Hydrochlorothiazidum

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Przechowywanie

Specjalności

Czy Hydrochlorothiazidum jest bez recepty?

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to tiazydowy lek moczopędny skuteczny w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Należy do podstawowych leków przeciwnadciśnieniowych. Nie wywołuje nadmiernego obniżenia ciśnienia krwi przy pierwszorazowym podaniu, nie powoduje zaburzeń regulacji ciśnienia, np. nadmiernego zmniejszenia ciśnienia w postawie stojącej, nasila działanie i może być bezpiecznie kojarzony ze wszystkimi innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Hydrochlorotiazyd jest uważany za najkorzystniejszy lek z grupy moczopędnych leków tiazydowych; zachowuje wszystkie ich zalety i jest bezpieczny w dawce skutecznie obniżającej ciśnienie. Udowodniono, że stosowanie leków moczopędnych w chorobie nadciśnieniowej zmniejsza śmiertelność i zapobiega powikłaniom sercowo-naczyniowym (udary mózgu, niewydolność nerek, niewydolność serca i in.). O skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego decyduje także przestrzeganie następujących zasad: unikanie palenia papierosów, utrzymanie właściwej masy ciała, ograniczenie spożycia alkoholu, soli kuchennej i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Preparat stosuje się pomocniczo w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze (jako lek pojedynczy lub składnik leczenia skojarzonego); obrzęki różnego pochodzenia (w tym sercowe, nerkowe, wątrobowe); pomocniczo w zespole napięcia przedmiesiączkowego, w moczówce prostej.
Zaburzenia gospodarki elektrolitowej, obniżone stężenie potasu (hipokaliemia), magnezu (hipomagnezemia), sodu (hiponatremia) lub podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia); ciężkie uszkodzenie wątroby, ostra niewydolność nerek; umiarkowana i ciężka niewydolność nerek, zwłaszcza u chorych nie oddających moczu (bezmocz) – w tych przypadkach lek nie działa. Ostrożnie u chorych na cukrzycę lub dnę moczanową.
Osłabia działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, a nasila działa-nie doustnych leków przeciwzakrzepowych (acenocoumarol), leków nasercowych – glikozydów naparstnicy (digoxin, metildigoxin) oraz leków obniżających ciśnienie tętnicze. Niesteroidowe leki przeciwzapalne osłabiają działanie leku. Wyjątkowo ostrożnie należy kojarzyć z solami litu (lithium carbonicum – nasilenie działań niepożądanych związanych z leczeniem litem), z amiodaronem.
Ściśle indywidualne. Nadciśnienie tętnicze : od 1 x na dobę 12,5 mg do 2 x na dobę po 25 mg. Obrzęki: początkowo 25 do 75 mg na dobę w dawce jednorazowej lub w 2 dawkach; po uzyskaniu poprawy – zmniejszenie dawki do podtrzymującej, podawanej codziennie lub co drugi dzień.
Cena do 5 zł
20 tabletek lub 30 tabletek, 1 tabletka zawiera 12,5 mg lub 25 mg hydrochlorotiazydu.
Długotrwałe stosowanie powoduje nadmierną utratę potasu i tym samym – obniżenie jego poziomu we krwi; konieczne systematyczne kontrolowanie poziomu potasu we krwi i stałe uzupełnianie strat potasu poprzez stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce lub – wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza – poprzez dodatkowe przyjmowanie preparatów potasu (kalium). Stosowanie dawek wyższych od zalecanych nie nasila działania leczniczego, a jedynie powoduje wzrost liczby i ciężkości działań niepożądanych (zwłaszcza wypłukiwania potasu i magnezu).
Działania niepożądane
W większych dawkach (nie ma potrzeby stosowania ich w nadciśnieniu tętniczym) lek często powoduje objawy wynikające ze zmniejszenia stężenia potasu w organizmie: uczucie suchości w jamie ustnej, zwiększone pragnienie, zmiany nastroju, uczucie nieregularnego bicia serca, skurcze mięśniowe, duże osłabienie, nudności i wymioty. Często występują także zmniejszenie łaknienia i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do rzadszych działań niepożądanych należą: zawroty głowy, biegunka, kaszel, chrypka, zmniejszenie potencji, nadwrażliwość na promie­niowanie słoneczne, wysypki skórne, ból stawów, krew w stolcu i moczu, samoistne krwawienia i siniaki na skórze, ból gardła, gorączka, silny ból brzucha, żółte zabarwienie skóry i oczu. Wystąpienie któregokolwiek z objawów wymaga konsultacji z lekarzem.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Hydrochlorothiazidum a alkohol

Hydrochlorothiazidum u osób starszych(65 lat i więcej)
Hydrochlorothiazidum dla dzieci(do 18 lat)
Hydrochlorothiazidum w ciąży
Hydrochlorothiazidum a karmienie piersią
Hydrochlorothiazidum a prowadzenie pojazdów
Hydrochlorothiazidum a doping
Hydrochlorothiazidum a słońce i solarium ☼
Hydrochlorothiazidum refundacja

Hydrochlorothiazidum cena i opakowania

Hydrochlorothiazidum Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Cena
Skuteczność
Czas działania