Farfaron

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Syrop działa przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie na drogi oddechowe. Posiada także właściwości wykrztuśne stymulując ruch nabłonka migawkowego w oskrzelach.

Za działanie syropu odpowiada zawarty w nim wodny, gęsty wyciąg z liści podbiału pospolitego (Tussilago farfara). Surowiec jest bogaty w polisacharydy i polisacharydy śluzowe, które powlekają błony śluzowe ścian gardła i dróg oddechowych hamując odruch kaszlu. Chroni błony śluzowe przed podrażnieniami i zmniejsza wrażliwość receptorów kaszlowych. Tym samym nie dochodzi do podrażnienia i wytworzenia odruchu kaszlu lub kaszel zostaje złagodzony.

Inne właściwości surowca, a tym samym syropu:

 • przeciwbakteryjne: słabe właściwości przeciwdrobnoustrojowe głównie wobec prątków gruźlicy (aktywność przeciwgruźlicza)
 • przeciwzapalne: dzięki zawartości rozpuszczalnych w wodzie polisacharydów
 • przeciwutleniające (zawartość polifenoli i polisacharydów)

Suchy kaszel, stany zapalne jamy ustnej, krtani i górnych dróg oddechowych (pomocniczo w zapaleniu oskrzeli), chrypka, przeziębienie.
Nadwrażliwość lub uczulenie na podbiał albo składniki pomocnicze syropu (benzoesan sodu). Towarzyszące choroby serca (szczególnie nadciśnienie) i wątroby.
Zwłaszcza w przypadku znacznego przekroczenia zalecanych dawek.

 • z lekami na nadciśnienie (możliwe zwiększenie ciśnienia krwi)
 • z lekami rozkładanymi w wątrobie przez cytochrom P450 3a4: karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, rifampicyna, i inne (akumulacja i nasilenie działania)
 • z lekami przeciwzakrzepowymi (podbiał zmniejsza krzepliwość krwi) synergizm działania, możliwe krwawienia, siniaki
 • z innymi surowcami zawierającymi alkaloidy pirolizydynowe (lepiężnik, żywokost) zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby.

Dorośli i młodzież od 13 r.ż.: 1 łyżeczka (5 ml) 2x dziennie. Nie stosować dłużej niż 4-6 tygodni.
ok. 11 zł
100 g syropu zawiera: 5 wodnego wyciągu gęstego z liści podbiału pospolitego (Tussilago farfara), substancje pomocnicze (benzoesan sodu, sacharoza)
Nie stosować dłużej niż 4-6 tygodni (możliwe uszkodzenie wątroby). Ostrożnie u astmatyków (zawartość benzoesanu sodu) i cukrzyków (zawartość cukru).
Działania niepożądane
Przewlekłe stosowanie syropu (ponad miesiąc), a także innych preparatów zawierających wyciągi z podbiału może prowadzić do uszkodzenia, a nawet nowotworów wątroby. Są za to odpowiedzialne obecne w surowcu alkaloidy pirolizydynowe. Możliwe objawy: ból brzucha z wymiotami i biegunką, opuchnięcie, powiększenie, marskość wątroby, żółtaczka. Ze względu na obecność benzoesanu sodu: podrażnienia żołądka, pobudzenie wydzielania śliny.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Farfaron a alkohol

Farfaron u osób starszych(65 lat i więcej)
Farfaron dla dzieci(do 18 lat)
Farfaron w ciąży
Farfaron a karmienie piersią
Farfaron a prowadzenie pojazdów
Farfaron a grejpfrut
Farfaron refundacja

Farfaron cena i opakowania

Farfaron Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Farfaron uzyskał ocenę 4.2 z 5 na podstawie 2 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.2/5 (2 opinie pacjentów)2 komentarze Farfaron

 1. Anonim

  Jestem 32 letnim mężczyzną chorującym na osłabienie. Farfaron dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałem lek/preparat przez: 0 dni w dawce: 1 mg(miligram). Stosuje gdy czuje się osłabiony, kozystnie wpływa na samopoczucie. Samym lekiem raczej nie da się wyleczyć jakiegoś konkretnego przeziębienia. Nie zauważyłem u siebie skutków ubocznych. Farfaron w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 34 letnią kobietą chorującą na chrypka. Farfaron brałam podczas jednej kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 6 dni w dawce: 5 ml(mililitrów). Lek dobry jako dodatek do innych leków podczas chrypki, bólu gardła czy przeziębień małych. Tani i dobry. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Farfaron w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania