Flegamina Mite

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Flegamina działa wykrztuśnie i rozrzedzająco na zalegającą wydzielinę w oskrzelach. Za działanie syropu odpowiada zawarta w nim bromheksyna.

Bromheksyna po podaniu doustnym, na zasadzie odruchu, zwiększa wykrztuszanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli. Zmienia także jej skład, rozbija jej strukturę, czyniąc wydzielinę bardziej płynną i mniej lepką, co ułatwia odkrztuszanie. Zwiększa wytwarzanie surfaktantu w płucach (substancji powierzchniowo czynnej).

Bromheksyna jest w wątrobie częściowa metabolizowana do ambroksolu, aktywnego metabolitu, działającego silniej niż sama bromheksyna. Stymuluje on ruch rzęsek nabłonka rzęskowego (migawkowego) oskrzeli.
To wszystko umożliwia usunięcie wydzieliny z oskrzeli i zwalczenie mokrego kaszlu.

Mokry kaszel, choroby dróg oddechowych, którym towarzyszy produkcja lepkiego, trudnego do odkrztuszenia śluzu, zaburzenia odkrztuszania.
Nadwrażliwość lub uczulenie na bromheksynę lub którykolwiek ze składników syropu.
Choroba wrzodowa żołądka lub jelit, niewydolność wątroby, nerek.

-Nie stosować leku ze środkami przeciwkaszlowymi, np. kodeiną – osłabienie działania bromheksyny.
-W połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), np. aspiryną może nasilać działanie drażniące na śluzówkę przewodu pokarmowego.
-Z lekami cholinolitycznymi, np. atropiną, gdyż powodują one suchość błon śluzowych co utrudnia prawidłowe działanie bromheksyny.
-Z niektórymi antybiotykami (erytromycyna, amoksycylina, doksycyklina, cefuroksym) – zwiększenie ich stężenia w miąższu płucnym i nasilenie ich działania.
Dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż.: 20 ml (4 łyżeczki) 3x na dobę
Dzieci od 6-12 r.ż.: 10 ml (2 łyżeczki) 3x na dobę
Dzieci od 2-6 r.ż.: 10 ml (2 łyżeczki) 2x na dobę
Dzieci poniżej 2 r.ż: po konsultacji z lekarzem
ok. 10 zł
1 łyżeczka (5 ml) zawiera:
2 mg chlorowodorku bromhehsyny
substancje pomocnicze: kwas cytrynowy, glukoza, parahydroksybenzoesan metylu, aromat truskawkowy, barwnik – koszenila, woda oczyszczona
Podczas przyjmowania Flegaminy jak i innych leków rozrzedzających wydzielinę w oskrzelach ważne jest nawodnienie organizmu. Zaleca się przyjmowanie ok 2-3 l wody na dobę aby zalegający śluz mógł być odpowiednio upłynniony.
Syrop zawiera cukier (ok 175 mg w 5 ml). Ostrożnie u chorych na cukrzycę.
Nie należy przyjmować leku na noc (min. 3h przed snem).
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko mogą pojawić się: senność, zawroty, ból głowy, reakcje alergiczne, obniżenie ciśnienia krwi.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Flegamina a alkohol

Flegamina u osób starszych(65 lat i więcej)
Flegamina dla dzieci(do 18 lat)
Flegamina w ciąży
Flegamina a karmienie piersią
Flegamina a prowadzenie pojazdów
Flegamina refundacja

Flegamina cena i opakowania

Flegamina Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum Flegamina Mite uzyskał ocenę 4.7 z 5 na podstawie 3 opinii

VN:F [1.9.22_1171]
Cena
Skuteczność
Czas działania
Ocena leku: 4.7/5 (3 opinie pacjentów)3 komentarze Flegamina Mite

 1. Anonim

  Jestem 26 letnią kobietą chorującą na kaszel. Flegamina Mite dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 2 dni w dawce: 15 mg(miligram). Myślę że najlepszy lek odksztuśny, zawsze działa i to bardzo szybko. Smak to rzecz gustu. Trzeba uważać żeby nie brać go na wieczór przed spaniem. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Flegamina Mite w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 2. Anonim

  Jestem 39 letnią kobietą chorującą na kaszel. Flegamina Mite brałam podczas 2 kuracji, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 6 dni w dawce: 5 ml(mililitrów). Bardzo skuteczny a ostatnio coraz smaczniejszy (tyle fikuśny smaków żeby zachęcić do kupowania)a co jest dobre to i tak droga pantoflowa wieści się rozejdą. Nie zauważyłam u siebie skutków ubocznych. Flegamina Mite w mojej opinii jest łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jestem 29 letnią kobietą chorującą na problem z drogami oddechowymi. Flegamina Mite dopiero zaczynam stosować, kilka razy na dzień. Stosowałam lek/preparat przez: 4 dni w dawce: 5 ml(mililitrów). Syrop bardzo dobry nawet dla dzieci od 6 miesiąca życia, pomaga w leczeniu dróg oddechowych czy problemami odkrztuszania. Polecam. Skutki uboczne oceniam na minimalne. Flegamina Mite w mojej opinii jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

  Cena
  Skuteczność
  Czas działania
  Odpowiedz

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania