Evra

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Evra jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to pierwszy na świecie system tygodniowej antykoncepcji, co zapewnia plaster naklejany raz na 7 dni, z którego hormony płciowe są stale wchłaniane do krwi. Działa głównie przez zahamowanie czynności jajników, w których zablokowane jest jajeczkowanie. Dodatkowo utrudnia przenikanie plemników do macicy, zmniejsza aktywność motoryczną jajowodów i zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej. Jest to działanie podobne do działania doustnych środków antykoncepcyjnych, czyli najskuteczniejsze wśród odwracalnych metod antykoncepcji, ale metoda stosowania jest wygodniejsza. Wskaźnik Pearl’a wynosi 0,4. Stosowanie preparatu prowadzi do zmniejszenia stężenia estradiolu, które jest porównywalne do występującego we wczesnej fazie folikularnej. Preparat korzystnie wpływa na gospo­darkę lipidową organizmu, zmniejsza ryzyko nowotworów jajnika i macicy.

patrz CILEST
Preparatu nie wolno stosować w ciągu pierwszych 3-4 lat po rozpoczęciu miesiączkowania, w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w nowotworach gruczołu sutkowego, narządu rodnego i wątroby, także po ich leczeniu, w nie zdiagnozowanych krwawieniach z dróg rodnych, ciężkich chorobach wątroby, chorobach zakrzepowych, także występujących w przeszłości, chorobie niedokrwiennej serca, po zawale serca lub udarze. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, padaczkę, depresję, porfirię, miewasz migreny, stwierdzono u ciebie niedokrwistość lub nie miesiączkujesz, poinformuj o tym lekarza. Należy unikać palenia papierosów, ponieważ zwiększa to ryzyko działań niepożądanych, zwłaszcza ze strony układu krążenia, oraz powikłań zakrzepowo-zatorowych i zmniejsza skuteczność metody. Wpływ papierosów jest szczególnie niekorzystny u kobiet po 35 rż.
Skuteczność działania antykoncepcyjnego preparatu zmniejszają, przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka krwawień międzymiesiączkowych, niektóre antybiotyki, leki uspokajające, nasenne, przeciwpadaczkowe, przeciwzapalne, przeciwmigrenowe, przeciwhistaminowe, przeciwgrzybicze, dziurawiec i alkohol. Doustne środki antykoncepcyjne osłabiają natomiast działanie leków przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie, stosowanych w leczeniu cukrzycy, także insuliny oraz niektórych witamin, np. kwasu foliowego i witaminy B6.
Skuteczność środków antykoncepcyjnych zależy ściśle od przestrzegania zaleceń dotyczących ich stosowania. Stosowanie według wskazań lekarza; plaster należy naklejać na cztery okolice ciała: pośladki, podbrzusze, górną część tułowia i ramię – każdy kolejny powinien być przyklejony w innym miejscu, aby uniknąć podrażnień. Nie należy naklejać plastrów na piersiach. Zmiana plastra następuje co 7 dni, zatem 1. plaster nakleja się w 1. dniu cyklu, 2. w 8. dniu, a 3. w 15. dniu; 4. tydzień to tydzień bez plastra – wówczas powinna wystąpić miesiączka. Plastry przykleja się raz w tygodniu przez 3 tygodnie, zmienia zawsze tego samego dnia, nakleja w miejscu dobrze ukrwionym i nienarażonym na tarcie, np. na pośladku, na ramieniu; w razie odklejenia plastra należy przykleić nowy, ale zmiany dokonać zgodnie z kalendarzem (nie przedłużać noszenia).
cena od 50 do 100 zł.
system transdermalny 3 plastry, 9 plastrów lub 18 plastrów, z 1 plastra uwalnia się 0,15 mg norelgestrominy + 0,02 mg etinyloestradiolu.
Uwaga! Przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy wykonać badania ginekologiczne oraz wykluczyć ciążę. W plastrze można się kąpać, pływać i uprawiać sport.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty (wymioty u kobiety od dawna przyjmującej środki antykoncepcyjne wymagają wyjaśnienia i wykluczenia ewentualnej ciąży), wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zmiany łaknienia, zwiększenie masy ciała, napięcie i obrzęk piersi, zmęczenie, rozdrażnienie, zawroty głowy, zmiany skórne, nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, depresja, napady migreny. W ciągu kilku pierwszych cykli u ok. 25% kobiet występują plamienia i krwawienia międzymiesiączkowe, które po okresie stabilizacji ustępują. Może wystąpić nietolerancja szkieł kontaktowych. Rzadko po odstawieniu leku występuje brak miesiączki. Do poważniejszych objawów, które wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, należą bóle kończyn dolnych i pachwin (lek zwiększa zagrożenie zakrzepicą żył głębokich), zaburzenia mowy, widzenia i koordynacji ruchowej, nagły napad migreny, utrudnienie oddychania i krew w plwocinie, wzrost ciśnienia tętniczego (bóle w tyle głowy, mroczki przed oczami), zażółcenie skóry i oczu oraz silny i przewlekły ból brzucha. Wszystkie doustne środki antykoncepcyjne nieznacznie zwiększają zagrożenie rakiem sutka.

Dowiedz się więcej o składzie: , .

Evra a alkohol

Evra u osób starszych(65 lat i więcej)
Evra dla dzieci(do 18 lat)
Evra w ciąży
Evra a karmienie piersią
Evra a prowadzenie pojazdów
Evra refundacja

Evra cena i opakowania

Evra Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Evra uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 1 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (1 opinia pacjentów)1 opinia o Evra

 1. Anonim

  Jestem 22 letnią kobietą stosującą antykoncepcję. Evra brałam kilkakrotnie podczas różnych kuracji, raz dziennie. Stosowałam lek/preparat przez: 0 dni w dawce: 0,3 mg(miligram). Stosując lek 2 lata nie zaszłam w ciążę. Plaster nigdy się sam nie odkleił. Nie zauważyłam też wzrostu masy ciała. Pojawił się natomiast mocno zaznaczony cellulit. Wadą jest cena i brak tańszych odpowiedników, ale warto. Nie trzeba pamiętać o stosowaniu codziennie, skuteczność nie maleje podczas wymiotów czy biegunki. Będę stosować ten lek dopóki będę mogła, chyba że znajdzie się tańszy odpowiednik. Skutki uboczne oceniam na umiarkowane. Evra w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania