Grypa żołądkowa czy zwykłe zatrucie?

Zimą dopadają nas grypy jelitowe, które łatwo pomylić ze zwykłym zatruciem. Grypa żołądkowa i zatrucie wywołują podobne objawy, choć to zupełnie inne dolegliwości. Jak odróżnić te dwa schorzenia? Jakie leczenie będzie skuteczne?

Grypę wywołują wirusy, a zatrucie – bakterie. Oba schorzenia dają jednak bardzo podobne objawy:

Na grypę żołądkową może wskazywać jednak:

  • Wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza,
  • czasem pojawia się także katar.

Leczenie grypy żołądkowej

Grypę wywołują rotawirusy, przenoszone przez dotyk i drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo także o infekcję, szczególnie u dzieci. Niestety, trudno uniknąć zarażenia, szczególnie gdy choruje ktoś z rodziny.

Grypę jelitową leczy się objawowo. Najważniejsze, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Dziecko musi pić dużo płynów, jeżeli utrzymuje się gorączka, należy starać się ją obniżyć. Ponieważ leki chory i tak prawdopodobnie zostaną zwrócone, trzeba robić zimne okłady.

W trakcie choroby chory musi być obserwowany. Jeśli objawy nie ustąpią po 2-3 dniach, warto zasięgnąć porady lekarza. Dopiero gdy stan się poprawia, można wprowadzać do jadłospisu lekkostrawne produkty ze stałej diety. Na takiej, specjalnej diecie dobrze pozostać jeszcze przez tydzień.

Leczenie zatrucia pokarmowego

Zatruciu winne są bakterie, często obecne w jedzeniu. W tym przypadku również trzeba pamiętać o nawadnianiu organizmu. Można choremu dziecku podawać przegotowaną wodę, albo lekką herbatkę. Ważne, aby także szczególnie uważać na lekkostrawną dietę.

W razie nieustępowania objawów lub ich nasilenia należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może okazać się bowiem, że sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga hospitalizacji – gdy doszło do zatrucia np. gronkowcem lub shigellą.

Grypa Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania