Glurenorm

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Glurenorm jest bez recepty?

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to krótko działający (czas działania wynosi 8-12 h) lek przeciwcukrzycowy należący do nowej generacji pochodnych sulfonylomocznika, skuteczny w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej. Działa przede wszystkim przez zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki wysp trzustkowych. Jest stosowany wówczas, gdy nie są wystarczające niefarmakologiczne metody leczenia cukrzycy: dieta i zmniejszenie masy ciała oraz wysiłek fizyczny. W porównaniu do starszych pochodnych sulfonylomocznika ma mieć mniej działań niepożądanych i skuteczniej zapobiegać powikłaniom naczyniowym cukrzycy. Stosunkowo szybkie działanie (początek po 40-60 minutach od zażycia), trwające ok. 8 godzin obniżające poziom cukru we krwi poprzez silne pobudzanie wydzielania insuliny przez trzustkę oraz zwiększenie wrażliwości na działanie insuliny w innych tkankach. Podobnie jak inne leki z tej grupy działa jedynie w przypadkach, gdy trzustka zachowała jeszcze zdolność do produkcji insuliny – pochodna sulfonylomocznika II generacji. Stosowany jest w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej (typu II), nie dającej się wyrównać w wyniku stosowania diety.

Niepowikłana cukrzyca typu 2, inne postacie cukrzycy wtórnej (z zachowaną własną produkcją insuliny przez komórki trzustki, patrz wyżej), zwłaszcza w przypadkach, gdy nie można osiągnąć wyrównania poziomu cukru dietą i wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Gliklazyd może być stosowany jako lek pojedynczy bądź w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (insulina, doustne leki przeciwcukrzycowe z innych grup). W odróżnieniu od niewybiórczych doustnych leków przeciwcukrzycowych gliklazyd może być stosowany w wieku podeszłym oraz u chorych z łagodną i umiarkowaną niewydolnością nerek. 
także uczulenie na inne pochodne sulfonylomocznika i sulfonamidy. Nie stosować (podobnie jak innych doustnych leków przeciwcukrzycowych) w cukrzycy insulinozależnej (typu 1). Nie stosować w cukrzycy powikłanej chorobami, które mogą być przyczyną kwasicy (m.in. chorzy operowani; odwodnieni; wysoko gorączkujący; cierpiący na choroby zakaźne lub wyniszczające; ze świeżym zawałem serca; z ostrą niewydolnością krążenia i oddychania; z niewydolnością nerek lub wątroby; nadużywający alkoholu); nie stosować lub stosować z wielką ostrożnością, gdy cukrzyca jest jednym z objawów innych chorób: m.in. choroby trzustki, hemochromatozy (dziedziczna choroba, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza i uszkadzania przez jego złogi wielu narządów wewnętrznych), glukagonomy, czyli wyspiaka produkującego nadmierne ilości glukagonu, hormonu podwyższającego poziom glukozy, choroby lub zespołu Cushinga (zespół objawów związanych z nadmiarem hormonów kory nadnerczy, m.in. kortyzolu), akromegalii (nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową), guza chromochłonnego nadnerczy (feochromocytoma – guz charakteryzujący się nadmiernym wydzielaniem hormonów przez rdzeń nadnerczy). W ciąży i w okresie karmienia piersią konieczna jest zawsze zmiana doustnych leków przeciwcukrzycowych na insulinę.
liczne! Działanie glibenklamdu nasilają m.in.: kwas acetylosalicylowy (acetylsalicylic acid) i inne salicylany, fenylobutazon (phenylbutazon), allopurinoł, sulfonamidy (m.in. ko-trimoksazol – co-trimoxazole, znany jako „Biseptol”), tetracykliny (doxycycline, tetracycline), rifampicina, fibraty, diazepam, sole litu (łithium carbonicum), inhibitory MAO, przeciwgrzybicze pochodne imidazolu, cymetydyna (cimetidine), akarboza (acarbose), teofilina (theophyłline), hormony anaboliczne (m.in. metandienone czyli Metanabol), doustne leki przeciwzakrzepowe (acenocoumaroi), kofeina (eaffeine; w tym także ta zawarta w kawie i mocnej herbacie), beta-blokery (interakcja ta jest szczególnie istotna ze względu na popularne stosowanie takiego skojarzenia leków), inhibitory konwertazy angiotensyny (patrz ACE), alkohol – możliwość spadków stężenia cukru we krwi i wystąpienia objawów niedocukrzenia (hipoglikemii); glikokortykosteroidy (m.in. prednisone, dexamethasone), doustne środki antykoncepcyjne, estrogeny (estriol, estradiol, estrogen), niektóre leki moczopędne (m.in. chiortałidone, hydrochlorothiazide, furósemide, torasemide, acetazołamide), chlorpromazine (i inne leki neuroleptyczne pochodne chlorpromazyny), fenytoina (phenytoine), sole litu (lithiurn carbonicum), rifampicyna (rifampicine), hormony tarczycy (levothyroxine), beta-sympatykomimetyki (m.in. fenoterol, salbutamol) osłabiają działanie glibenklamidu. Podawanie glibenklamidu łącznie z neuroleptykami (chlorpromazine, fiuphnazine, thioridazine) zwiększa możliwość uszkodzenia wątroby. Leki z grupy barbituranów (m.in. fenobarbital – phenobarbital, znany jako „Luminar’) wydłuża czas działania gliklazydu; z kolei gliklazyd wydłuża czas działania leków nasennych i uspokajających. Gliklazyd zmniejsza tolerancję na alkohol.
Stosować na początku posiłków. Początkowo jednorazowo 15 mg; w razie konieczności możliwe stopniowe zwiększanie dawki co 2 tygodnie. Maksymalna dawka dobowa wynosi 120 mg; dalsze zwiększanie dawki nie powoduje nasilenia efektu leczniczego. Dawka do 60 mg może być przyjmowana w jednorazowej porcji podczas śniadania; wyższe dawki dobowe należy dzielić na co najmniej 2 porcje.
cena od 10 do 20 zł.
50 tabletek, 1 tabletka zawiera 30 mg glikwidonu.
UWAGI: podobnie jak w przypadku stosowania innych leków przeciwcukrzycowych zarówno insuliny, jak i preparatów doustnych, obowiązuje przestrzeganie diety cukrzycowej według zasad ustalonych przez lekarza i dietetyka. Całkowity zakaz spożywania alkoholu – patrz INTERAKCJE. Jeżeli wystąpią objawy nadmiernego zmniejszenia stężenia cukru we krwi, należy niezwłocznie zjeść 5 kostek cukru, 6-7 twardych cukierków albo wypić pół szklanki soku owocowego lub kubek mleka i skontaktować się z lekarzem. Nie należy w takich przypadkach jeść czekolady ani lodów, gdyż cukier wchłania się z tych produktów wolno.
Działania niepożądane
Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia, bóle i zawroty głowy, wysypki skórne, nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Lek może powodować zwiększenie masy ciała. Poważnym działaniem niepożądanym jest nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi, co charakteryzuje się zimną, bladą skórą, zimnymi potami, lękiem i nerwowością, trudnością skupienia uwagi, zaburzeniami orientacji, mowy, widzenia, kołataniem serca, dreszczami i gwałtownymi wymiotami. Sprzyja temu przedaw­kowanie leku, wytężony wysiłek, opuszczenie posiłku i spożycie alkoholu.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Glurenorm a alkohol

Glurenorm u osób starszych(65 lat i więcej)
Glurenorm dla dzieci(do 18 lat)
Glurenorm w ciąży
Glurenorm a karmienie piersią
Glurenorm a prowadzenie pojazdów
Glurenorm refundacja

Glurenorm cena i opakowania

Glurenorm Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania