Grejpfruty a leki, niebezpieczne interakcje

Jestem obecnie na diecie oczyszczającej, której podstawą są grejpfruty. Koleżanka powiedziała mi, ze podczas przyjmowania niektórych leków nie wolno pić soku z grapefruita. Czy ma to uzasadnienie?

W soku z grejpfruta znajdują się furanokumaryny (m.in. bergamotyna, bergapten, bergaptol i 6 ‘, 7′-dihydroxybergamottyna), które są inhibitorami izoenzymu CYP3A4, należącego do grupy enzymów cytochromu P450.

Enzymy te odpowiadają za metabolizm i unieczynnienia większości leków, toteż zablokowanie lub spowolnienie ich działania może spowodować nadmiernie podwyższenie stężenia leków we krwi i prowadzić do objawów przedawkowania. Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, jeśli przyjmowane leki charakteryzują się tzw. niskim indeksem terapeutycznym, to znaczy niewielka jest różnica pomiędzy dawką leczniczą, a toksyczną leku. Ponadto efekt ten jest bardziej groźny dla chorych w podeszłym wieku. Interakcje są najsilniejsze, gdy leki popijane są sokiem lub gdy sok został spożyty do 4 godzin przed zażyciem leków.

Interakcje dotyczą wszystkich leków metabolizowanych przez izoenzym CYP3A4, a w szczególności: leków nasercowych, obniżających cholesterol (np. inhibitory reduktazy HMG-CoA- tzw. statyny), uspokajających, nasennych i przeciwlękowych (np. benzodiazepiny).

Grejpfruty Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania