Erythromycinum TZF

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym. Działa m.in. na: Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Corynebacterium diphtheriae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Neisseria spp., Chlamydia spp. 

Często stosowany zamiast penicylin, jeżeli występuje na nie nadwrażliwość lub oporność. Duże znaczenie ma działanie przeciwbakteryjne erytromycyny na drobnoustroje atypowe i wywoływane przez nie zapalenia płuc oraz nierzeżączkowe zapalenia cewki moczowej.

Stosowany jest w leczeniu zapalenia płuc, w krztuścu, zakażeniach przewodu pokarmowego, zakażeniach skóry i tkanek miękkich. Makrolidy stosuje się w przypadku nadwrażliwości na penicylinę.
Nie należy przyjmować leku w przypadku nadwrażliwości. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę wątroby. Leku nie należy łączyć z teofiliną, digoksyną, astemizolem, feksofenadyną, cetirizyną, metyloprednizolonem, dizopiramidem, bromokryptyną, lekami przeciwzakrzepowymi, alkaloidami sporyszu, fenytoiną i karbamazepiną oraz niektórymi chemioterapeutykami: linkomycy­ną, klindamycyną, metronidazolem, chloramfenikolem i penicylinami.
Lek może mieć wpływ na metabolizm, a przez to na działanie licznych innych leków (może przez to nasilać ich działania niepożądane). Problem ten należy przedyskutować z lekarzem. Lek nasila toksyczność karbamazepiny i teofiliny, nasila działanie digoksyny i doustnych leków przeciwkrzepliwych.
Według wskazań lekarza; lek może być przyjmowany z pokarmem w celu zmniejszenia objawów ze strony przewodu pokarmowego.
brak danych
Uwaga! W niewydolności wątroby należy zredukować dawkę leku. Tabletek nie należy rozgryzać. W przypadku płynu unikać kontaktu preparatu z oczami. Aby osiągnąć skuteczność leczenia, tak jak w przypadku wszystkich antybiotyków, konieczne jest stosowanie leku przez pełny okres zalecony przez lekarza.
Działania niepożądane
Często występują nudności, bóle brzucha, biegunki (erytromycyna pobudza perystaltykę jelit), a rzadziej wysypki skórne, wymioty, ból jamy ustnej i języka, świąd. Poważnymi działaniami niepożądanymi, które wymagają kontaktu z lekarzem, są zaburzenia słuchu, zaburzenia rytmu serca i trudność w oddychaniu. Zalecany jest też pilny kontakt z lekarzem, jeśli wystąpi silny ból brzucha, osłabienie, żółte zabarwienie skóry i oczu. Objawy są przemijające, ale wymagają odstawienia leku.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Erythromycinum a alkohol

Erythromycinum u osób starszych(65 lat i więcej)
Erythromycinum dla dzieci(do 18 lat)
Erythromycinum w ciąży
Erythromycinum a karmienie piersią
Erythromycinum a prowadzenie pojazdów
Erythromycinum refundacja

Erythromycinum cena i opakowania

Erythromycinum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania