Haloperidol

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Haloperidol jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Silne antypsychotyczne i uspokajające, słabe przeciwdepresyjne i antyautystyczne, także przeciwwymiotne – lek z grupy neuroleptyków pochodnych butyrofenonu. Stosowany jest w stanach maniakalnych, w stanach agresywności w stosunku do otoczenia, w stanach niepokoju. Definicje: psychozy, halucynacji, omamów, autyzmu – patrz DZIAŁANIE w FENACTIL.

Schizofrenia; ostre i przewlekłe psychozy oraz ostre stany pobudzenia i nadmiernej agresji innego pochodzenia, m.in. wieku podeszłego (psychozy starcze); organiczne zaburzenia osobowości; niektóre schorzenia neurologiczne u dzieci (m.in. pląsawica i tiki). Wymioty różnego pochodzenia, w tym po chemioterapii nowotworowej, oporne na inne leczenie.
Choroba Parkinsona; ostra niewydolność krążenia. Ostrożnie w niewydolności wątroby lub nerek, w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w padaczce, nadczynności tarczycy. Nie stosować u dzieci poniżej 3-go roku życia. Nadwrażliwość na lek, ciąża i laktacja.
Nasila działanie leków antycholinergicznych, alkoholu i leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy (barbiturany: phenobarbital znany jako „luminal”, inne leki nasenne, leki przeciwbólowe z grupy narkotyków – m.in. morphine, IMAO). Haloperydol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi przeciwwskazane jest stosowanie preparatów o przedłużonym uwalnianiu) oraz leków obniżających ciśnienie tętnicze, natomiast osłabia działanie lewodopy (levodopa). Nie stosować łącznie z lekami przeciwgorączkowymi (nasilone ryzyko wystąpienia leukopenii) oraz z solami litu (lithium carbonicum – nasilenie toksyczności litu).
Ściśle indywidualne; w zależności od rozpoznania i stanu chorego; stany ostre: początkowo zazwyczaj 2-3 razy na dobę po 1-2 mg; możliwe stopniowe zwiększenie dawki do 10 i więcej mg na dobę. Dawka optymalna: 10-20 mg. Maksymalna dawka dobowa: 30 mg. Leczenie podtrzymujące: 1-6 mg na dobę; przedwwymiotnie: 1-3 mg na dobę. Dawkowanie w wieku podeszłym: 0,5-1,5 mg na dobę w dawkach podzielonych.
Cena do 5 zł, Rf; tabletki po: 1 mg, cena do 5 zł, Rf; 5 mg, cena do 5 zł, Rf.
40 tabletek, 50 tabletka i 250 tabletka, 1 tabl. zawiera 1 mg lub 1,5 mg haloperidolu; 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 5 mg haloperidolu; 20 tabletek, 1 tabletka zawiera 10 mg haloperidolu; 10 ml kropli, 1 ml (20 kropli) zawiera 2 mg haloperidolu.
patrz FENACTIL. Podczas długotrwałego leczenia należy okresowo kontrolować morfologię krwi z rozmazem, stężenie glukozy we krwi i wykonywać próby czynnościowe wątroby (oznaczanie aktywności aminotransferaz – AST i ALT).
Działania niepożądane
Zespół parkinsonoidalny, stany depresyjne, stany niedociśnienia, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Haloperidol a alkohol

Haloperidol u osób starszych(65 lat i więcej)
Haloperidol dla dzieci(do 18 lat)
Haloperidol w ciąży
Haloperidol a karmienie piersią
Haloperidol a prowadzenie pojazdów
Haloperidol a słońce i solarium ☼
Haloperidol refundacja

Haloperidol cena i opakowania

Haloperidol Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Cena
Skuteczność
Czas działania