Leki przeciwwirusowe

Opryszczka przyczyny i leczenie opryszczki

Opryszczka wargowa jest zakażeniem powodowanym przez wirusa Herpex simplex 1 (HSV – 1) i jest to jedna z najczęściej spotykanych infekcji wirusowych. Szacuje się, że 50 – 80% dorosłych mieszkańców krajów zachodnich wykazuje serologiczne oznaki zakażenia wirusem, chociaż przebieg infekcji nie daje czasem żadnych objawów. Zakażenie wirusem HSV następuje podczas bezpośredniego kontaktu z błoną śluzową […]

Hascovir control

Pierwszy dostępny bez recepty lek zwalczający wirusa opryszczki. Zawiera acyklowir – substancję blokującą namnażanie wirusów.

Eloprine

Lek przeciwwirusowy i immunostymulujący w postaci syropu. Zawiera pranobeks inozyny, substancję znajdującą się również w preparatach Neosine i Groprinosin.

Crixivan

Inhibitor proteazy, który uniemożliwia wirusowi HIV modyfikację swojego DNA i RNA w celu tworzenia lekoopornych mutacji. Jest bardzo skutecznym, stosowanym w wysoce aktywnej terapii antyretrowirusowej (HAART) lekiem.

Combivir

Lek przeciwwirusowy stanowiący połączenie dwóch silnie działających składników.

Kaletra

Działanie przeciwwirusowe zależy od lopinawiru, ritonawir jest lekiem nasilającym działanie lopinawiru.

Stocrin

Jest to lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV, zawsze razem z innymi lekami przeciwwirusowymi (np. zidowudyną, lamiwudyną).

Trizivir

Preparat zawiera trzy leki przeciwwirusowe hamujące namnażanie się HIV.

Valtrex

Jest to lek stosowany w leczeniu objawów zakażenia wirusem opryszczki. Hamuje pojawianie się wykwitów opryszczki wargowej i opryszczki narządów płciowych oraz ospy wietrznej.

Viramune

Lek przeciwwirusowy, stosowany w leczeniu zakażeń HIV. Jest stosowany zawsze razem z innym lekiem przeciwwirusowym, np. z zidowudyną.

Isoprinosine

Lek o działaniu przeciwwirusowym (hamuje namnażanie wirusów opryszczki i odry i niektórych wirusów oddechowych), a także o działaniu immunomodulującym wzmacniając odporność organizmu.

Famvir

Jest to lek o działaniu przeciwwirusowym (prolek penciklowiru). Stosowany jest w zakażeniach wirusowych skóry i błon śluzowych.

Emtriva

Lek przeciwirusowy, który wbudowywany jest w łańcuch wirusowego DNA, powoduje to przedwczesne zakończenie jego tworzenia.

Cymevene

Jest to lek przeciwwirusowy działający na wirusy opryszczki, wirusy ospy wietrznej, półpaśca i wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Synagis

Lek zawierający substancję czynną – paliwizumab, będący specyficzną immunoglobuliną. Działa przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (ang. respiratory syncytial virus, RSV).

Invirase

Lek zawierający substancję czynną – sakwinawir, inhibitor proteazy. Lek o działaniu przeciwwirusowym, stosowany w leczeniu zakażeń wirusem HIV. Działanie polega na blokowaniu tworzenia zakaźnych cząstek wirusa i hamowaniu szerzenia się zakażenia na zdrowe komórki organizmu.

Retrovir

Lek przeciwwirusowy stosowany wyłącznie w leczeniu zakażenia HIV. Lek nie powoduje wyleczenia, ale wraz z innymi lekami przeciwwirusowymi spowalnia przebieg choroby.