Leki rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli

Fosidal

Syrop dostępny bez recepty zawierający fenspiryd. Ma działanie przeciwzapalne, rozszerzające oskrzela i zwalczające kaszel, zarówno suchy, jak i mokry.

Sal Ems factitium

Jest to sztuczna sól emska- odpowiada swoim składem soli znajdującej się w naturalnej wodzie emskiej. Tradycyjny środek stosowany w problemach z mokrym kaszlem i wydzielina zalegającą w oskrzelach.

Aminophyllinum

Aminofilina to połączenie aktywnie działającej teofiliny (78-86%) i etylenodiaminy – związku, który ułatwia rozpuszczenie teofiliny.

Seretide

Salmeterol to długo działający (czas działania wynosi 12 h) lek rozszerzający oskrzela.

Pulmoterol

Jest to długo działający (czas działania wynosi 12 h) lek rozszerzający oskrzela. Badania wskazują, że może mieć także inne korzystne działania, np. działanie przeciwzapalne. 

Forastmin

Lek pobudza receptory β2 w oskrzelach, przez co powoduje rozszerzenie oskrzeli.

Ephedrinum hydrochloricum

Efedryna powoduje pobudzenie receptorów adrenergicznych, przez co zwęża naczynia krwionośne (następuje wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie czynności serca), powoduje rozszerzenie oskrzeli, zmniejsza wydzielanie śluzu, osłabia napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego i pęcherza moczowego a także rozszerza źrenice.

Pulveril

Lek Pulveril zawierający substancję czynną – salmeterol. Działa na receptory adrenergiczne beta-2, powodując rozkurczenie mięśni gładkich oskrzeli, zmniejszenie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych oraz oczyszczanie śluzowo-rzęskowe.

Atimos

Atimos zawiera jako substancję czynną formoterol, lek należący do grupy sympatykomimetyków. Formoterol pobudza receptory adrenergicznych beta w mięśniach gładkich oskrzeli.

Spiriva proszek

Długotrwale rozszerzające oskrzela (początek działania – po 30-90 minutach; czas działania 24 godziny).

Serevent

Lek o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie oskrzeli (pobudza receptory β2 w oskrzelach), hamujący także uwalnianie mediatorów reakcji alergicznej.

Berotec N

Szybko i stosunkowo krótkotrwale rozszerzający oskrzela (początek działania – po 5-10 minutach; czas działania: 3-6 godzin) – lek z grupy beta-sympatykomimetycznych.

Berodual N

Szybkie (do 4-6 godzin) i silne skojarzone działanie składników – rozszerzające oskrzela.

Atrovent

Silnie i stosunkowo szybko rozszerzające oskrzela (początek działania występuje 10 do 30 min. po inhalacji; trwa do 5-6 godzin).