Gabitril

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek o działaniu przeciwdrgawkowym, hamującym nieprawidłowe wyładowania w mózgu. Stosowany jest w leczeniu skojarzonym napadów padaczki.

Leczenie (w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi) niektórych postaci padaczki opornych na inne leki.
Ciężka niewydolność wątroby. Nadwrażliwość na lek, kobiety w ciąży i karmiące piersią, choroby wątroby, trzustki i szpiku. Nie stosować u dzieci poniżej 13. roku życia.
Lek nasila działanie barbituranów i leków przeciwdepresyjnych. Stosowany łącznie z lekami przeciwzakrzepowymi i kwasem acetylosalicylowym może nasilać skłonność do krwawień. Fenytoina (phenytoine), fenobarbital (phenobarbital), karbamazepina (carbamazepine) i prymidon (primidone) skracają czas działania tiagabiny; w przypadku ich kojarzenia dawka tiagabiny powinna być wyższa (zazwyczaj 3 razy na dobę po 10-15 mg).
Nie należy opuszczać dawek leku ani przyjmować na raz podwójnej dawki. Tiagabina wprowadzana jest stopniowo (od małej do większej dawki) i tak samo powoli odstawiana.Nagłe odstawienie leku może zwiększyć częstość napadów padaczkowych. Stosować podczas posiłków. Dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia: początkowo 3 razy na dobę po 2,5-5 mg; stopniowe, powolne zwiększanie dawki do 3 razy na dobę po 5-10 mg. Patrz INTERAKCJE.
Cena od 5 do 10 zł, Rf
50 tabletek lub 100 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg, 10 mg lub 15 mg tiagabiny.
UWAGI: leku nie należy odstawiać nagle, gdyż grozi to nawrotem ataków padaczki. Konieczna zmiana dawkowania u chorych z niewydolnością wątroby. Podczas terapii nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych a także kontrolować liczbę płytek krwi.
Działania niepożądane
Najczęściej pojawiają się zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, senność, osłabienie ogólne (czasami wymaga odstawienia leku lub zmniejszenia dawki), depresja, drażliwość, drżenia kończyn. Rzadko pojawiają się bezsenność, zaburzenia nastroju, omdlenia, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zapalenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej, wysypki skórne. Obrzęki i wysypka oraz zaczerwienienie, łuszcząca się skóra wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Przyjęcie za dużej dawki leku może wywołać objawy wymagające natychmiastowej interwencji lekarza: nasiloną senność i zawroty głowy, drżenia mięśniowe, zaburzenia równowagi, zaburzenia mowy, osłabienie, śpiączkę.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Gabitril a alkohol

Gabitril u osób starszych(65 lat i więcej)
Gabitril dla dzieci(do 18 lat)
Gabitril w ciąży
Gabitril a karmienie piersią
Gabitril a prowadzenie pojazdów
Gabitril refundacja

Gabitril cena i opakowania

Gabitril Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania