Opis leku:
Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na całym świecie. Wśród licznych odmian, z których sporządza się napary, kryje się nie tylko przyjemność picia, smak i aromat, ale także dobroczynny wpływ na nasz organizm.
Liście i pąki, z których przygotowuje się napary lub ekstrakty, pochodzą z roślin należących do rodzaju Camelia. Najpopularniejszym gatunkiem jest Camelia sinensis (Herbata chińska), której uprawy prowadzone są najczęściej na terenach Chin, Indii, Kenii i Sri Lanki.
Ze względu na sposób obróbki herbaty dzielimy na niefermentowane, do których zaliczamy herbaty zielone i białe, lekko fermentowane – czerwone i żółte oraz fermentowane – czarne. Proces fermentacji herbaty polega na utlenianiu składników poprzez kontakt z tlenem atmosferycznym. Ominięcie tego etapu technologicznego powala zachować w surowcu wiele cennych składników.
Działanie herbaty
Najkorzystniejsze właściwości zdrowotne wykazuje odmiana zielona. Jednak nie tylko rodzaj herbaty wpływa na jej jakość, ale także sposób zaparzania. Należy pamiętać, że nie powinno się pić pierwszego naparu z zielonej herbaty, ze względu na to, iż zawiera najwięcej toksyn. Ponadto nie wolno zalewać liści wrzątkiem, tylko wodą o temperaturze 60-85 stopni Celsjusza.
Regularne spożywanie naparów z herbaty może odgrywać pewną rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych, głównie schorzeń sercowo-naczyniowych. Pewne znaczenie ma także w redukcji ryzyka wystąpienia chorób o podłożu nowotworowym. Badania kliniczno-kontrolne wykazały skuteczność profilaktyki przeciwnowotworowej zarówno przed wystąpieniem zmian nowotworowych jak i po leczeniu. To wszystko za sprawą związków polifenolowych, czyli katechin, epikatechiny (EC) oraz estrów kwasu galusowego: galusanu epikatechiny (ECG) i galusanu epigalokatechiny (EGCG), które wykazują działanie neutralizujące wolne rodniki. Obok zielonej, najsilniejsze działanie przeciwutleniające ma herbata czerwona.
Napary z liści C.sinensis mają korzystny wpływ na profil lipidowy. Obniżają bowiem stężenie cholesterolu, trójglicerydówów oraz lipoprotein klasy LDL. Związki polifenolowe występujące w herbacie, tj. katechiny i jej pochodne, przeciwdziałają powstawaniu blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń, poprzez hamowanie utleniania LDL. W ten sposób redukują powstawanie złogów zwężających światła naczyń krwionośnych.
Korzystny wpływ na profil lipidowy jest także czynnikiem warunkującym wykorzystanie zielonej herbaty jako środka wspomagającego odchudzanie. Wyciągi ponadto pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego, co przyspiesza i ułatwia trawienie. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo suplementów diety, zawierających wyciąg z zielonej herbaty, które mogą być stosowane pomocniczo w dietach odchudzających m.in. Cidrex Plus, Elance czy Reduxil.
Działanie pobudzające surowca wynika z obecności alkaloidów purynowych, w tym kofeiny, nazywanej teiną dla wskazania źródła pochodzenia. Dlatego też zielona herbata zalecana jest w celu wzmocnienia efektywności pracy umysłu i koncentracji oraz mobilizacji sił witalnych organizmu w okresach przemęczenia psychicznego i fizycznego. Przykładem takiego preparatu jest Teramax, który oprócz wyciągu z zielonej herbaty zawiera ekstrakt z żeń-szenia i guarany oraz witaminy i minerały.
Właściwości antyoksydacyjne wyciągów z zielonej herbaty warunkują także zastosowanie surowca w wielu kosmetykach i suplementach diety, wspomagających wygląd skóry. Neutralizowanie wolnych rodników, które bezpośrednio prowadzą do uszkodzeń w strukturach tkanki podskórnej, pomaga wzmocnić i ograniczyć powstawanie zmarszczek. Przykładem preparatu jest np. Nouvelle, Belissa Cera.
Mimo wielu zalet naparów z herbaty w większych ilościach nie powinny spożywać osoby ze skłonnościami do bezsenności lub mające wrażliwy żołądek. Pacjentom cierpiącym na chorobę wrzodową należy zdecydowanie odradzić picie zielonej herbaty, bowiem napar ten pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Należy pamiętać, że naparem z herbaty, niezależnie od rodzaju, nie wolno popijać przyjmowanych leków, ponieważ może to obniżyć ich wchłanianie z przewodu pokarmowego.
Dodaj opinię