Glibetic

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to długo działający (działanie utrzymuje się do 24 h) lek przeciwcukrzycowy należący do nowej generacji pochodnych sulfonylomocznika. Działa przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych oraz zwiększenie wrażliwości tkanek obwodowych, głównie tkanki tłuszczowej, na insulinę. Jest stosowany, jeśli niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny, nie są wystarczające. W porównaniu ze starszymi pochodnymi sulfonylomocznika ma mieć mniej działań niepożądanych i skuteczniej zapobiegać naczyniowym powikłaniom cukrzycy.

Leczenie cukrzycy insulinoniezależnej. Patrz również: AMARYL
Nadwrażliwość na lek i inne pochodne sulfonylomocznika, cukrzyca insulinozależna, cukrzyca powikłana, a także urazy, operacje i ciężkie choroby zakaźne u chorego na cukrzycę. Poinformuj lekarza, jeśli stwierdzono u ciebie chorobę wątroby, nerek, tarczycy lub wrodzony niedobór w krwinkach czerwonych enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi można oczekiwać po spożyciu alkoholu oraz w trakcie jednoczesnego leczenia salicylanami, sulfonamidami, inhibitorami monoaminooksydazy, lekami beta-adrenolitycznymi, doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, allopurinolem i fenylbutazonem. Z kolei skuteczność glimepirydu osłabiają leki moczopędne (hydrochlorotiazyd, chlortalidon, furosemid, kwas etakrynowy i inne), kortykosteroidy, estrogeny, fenytoina, barbiturany i rifampicyna. Inne leki, w tym wydawane z apteki bez recepty, wolno przyjmować tylko za zgodą lekarza.
Lek należy stosować według wskazań lekarza na 15-30 min przed jedzeniem, przestrzegając jednocześnie zaleconej diety.
cena do 5 zł.
Jeżeli wystąpią objawy zmniejszonego stężenia cukru we krwi, należy niezwłocznie zjeść 5 kostek cukru, 6-7 twardych cukierków albo wypić pół szklanki soku owocowego lub kubek mleka i skontaktować się z lekarzem. Nie należy w takich przypadkach jeść czekolady ani lodów, bo cukier wchłania się z tych produktów wolno.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia, bóle i zawroty głowy, wysypki skórne i nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Lek może powodować hiperinsulinemię i tycie. Poważnym działaniem niepożądanym jest nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi, co charakteryzuje się zimną, bladą skórą, zimnymi potami, lękiem, nerwowością, trudnością skupienia uwagi, zaburzeniami orientacji, mowy i widzenia, kołataniem serca, dreszczami i gwałtownymi wymiotami. Wystąpieniu nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi sprzyja przedawkowanie leku, wytężony wysiłek, opuszczenie posiłku i spożycie alkoholu. Sporadycznie mogą wystąpić poważne objawy, z którymi należy zgłosić się do lekarza – zażółcenie skóry i oczu, samoistne krwawienia i wybroczyny podskórne, gorączka z dreszczami i bólami gardła.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Glibetic a alkohol

Glibetic u osób starszych(65 lat i więcej)
Glibetic dla dzieci(do 18 lat)
Glibetic w ciąży
Glibetic a karmienie piersią
Glibetic a prowadzenie pojazdów
Glibetic refundacja

Glibetic cena i opakowania

Glibetic Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania