów odpływu.

Biprolast

Biprolast zawiera jako substancje czynną brymonidynę, lek z grupy sympatykomimetyków. Brymonidyna pobudza receptory adrenergiczne typu alfa-2, nie działa na receptory alfa-1.

Taflotan

Lek w postaci kropli ocznych zawierający substancję czynną – tafluprost. Należy do preparatów przeciwjaskrowych, zwężających źrenicę. Jest analogiem prostaglandyny F2, silnym selektywnym agonistą receptora prostaglandynowego FP.

Tymolamid

Lek w postaci kropli do oczu, zmniejsza wydzielanie cieczy wodnistej oka, co prowadzi do obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego.

Akistan

Akistan zawiera latanoprost – lek należący do grupy analogów prostaglandyn. Zwiększa przepływ płynu z wnętrza gałki ocznej do krwi. Akistan stosuje się w leczeniu jaskry z otwartym kątem oraz nadciśnienia ocznego.

Arulatan

Arulatan zawiera jako substancję czynną latanoprost – analog prostaglandyny. Latanoprost aktywuje receptor prostaglandynowy.

Adolamid

Adolamid zawiera jako substancję czynną dorzolamid – lek z grupy sulfonamidów, inhibitorów anhydrazy węglanowej. Anhydraza węglanowa to enzym występujący w oku.

Carteol LP

Karteolol powoduje zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej oka, powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Xalatan

Obniżające podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego – lek z grupy pochodnych prostanoidów.

Travatan

Jest to lek obniżający ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, stosowany w jaskrze.

Trusopt krople

Silnie obniżające ciśnienie śródgałkowe – lek z grupy inhibitorów anhydrazy węglanowej (enzymu odpowiedzialnego za produkcję cieczy wodnistej oka).

Pilocarpinum 2%

Preparat w postaci kropli do oczu. Pilokarpina zawarta w preparacie wywołuje skurcz zwieracza źrenicy i obniża podwyższone ciśnienie śródgałkowe.

Optibetol

Krople do oczu o właściwościach obniżających ciśnienie śródgałkowe przez hamowanie wytwarzania cieczy wodnistej oka.

Oftensin

Jest to lek beta-adrenolityczny, zmniejszający ciśnienie śródoczne. Działanie leku trwa do 24 h.

Oftan Timolol

Lek w postaci kropli do oczu, zmniejsza wydzielanie cieczy wodnistej oka, co prowadzi do obniżenia podwyższonego ciśnienia śródgałkowego.