Imuran

Nazwa łacińska


Działanie


Producent


Kategoria


Postać

Specjalności

Inne nazwy

Opis leku:

Działanie leku i ulotka

Jest to lek przeciwnowotworowy i osłabiający naturalny układ odpornościowy organizmu. Czytaj więcej: Azathioprine (azatiopryna).

Jest lekiem immunosupresyjnym, stosowanym m.in. w terapii po przeszczepach, w chorobach z autoagresji, w chorobach reumato­idalnych.
Ciąża i okres karmienia piersią, niewydolność wątroby, leukopenia. Leku nie stosuje się także u chorych, którzy wcześniej byli leczeni cyklofosfamidem, chlorambucilem, melfalanem.
Azatiopryna hamuje działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, wchodzi w reakcję z lekami zwiotczającymi, penicylamina i leki przeciwzimnicze nasilają objawy toksyczne, toksyczność leku zmniejsza podanie cysteiny.
Po przeszczepieniu narządów w zależności od przyjętego schematu leczenia 1. dnia do 5 mg/kg mc. doustnie lub dożylnie (dawka nasycająca), podtrzymująco 1-4 mg/kg mc. na dobę zależnie od stanu klinicznego chorego i tolerancji hematologicznej. Inne wskazania – dorosłym i dzieciom doustnie 1-3 mg/kg mc. na 24 h. Dawkę zmniejsza się stopniowo o 0,5 mg/kg mc. na 24 h do najmniejszej dawki skutecznej. Jeżeli w ciągu 3 mies. nie następuje poprawa stanu chorego, należy rozważyć odstawienie azatiopryny.Podawanie leku w postaci wstrzyknięć należy stosować tylko wtedy, gdy doustne podawanie leku nie jest możliwe, i niezwłocznie przerwać, gdy chory będzie w stanie przyjmować leki doustnie. Uwaga. Pacjentom w podeszłym wieku oraz chorym z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek zaleca się podawanie najmniejszych dawek zalecanych.
Sprawdź refundację poniżej.
100 tabletek, 1 tabletka zawiera 25 mg lub 50 mg azatiopryny.
Uwaga! W czasie leczenia przeciwwskazane są szczepienia.
Działania niepożądane
Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, zaburzenia hematologiczne, spadki ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, zaburze­nia czynności wątroby, bóle mięśniowe, reakcje alergiczne.

Dowiedz się więcej o składzie: .

Imuran a alkohol

Imuran u osób starszych(65 lat i więcej)
Imuran dla dzieci(do 18 lat)
Imuran w ciąży
Imuran a karmienie piersią
Imuran a prowadzenie pojazdów
Imuran refundacja

Imuran cena i opakowania

Imuran Opinie Dodaj własną opinię Zadaj pytanie na forum
Brak opinii. Ten lek czeka na Twoją opinię. Jeśli masz pytanie odnośnie działania tego leku zadaj je na forum o lekach.Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena
Skuteczność
Czas działania