Efectin ER

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Efectin ER jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Efectin ER jest to lek zawierający jako substancję czynną wenlafaksynę – hamującą selektywnie wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny (przekaźników występujących w ludzkim organizmie, których niedobór prowadzi do zaburzeń depresyjnych).

Hamując ich wychwyt, prowadzi do nasilenia aktywności serotoniny i noradrenaliny w ośrodkowym układzie nerwowym. W odróżnieniu od trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, nie wykazuje wpływu na inne rodzaje przekaźnictwa. Z brakiem jej działania receptorowego (na receptory α, β, serotoninergiczne, histaminowe, muskarynowe) związana jest mniejsza ilość działań niepożądanych leku. Efectin ER to kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, co zapewnia stałe stężenie substancji leczniczej w organizmie przez dłuższy czas. Jest to ważne dla wygody pacjenta, ponieważ umożliwia to rzadsze stosowanie leku (raz na dobę).

Efectin ER jest wskazany w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych (również tych z lękiem), uogólnionych zaburzeń lękowych, fobii społecznych. Zapobiega nawrotom depresji i występowaniu nowych stanów depresyjnych.
Ostrożnie stosować u osób z padaczką (lek należy odstawić w przypadku wystąpienia napadu padaczkowego podczas leczenia preparatem), u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby.
Nie stosować łącznie z IMAO (planując stosowanie leku z inhibitorami monoaminooksydazy – IMAO – moclobemide, selegiline – należy zachować co najmniej 2-tygodniowy odstęp między stosowaniem wenlafaksyny i IMAO), cymetydyną (cimetidine) oraz z agonistami receptorów 5-HT czyli tryptanami (zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego – patrz INTERAKCJE w ANDEPIN). Lek Efectin ER jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną preparatu, w trakcie ciąży i karmienia piersią oraz u osób poniżej 18 roku życia. Poinformuj swojego lekarza lub farmaceutę:

 • jeśli masz padaczkę, ponieważ wymaga to monitorowania przez lekarza, przyjmowania leku,
 • w przypadku niewydolności wątroby i/lub nerek – konieczne jest zmniejszenie dawki,
 • jeśli przyjmujesz cymetydynę (lek stosowany w chorobach żołądka), ponieważ może on wchodzić w interakcje z wenlafaksyną,
 • jeśli chorujesz na jaskrę z zamkniętym kątem przesączania,
 • jeśli cierpisz na choroby serca, przyjmujesz inne leki (w tym przeciwdepresyjne z innej grupy).

Przyjmować podczas lub po posiłkach. Dorośli: 2 razy na dobę po 37,5 mg; możliwe stopniowe (co 2-4 tygodnie) zwiększanie dawki do 2 razy na dobę 50-75 mg, a następnie wyższej. Maksymalna dawka dobowa: 300-375 mg. W przypadkach chorych z ciężką depresją, gdy konieczne jest osiągnięcie szybkiego efektu przeciwdepresyjnego: stosować 2 razy na dobę po 75 mg, a następnie zwiększać dawkę leku co 2-3 dni aż do osiągnięcia dawki skutecznej lub maksymalnej (375 mg). Preparaty o przedłużonym uwalnianiu (ER): raz na dobę; 75 mg; w razie konieczności możliwe zwiększanie dawki do raz na dobę 150-225 mg.
EFECTIN: – EFECTIN ER: 37,5 mg, cena od 30 do 50 zł; 75 mg, cena od 50 do 100 zł, Rf; 150 mg, cena od 50 do 100 zł, Rf
tabletki po: 37,5 mg; 75 mg; ER: kapsułki o przedłużonym uwalnianiu po: 37,5 mg, 75 mg, 150 mg; wenlafaksyna
UWAGI: leku nie należy odstawiać nagle (okres stopniowego odstawienia leku: minimum 2-3 tygodnie). U pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek lub umiarkowaną niewydolnością wątroby dawkę należy zmniejszyć o połowę. W przypadku stosowania dawek wenlafaksyny powyżej 200 mg na dobę konieczna regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Efectin a alkohol

Efectin u osób starszych(65 lat i więcej)
Efectin dla dzieci(do 18 lat)
Efectin w ciąży
Efectin a karmienie piersią
Efectin a prowadzenie pojazdów
Efectin a grejpfrut
Efectin refundacja

Efectin cena i opakowania

Efectin Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Efectin ER uzyskał ocenę 3.8 z 5 na podstawie 6 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 3.8/5 (6 opinie pacjentów)8 komentarzy Efectin ER

 1. Zadowolona

  Lek mega!
  Biorę różne leki od psychiatry od ilus tam lat, ale ten mnie naprawdę wyleczył!
  Straciłam w pewnym momencie nadzieję, stan się pogarszał, aż wylądowalam na sorze w szpitalu psychiatrycznym i dostałam skierowanie do szpitala + właśnie efectin. Biorę dawkę 150 na dzień (75 rano i wieczorem).
  Zaczął działać po ok dwóch tygodniach (ustały objawy somatyczne) a z czasem zmieniła się reszta. Na początku były u mnie skutki uboczne: całkowity brak apetytu, ból głowy i uczucie jakby podwyższonego ciśnienia, ale wszystko minęło. Bardzo polecam!

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
  • Zadowolona

   Zapomniałam dodać: mam 27 lat, jestem chora na silną nerwicę z częstymi atakami paniki.

   Odpowiedz
 2. Gosia

  Wczenie brałam Sertagen i był to lek dobrze dopasowany. Na jednej z wizyt Pani doktor psychiatra zaproponowała mi zmianę leku, gdyż tyłam. Nie było to związane z Sertagenem, któy wtedy brałam, ale chciałam mi pomódz.
  Ogólnie lek został mi zapisany, gdyż mam depresje, nerwowość. Lek Efektin ma m. in zmieniać smak jedzenia, jako skutek uboczny. Faktycznie zmienia on trochę smak jedzenia i tym sposobem możemy jeść mniej, ale zależy to od organizmu, człowieka również. Niestety po tym leku zrobiłam się bardziej senna i jak pojawia się sytuacja nerwowa zdaża się, że wybucham, na początku stosowania miałam też suchość w jamie ustnej. Niestety lek nie jest dobrze tolerowany przez mój organizm. Podczas owulacji tzn. połowy cyklu miesięcznego odczuwam że mam skurcze jajników i brzucha co powoduje delikatny a czasem silny ból. Wszystko jest ogolnie do wytrzymania, ale wolałabym nie mieć tej senności nawet branie magnezu B6 nic mi nie pomaga. Przy Sertagenie brałam tylko magnez przez 10 dni i robiłam dłuższą przerwę i potem znowu 10 dni.

  Brałam: 1,5 opakowania i więcej nie wezmę.

  Odpowiedz
 3. Gosia

  Lek został mi zapisany, gdyż mam depresje i do tego tyłam. Faktycznie zmienia on trochę smak jedzenia i tym sposobem możemy jeść mniej, ale zależy to od organizmu, człowieka. Niestety po tym leku zrobiłam się bardziej senna i jak pojawia się sytuacja nerwowa zdąża się, że wybucham. Na początku miałam też suchość w jamie ustnej. Niestety lek nie jest dobrze tolerowany przez mój organizm. Podczas owulacji tzn. połowy cyklu miesięcznego odczuwam że mam skurcze jajników i brzucha co powoduje delikatny a czasem saliny ból.

  Brałam: 1,5 opakowania i więcej nie wezmę.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 4. Anonim

  Jestem 34 letnią kobietą chorującą na depresja. Efectin ER brałam podczas jednej kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 3 dni w dawce: 1 tabletek. Odstawialam efektin robiac coraz dluzsze przerwy najpierw 1 dzien i tak dalej.po naglym odstawieniu zawroty glowy nudnosci okropnie sie czulam.generalnie lek bardzo mi odpowiadal ale pracowalam tez ze swoja glowa nie zdawalam sie tylko na lek mimo ze moje zycie dalo mi w kość. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Skutki uboczne były u mnie widoczne. Efectin ER w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 5. Anonim

  Jestem 36 letnim mężczyzną chorującym na stany lękowe. Efectin ER brałem podczas 2 kuracji, raz dziennie. Stosowałem lek/preparat przez: 10 dni w dawce: 2 tabletek. Na początku nawet dobry-trochę zamula ale lekko ale potem powodował
  nerwy,płaczliwość i objawy uboczne a także nasilenie lęku. Skutki uboczne oceniam na wyraźne. Skutki uboczne były wyjątkowo duże, na tyle, że musiałem kontaktować się z lekarzem celem dalszego przedyskutowania kontynuowania leczenia tym środkiem. Efectin ER w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 6. Anonim

  Jestem 47 letnią kobietą chorującą na depresja. Efectin ER brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 10 dni w dawce: 2 tabletek. Objawy uboczne niewielkie,
  lekka poprawa nastroju, niestety po jakimś czasie przestały na mnie działać. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Efectin ER w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 7. Anonim

  Jestem 26 letnią kobietą chorującą na depresja. Efectin ER brałam podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 0 dni w dawce: 1 tabletek. Polecam, chociaż czuję, że mam po nim sucho w ustach. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Efectin ER w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania