Furazolidon

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Działanie przeciwbakteryjne wyłącznie w obrębie przewodu pokarmowego (lek praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego). Furazolidon jest także inhibitorem monoaminooksydazy (MAO) – enzymu biorącego udział w metabolizmie wielu leków.

Bakteryjne zakażenia żołądkowo-jelitowe; lamblioza (inaczej giardioza; choroba zakaźna przewodu pokarmowego i dróg żółciowych wywołana lamblią – pasożytem należącym do pierwotniaków).
Nadwrażliwość na lek, choroby nerek, ciąża, noworodki. Patrz UWAGI. Ostrożnie w ciężkim uszkodzeniu nerek. Nie stosować u dzieci poniżej 1 miesiąca życia.
Nie stosować łącznie z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO (m.in. selegilina), aminami sympatykomimetycznymi, (także w postaci kropli do nosa – m.in. pseudoephedrine, ephedrine). Z alkoholem możliwa niebezpieczna reakcja antikolowa zbliżona do występującej po stosowaniu disulfiramu (określenie pochodzi od nazwy preparatu stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu – zażycie disulfiramu powoduje nietolerancję alkoholu wskutek znacznego nagromadzenia się we krwi aldehydu octowego, który nie ulega dalszemu rozkładowi w organizmie; już po niewielkich dawkach alkoholu występuje zaczerwienienie twarzy i uczucie gorąca, dławienie w gardle, lęk, bóle za mostkiem, znaczne przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego; większe dawki alkoholu mogą spowodować zapaść naczyniową, śpiączkę i śmierć wskutek porażenia ośrodka oddechowego w mózgu. Podobną reakcję mogą wywołać niektóre leki, w tym leki przeciwgrzybicze). znaleziono
Dorośli: zakażenia bakteryjne. 4 razy na dobę po 30 ml (czyli 100 mg) przez 2-5 dni; lamblioza: dawka jak wyżej przez 7-10 dni (lamblioza – 7-10 dni); dzieci: 5 mg na kg masy ciała na dobę w 4 równych dawkach (np. dziecko o masie ciała 20 kg powinno otrzymać: 5 mg na kg razy 20 mg czyli po 100 mg leku na dobę, czyli 4 razy na dobę po 25 mg, co odpowiada dawce około 4 razy po 7,5 ml, czyli 4 razy po 1,5 łyżeczki do herbaty – po 25 mg: 3,33 mg na ml). Maksymalna dawka dobowa dla dzieci wynosi: 8 mg na kg masy ciała i jest stosowana w leczeniu lambliozy (długość leczenia – 10 dni).
cena od 5 do 10 zł
160 g granulatu do przygotowania zawiesiny, 5 ml zawiesiny zawiera 17,2 mg furazolidonu.
UWAGI: w czasie leczenia oraz co najmniej 4 dni po jego zakończeniu – zakaz spożywania pokarmów bogatych w tyraminę (m.in. żółte sery, ryby, orzechy włoskie, śledzie korzenne, podroby, czekolada) oraz alkoholu (możliwość poważnych działań niepożądanych, podobnych do reakcji: alkohol + disulfiram; patrz INTERAKCJE).
Działania niepożądane
Lek może powodować nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, skórne reakcje uczuleniowe z wysypką i świądem, niekiedy przemijającą gorączkę i bóle stawów.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Furazolidon a alkohol

Furazolidon u osób starszych(65 lat i więcej)
Furazolidon dla dzieci(do 18 lat)
Furazolidon w ciąży
Furazolidon a karmienie piersią
Furazolidon a prowadzenie pojazdów
Furazolidon refundacja

Furazolidon cena i opakowania

Furazolidon Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania