Leki obniża poziom cukru we krwi

Diazidan

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny.

Gliclada

Lek zawierający substancję czynną – gliklazyd, redukujący poziom cukru we krwi.

Avaron

Jest to doustny lek przciwcukrzycowy, pochodna sulfonylomocznika.

Polhumin N

Średnio długo działająca ludzka insulina izofanowa; początek działania po 60-90 minutach po podaniu, szczyt między 3-10 godzinami, koniec po 18-24 godzinach.

NovoMix 30 Penfill

Mieszanina szybko działającego analogu insuliny ludzkiej oraz insuliny aspart o średnio długim okresie działania; początek działania preparatu dwufazowego po 10-20 minutach po podaniu, szczyt (maksimum) po 1-4 godzinach, a czas działania wynosi do 24 godzin.

Insuman Comb

Insulina półsyntetyczna, ludzka o szybkim początku i pośrednim czasie działania, zawierająca 25 % insuliny zwykłej oraz 75 % insuliny izofanowej; początek działania 30 minut po podaniu, szczyt po 1,5-3 godzinach, koniec działania do 12-18 godzin.

Insulinum Solutio Neutralis

CHO-S: krótko działająca, krystaliczna insulina wieprzowa; początek działania występuje po 30 minutach, maksimum (szczyt działania) po 1-3 godzinach, a koniec po 6-8 godzinach.

Insulinum Maxirapid WO-S

Krótko działająca, wysoko oczyszczona insulina wieprzowa. Początek działania 15-30 minut po podaniu, szczyt 1,5-5 godzin, koniec działania po 7-8 godzinach.

Insulinum Lente WO-S

Średnio długo działająca wysoko oczyszczona insulina wieprzowa; początek działania po 1-2 godzinach po podaniu, szczyt między 4-12 godzinami, koniec po 20-24 godzinach.

Novonorm

Jest to lek przeciwcukrzycowy o szybkim początku działania i krótkim czasie działania, należący do nowej grupy związków, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej.

Starlix

Jest to lek przeciwcukrzycowy o szybkim początku i krótkim czasie działania, należący do nowej grupy związków, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej. Działa przede wszystkim przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych, czyli podobnie do pochodnych sulfonylomocznika (ale ma rzadziej powodować nadmierne obniżenie cukru we krwi). Jest stosowany, jeśli nie są wystarczające niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny. Może być łączony z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Glurenorm

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny. Lek może być stosowany u chorych na cukrzycę, u których stwierdza się zaburzenia czynności nerek.

Glipizide BP

Doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych sulfonylomocznika, uwrażliwiający komórki trzustki na glukozę i pobudzający je do wydzielania insuliny.