Glucobay

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Lek działający wyłącznie w obrębie jelit (praktycznie nie przenika do krwi), zmniejszający i opóźniający wchłanianie cukrów zawartych w pokarmie i tym samym obniżający poziom cukru we krwi – lek z grupy inhibitorów alfa-glukozydaz, czyli enzymów rozkładających cukry złożone do cukrów prostych. W przeciwieństwie do pochodnych sulfonylomocznika, 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy. nie nasila wydzielania insuliny przez trzustkę; podczas leczenia nie występuje zjawisko gwałtownych spadków stężenia cukru we krwi (hipoglikemia).

Jako lek samodzielny – w cukrzycy typu 2, gdy nie wystarcza leczenie dietetyczne; jako składnik leczenia skojarzonego (z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi) w cukrzycy typu 2, gdy do wyrównania poziomu glukozy nie wystarcza sama dieta ani dieta w skojarzeniu z pochodnymi sulfonylomocznika, zwłaszcza u chorych ze współistniejącymi zaburzeniami gospodarki tłuszczowej (podwyższony poziom triglicerydów) i z nadwagą lub otyłością.
przewlekłe choroby jelit przebiegające z zaburzeniami trawienia i wchłaniania; zwężenia i owrzodzenia jelit; niedobory żelaza, ciężkie uszkodzenie wątroby i nerek. Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią – w tych okresach konieczne jest odstawienie doustnych leków przeciwcukrzycowych i włączenie leczenia insuliną.
unikać jednoczesnego podawania leków zobojętniających sok żołądkowy, leków zawierających enzymy trzustkowe (panereatin) oraz węgla (carbo medicinalis) i cholestyraminy (colestyramine). Nasila działanie insuliny i innych doustnych leków przeciwcukrzycowych – możliwość występowania stanów niedocukrzenia krwi (hipoglikemii), które nie występują, gdy 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy. stosowana jest jako lek pojedynczy.
przyjmować wyłącznie na początku posiłku („z pierwszym kęsem”), rozpoczynając od dawki najniższej (2-3 razy na dobę po 50 mg); dawka leku powinna być zwiększana stopniowo (co 2-4 tygodnie); dawka maksymalna: 3 razy na dobę po 200 mg (czyli 600 mg na dobę); przeciętnie stosowana dawka akarbozy wynosi 3 razy na dobę po 100 mg.
cena od 5 do 10 zł.
30 tabletek, 1 tabletka zawiera 50 mg lub 100 mg akarbozy.
Mogą wystąpić zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha) i świąd.
UWAGI: podobnie jak w przypadku stosowania innych leków przeciwcukrzycowych, zarówno insuliny jak i preparatów doustnych, obowiązuje przestrzeganie diety cukrzycowej według zasad ustalonych przez lekarza i dietetyka. Dieta zawierająca znaczne ilości cukru (tak w postaci cukrów prostych jak i złożonych – skrobi) jest przyczyną częstego występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego w postaci wzdęć i biegunek. Konieczne ograniczenie spożywania alkoholu. Podczas leczenia, zwłaszcza w początkowym okresie, konieczna kontrola czynności wątroby (oznaczanie poziomu aminotransferaz: AST, ALT we krwi).

Dowiedz się więcej o składzie: .

Glucobay a alkohol

Glucobay u osób starszych(65 lat i więcej)
Glucobay dla dzieci(do 18 lat)
Glucobay w ciąży
Glucobay a karmienie piersią
Glucobay a prowadzenie pojazdów
Glucobay refundacja

Glucobay cena i opakowania

Glucobay Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania